Завантажити ще

Хоч снайпер, хоч діловод – однаково солдат. Як розподіляють мобілізованих

Хоч снайпер, хоч діловод – однаково солдат. Як розподіляють мобілізованих
Фото: Львівський РТЦК та СП

Триває війна, триває мобілізація. Після оновлення даних чоловікам віком від 25 до 60 років має прийти виклик на ВЛК, а за тим варто чекати на бойову повістку, якщо немає права на відстрочку або броні.

Про те, як відбувається розподіл по військових частинах та спеціальностях, які є альтернативи - в матеріалі Коротко про.

Найміцніших розподіляють в десантники

Мобілізація відбувається через навчальні центри ЗСУ – байдуже, був у людини військовий досвід чи ні. Виключення становлять тільки цивільні (колишні військові, учасники АТО), які уклали контракт про службу у військовому резерві, приписані до певної в/ч і проходять регулярну перепідготовку. Такі категорії громадян направляються одразу до своєї військової частини.

- Перш ніж потрапити до навчального центру, громадянин має пройти військово-лікарську комісію і отримати статус «придатний», - розповідає Віктор, співробітник одного з терцентрів комплектації Києва. – Потім йому вручають мобілізаційне розпорядження (так звана бойова повістка). На цей момент уже відомо, до якого навчального центру при якій військовій частині від буде доправлений для проходження базової військової підготовки, але яку військову спеціальність отримає – ще ні.

В ТЦК та СП, за словами нашого консультанта, ведеться розподіл за віком і показниками здоров’я. Бо статус “придатний” має поділи. Придатна людина до виконання бойових, специфічних бойових завдань чи придатна до служб забезпечення.

- Чоловіки віком від 25 до 45 років, які мають хорошу фізичну форму, йдуть по пріоритетних напрямках. Це навчальні центри у десантно-штурмових військах, морській піхоті, Силах спеціальних операцій. Там проводиться професійний та психологічний відбір. Тут уже придатний чи не придатний вирішує військова частина, бо здоров’я може бути на рівні, а моральні характеристики – ні. “Відсів” направляють до інших військових частин, які потребують поповнення.

Не всякий, хто був танкістом, влізе в танк

Побутує думка, що чоловік, який проходив строкову службу і має військово-облікову спеціальність, буде мобілізований саме за нею.

- Таке може бути, але є нюанси. Наприклад, людина 15 років тому вивчилася на танкіста. Тоді це був молодий, стрункий, шустрий хлопець, а зараз дядько понад 100 кг вагою... Або зв’язківець. Навіть 10 років тому у війську вже була інша техніка, ніж зараз. Тобто доведеться перенавчатись або опановувати іншу спеціальність, наприклад, в інженерних військах, - зазначає Віктор.

Розподілення по військових частинах відбувається також за рознарядками, які приходять на ТЦК. Найчастіше це штурмові бригади, але є також план по військах ПВО, інженерних, артилерії тощо.

- Тут може відіграти роль особисте спілкування з військовим комісаром. Наприклад, мобілізований має певні навички, з якими його можуть направити в навчальний центр до зв’язківців. До речі, направлення до піхотних підрозділів теж не означає, що людина обов’язково буде сидіти в окопі. Там багато різних напрямків. Базову підготовку проходять всі однакову – вчаться стріляти, бігати, робити укриття. Далі хтось може піти водієм, хтось бойовим медиком, хтось кухарем, а той, хто трохи знається на електроніці, – оператором БпЛА.

Тобто спеціальність, за якою служитиме мобілізований, визначається після проходження підготовки, коли новобранців розподіляють у військові частини.

Побажання можуть врахувати

- Центрам спускають свої плани, до них ТЦК вже не має відношення. Когось беруть у снайпери, когось – у гранатометники. Все залежить від того, з чим людина краще вправляється і де вона зараз потрібна. Тут ключове слово “солдат”. Незалежно від того, ким ти став - гранатометником, стрільцем, санітаром чи діловодом при військовій частині. Всі повинні володіти зброєю і бути готовими виконувати розпорядження командира, - каже наш консультант.

Варто знати, що у ТЦК працюють відділення, куди можна прийти на добровільних засадах і зголоситися на певну спеціальність, яка дотична до цивільної. Побажання можуть врахувати. Однак можуть і направити на перенавчання, якщо потреби в таких спеціалістах не буде.

Рекрутинг: обираєш сам

Альтернативою мобілізації може бути рекрутинг. Тобто, коли військовозобов’язаний сам обирає, де і в якій ролі виконати свій обов’язок перед Вітчизною. Від 18 травня цього року центри рекрутингу мають законний статус. За станом на 1 травня Міноборони повідомило, що в Україні відкрито вже 19 таких центрів на базі ЦНАПів, відділення працюють при ТЦК та великих військових підрозділах.

Вакантні посади також можна шукати на онлайн-платформах Lobby X, Work.ua, Robota.ua та «Olx Робота».

Щоправда, особистого вибору замало. Претендент має відповідати віковому цензу, мати певну освіту, обсяг вмінь чи навичок. Вимоги встановлюють військові частини. Вони ж проводять співбесіди з конкурсантами, перевіряють їх рівень фізичної та психологічної підготовки. Якщо все підходить, дають рекомендованого листа до ТЦК та СП.

Щоправда, в терцентрі можуть дійти висновку, що ви не відповідаєте обраній спеціальності. В такому разі підберуть іншу, але обов’язково в тій військовій частині, яка дала рекомендацію.

Якщо ви вже вирішили скористатися рекрутингом, не варто довго сумніватися та перебирати вакансіями. Одне лише бажання вибрати місце служби не убезпечить від повістки до ТЦК.

Рекрутингові центри можна оминути, звернувшись безпосередньо до військової частини з пропозицією укласти контракт.

- Я так і зробив, - розповідає 28-річний Ярослав. – Співбесіда була успішною, я отримав відношення, яке приніс у контрактний відділ ТЦК та СП. Пройшов ВЛК і отримав направлення до навчального центру моєї частини. Там і підписав контракт.

Скоро мине рік, як Ярослав служить у ЗСУ.