22 червня
Завантажити ще

Не лише на «Саміті миру»: де у світі цього літа вирішуватимуть долю України

Не лише на «Саміті миру»: де у світі цього літа вирішуватимуть долю України
Фото: oda.zht.gov.ua

Літо-2024 буде дуже спекотним для України у політичному плані. У червні-липні пройде низка важливих міжнародних подій, які впливатимуть на світову політику та перебіг війни в Україні.

6-9 червня - вибори до Європарламенту

У Європарламент обиратимуть 720 членів (згідно з договором про Європейський Союз, кількість членів Європейського парламенту не може перевищувати 750 осіб плюс голова. - Авт.), які представлятимуть понад 400 млн виборців із 27 країн-членів ЄС, у виборах візьмуть участь орієнтовно 200 національних партій.

За результатами голосувань стане зрозуміло, які політичні сили наступні п'ять років визначатимуть не лише внутрішню, а й зовнішню політику ЄС, зокрема щодо підтримки України.

Вибори-2024 відрізняються двома факторами, пов'язаними між собою.

Перший – стабільне зростання популярності ультраправих, євроскептичних, а іноді й відверто антиєвропейських політичних сил.

Другий – це російське втручання у загальноєвропейські вибори, яке стає дедалі очевиднішим.

За оцінками Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR), після червневих виборів до Європарламенту відбудеться "суттєве зміщення вправо в багатьох країнах, правопопулістські та праворадикальні партії отримають голоси по всьому ЄС, а лівоцентристські та "зелені" партії їх втратять".

Але, зрештою, є надія на те, що Європейська народна партія і Прогресивний альянс соціалістів і демократів, які лідирують зараз у Європарламенті, збережуть свої позиції.

13-15 червня – саміт G7

Зустріч лідерів семи найрозвиненіших країн відбудеться у столиці італійської провінції Бріндізі – регіоні Аппулії – комуні Фазано. Туди прибудуть лідери Канади, Франції, Італії, Німеччини, Японії, Британії, США та Європейського Союзу.

На саміт будуть запрошені і глави інших країн, у тому числі президент України Володимир Зеленський.

Однією з центральних тем саміту стане Африка та тема міграції. Пріоритетами головування Італії є підтримка України, енергетична та економічна безпека, міграція та Африка, вирішення конфлікту у секторі Газа. Одна з важливих тем для України – вирішення питання щодо заморожених російських активів. Країни "Сімки" шукають солідарного рішення з цієї чутливої ​​фінансової теми.

15-16 червня – "Саміт миру"

Він пройде на курорті Бургеншток поблизу міста Люцерн у Швейцарії. На ньому Україна та інші країни мають намір виробити підходи та механізми припинення війни в Україні. На захід було запрошено понад 150 країн з усього світу, серед яких делегації G7, G20, БРІКС, ЄС, Ватикану, ООН, Ради Європи, ОБСЄ. Росію не запросили, а Китай відмовився брати участь у першому саміті.

Мета саміту - зібрати якнайбільше країн для розв'язання криз, які породила повномасштабна війна в Україні. Їх намагатимуться вирішити на підставі української "Формули миру", яка складається з таких пунктів:

 • забезпечити радіаційну та ядерну безпеку;
 • забезпечити продовольчу безпеку;
 • забезпечити енергетичну безпеку;
 • зупинити божевільний російський ракетний терор;
 • звільнити всіх полонених та повернути всіх депортованих;
 • виконати статут ООН;
 • відновити територіальну цілісність України;
 • вивести російські війська з окупованих територій;
 • відновити справедливість через покарання за масовий терор;
 • гарантувати компенсацію збитків;
 • гарантувати ефективну протидію екоциду та врятувати Чорноморський регіон від екологічних катастроф, які можуть виникнути внаслідок дій РФ.

На першому саміті обговорюватимуться питання, пов'язані з:

 • ядерною енергетичною безпекою;
 • продовольчою безпекою;
 • обміном усіх на всіх та повернення дітей, яких Росія незаконно вивезла на свою територію.

З усіх трьох питань очікується підписання відповідного комюніке.

27-28 червня - саміт лідерів ЄС

Україна розраховує, що на червневому саміті лідерів країн ЄС буде затверджено переговорну рамку щодо кандидатства України та Молдови, а також фіналізовано угоду з безпеки між Україною та Європейським Союзом. Україна виконала всі необхідні умови для започаткування переговорів про вступ, свої зобов'язання тепер має виконати друга сторона - Євросоюз. Київ розраховує, що це рішення буде ухвалено до 1 липня.

Висновок відповідних домовленостей з ЄС є вкрай важливим. Очікується, що вони будуть розраховані на 10 років або до вступу України до Європейського Союзу. Йдеться про співпрацю та підтримку безпеки, економічну, інфраструктурну та гуманітарну складову. Тобто це комплексний документ, який міститиме багато аспектів та конкретні зобов'язання.

9-11 липня – ювілейний 75-річний саміт НАТО у Вашингтоні

Учасниками саміту стануть делегації 32 країн - членів Північноатлантичного альянсу, а також представники інших запрошених держав та організацій.
Як заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, на цьому саміті НАТО у Вашингтоні західні союзники ухвалять "потужний" пакет допомоги Україні, а сама зустріч стане своєрідним мостом до північноатлантичної інтеграції України.

"Буде ухвалено пакет, який зміцнить співпрацю НАТО та підтримку України, який просуватиме інтеграцію України до НАТО, будуть відчутні кроки, які посилять роль НАТО у допомозі Україні побудувати сили, щоб у майбутньому вона могла стримувати агресора та захищатися від агресії", - сказав він. Чиновник пояснив, що це – "реальні кроки, які союзники можуть запропонувати Україні на цьому етапі, щоб зменшити її розчарування тим, що цього року вона не отримає запрошення до членства".

Водночас посол США при НАТО Джуліан Сміт не очікує, що на саміті у Вашингтоні цього літа Україна отримає запрошення приєднатися до Північноатлантичного альянсу. Він очікує, що союзники натомість зможуть дати сигнал, що Альянс продовжує наближатися до України і що "ми робимо конкретні кроки, щоб бути мостом між тим, де ми зараз є, і повноправним членством". Президента Володимира Зеленського також буде запрошено на цей саміт.