24 листопада
Завантажити ще

Французький винищувач Mirage 2000-5: що може і для чого потрібний

Французький винищувач Mirage 2000-5: що може і для чого потрібний
Фото: wikipedia.org

Передача Україні літаків F-16 стимулювала і деякі інші країни ділитися з Києвом військовою авіацією. Так, президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що його держава передасть Україні кілька винищувачів Mirage 2000, а також проведе підготовку пілотів для керування цими літаками.

Як пише американське видання Forbes, угода щодо літаків Mirage готувалася протягом багатьох місяців. За словами Макрона, Україна отримає саме винищувачі Mirage 2000-5, які оптимізовані для бою в повітрі, а не старі винищувачі Mirage 2000C або штурмовики класу "повітря-земля" Mirage 2000D.

Франція може надати українським ВПС кілька десятків літаків Mirage 2000-5. Цієї кількості було б достатньо, щоб замінити існуючу українську винищувальну бригаду або сформувати нову бригаду. На озброєнні ВКС Франції знаходиться 27 одиниць даної модифікації і ще не менше 60 ударних Mirage 2000D.

Експерти пишуть, що навчання українських пілотів на літаках Mirage 2000 займе орієнтовно рік. Тренувальні бази можуть надати як Франція, так і Греція.

Що це за літак і які він дає переваги в повітрі?

Mirage 2000-5 були найкращими свого часу

Літак Mirage 2000 - це французький багатоцільовий винищувач четвертого покоління. На озброєнні перебуває з 1984 року. Основний бойовий літак ВПС Франції кінця XX – початку XXI ст. Знаходиться на озброєнні у кількох країнах Азії, Європи та Латинської Америки. Він неодноразово модернізувався, і його варіанти відповідають тим чи іншим потребам у сучасній війні. Ось деякі його версії:

  • Mirage 2000Е - багатоцільовий винищувач, призначений для експорту.
  • Mirage 2000N – ударний винищувач-бомбардувальник, носій ядерної зброї.
  • Mirage 2000-5 – модернізована експортна версія.
  • Mirage 2000-5F - модернізована версія для французьких ВПС, може нести керовані ракети MICA-EM з активною головкою радіолокації самонаведення, що реалізують принцип «вистрілив і забув». Їхня вартість становить від 43 до 66 мільйонів доларів за одиницю.

Версія літаків Mirage 2000-5, які планують поставити в Україну, вважалася однією з найкращих у 1990-х роках.

Винищувачі Mirage 2000-5/9 оснащені сучасними багаторежимними бортовими станціями радіолокації (РЛС) RDY і RDY-2, які здатні виявляти повітряні цілі з ЕПР 3 кв. м на відстані 130-140 км. Це ставить їх на один рівень з російськими Су-27СМ та Су-27СМ3.

Чи легко їх знищити

Виживання у «Міражів» досить високе. Невеликі розміри роблять його більш складною мішенню для гарматного вогню, а досить велика кількість засобів протидії в поєднанні з гарною маневреністю і високою динамікою дозволяють легко ухилятися від ворожих ракет. Крім того, у «Міража» теплова сигнатура невисока, що дає йому добрі шанси уникати теплових ракет третього покоління.

Можуть нести SCALP

Системи управління озброєнням винищувачів Mirage 2000-5 та Mirage 2000-9 дозволяють застосовувати більш досконалі ракети повітряного бою MICA-EM з активними голівками радіолокації самонаведення (ГСН) і MICA-IR з інфрачервоними ГСН. Ці ракети мають дальність дії до 50-60 км.

Крім того, модифікації Mirage 2000-5Mk2/9 можуть оснащуватися контейнерними оптико-електронними прицільними комплексами Damocles і тактичними крилатими ракетами SCALP-EG (Storm Shadow) з дальністю до 250 км в експортному варіанті і до 560 км версії для ВКС Франції. Mirage 2000D може скидати керовані авіабомби AASM. Дальність ураження таких бомб – до 60-70 км, а бойова частина – 125, 250, 500, 1000 кг.

"Міраж" має також пару модернізованих 30-мм гармат DEFA 554 з боєзапасом по 135 снарядів на ствол. Головна відмінність цих гармат від старіших моделей - підвищена скорострільність, яка становить 1800 пострілів на хвилину.

Як можна використовувати

Спочатку задуманий як легкий винищувач, з часом «Міраж» еволюціонував у багатоцільову машину, різні модифікації якої здатні виконувати широкий спектр бойових завдань: від перехоплення та повітряного бою до надання безпосередньої підтримки наземним силам і навіть нанесення тактичних ядерних ударів.

Тобто тепер «Міражі» – багатофункціональні. У повітряному бою Mirage 2000C чудово працює як винищувач першої лінії. Маючи прекрасну РЛС і пару ракет R.530D, «Міраж» здатний легко вивести зі строю одного-двох небезпечних супротивників ще до початку ближнього повітряного бою.

Вони можуть бути застосовані для прориву ППО ворога за будь-яких погодних умов, часу доби, використовуючи для цього високоточну керовану авіаційну зброю з лазерними системами наведення, які значно підвищують ефективність таких ударів.

Ці літаки мають більш високотехнічні (порівняно з іншими модифікаціями) бортове радіоелектронне обладнання, системи керування польотом та прицільно-навігаційні елементи. Також є засоби радіоелектронної боротьби.

"Це літак, призначений для протиповітряної оборони, і його пілоти спеціалізуються на цьому", - каже полковник французьких ВПС Анн Лабаді. Зокрема, їх можна буде використовувати проти російських винищувачів-бомбардувальників Су-34, які бомбять українські війська та мирне населення плануючими бомбами. "F-16 залишаються пріоритетом, але не виключено, що літаки Mirage 2000 посилять можливості бомбардувальників Су-24М", – заявляв командувач Повітряних сил Микола Олещук.

Ну і головне – "Міражі" можуть запускати далекобійні крилаті ракети SCALP або подібні до них до Storm Shadow по цілях в російському тилу, дозвіл на що вже дала Україні Франція.

ТТХ

  • Розмах крила – 9,13 м;
  • довжина літака – 14,55 м;
  • висота літака – 5,15 м;
  • площа крила – 2 41,00 м;
  • висота – до 18 км;
  • максимальна швидкість – 2,3 тис. км/год.