10 грудня
Завантажити ще

«Можливо бронювання»: як комірникам та прибиральникам пропонують уникнути мобілізації

«Можливо бронювання»: як комірникам та прибиральникам пропонують уникнути мобілізації
Фото: скрін work.ua

Ринок праці максимально швидко відреагував на набрання чинності Закону про мобілізацію. Просунуті HR-и в оголошеннях про пошуки нових співробітників внесли опцію «можливе бронювання», що, звичайно, привернуло до таких запитів особливу увагу. Втім, не все так просто й однозначно. Журналістка Коротко про розбиралася в деталях таких пропозицій.

На популярному порталі працевлаштування Work.ua з'явилися вакансії з можливістю бронювання працівників. Відповідний фільтр – зелена мітка «Бронювання» - на обідню пору середи, 22 травня, показував понад 2500 таких вакансій.

Культура без броні

Жодної вакансії з бронюванням немає в рубриках порталу «Краса, фітнес, спорт», «Культура, музика, шоу-бізнес» та «Страхування».

А ось лідером із запропонованих вакансій з бронюванням стала галузь виробництва з робочими спеціальностями – 542 вакансії на 22.05.2024. Серед них – і вантажники на складах та в супермаркетах, і інженери-радіоелектронники, слюсарі-механіки, водії навантажувачів, пекарі, співробітники відділу якості, підсобні робітники, ветеринари, пакувальники тощо. Деякі вакансії викликають багато питань, наприклад, чому так важливо забронювати пекарів чи охоронців у магазинах? Наскільки це стратегічно важливо?

Другий розділ із трійки лідерів за кількістю вакансій із бронею – «Логістика, склад, ЗЕД». Логісти, вантажники, експедитори, комірники, водії навантажувачів… Сюди ж тягнеться і розділ «Роздрібна торгівля»: продавці-консультанти, касири, мерчендайзери, експедитори. Припустимо, зрозуміти броню експедиторів можна – хтось має розвозити товар зі складів на торгові точки, але нічні адміністратори магазинів? Продавці побутової техніки?

Під час перегляду списку вакансій створюється відчуття, що роботодавці чогось не домовляють або має місце величезна системна помилка відразу кількох відомств – Мінекономіки, Міноборони тощо.

Тому що в лідерах таких «броневакансій» і «Сфера обслуговування». Оператори поштового зв'язку – припустимо, пошта у нас є умовно стратегічним підприємством. Але бариста, сушисти та піцайоло? Молодші оператори АЗС? Пекарі, що перекочували з розділу «Роздрібна торгівля»? Прибиральники та посудомийки?

Скріншот із сайту work.ua

Скріншот із сайту work.ua

Радість офіс-менеджера

Рубрика «Секретаріат та діловодство» бронює помічників керівників, операторів ПК, офіс-менеджерів, завгоспів та спеціалістів управлінь міських та обласних адміністрацій. Сюди ж підтягуються адміністратори торгових залів, продавці автомобілів та помічники юристів.

Незрозуміло, за яким принципом ставиться значок «Бронювання» на ті чи інші вакансії. У розділі «IT, комп'ютери, інтернет» на момент написання матеріалу було 57 таких вакансій, у розділі «Адміністрація, керівництво середньої ланки» – 136, «Сільське господарство та агробізнес» – 28, «Транспорт, автобізнес» – 191, «Фінанси, банк» – 63.

Водночас, як уже було сказано, вакансії кочують з розділу до розділу, не раз повторюючись. І вказані (якщо вказуються) заробітні плати, м'яко кажучи, невеликі – знайти щось більше ніж 25-30 тисяч гривень вважається великим успіхом. Високі зарплати вказані у майбутніх працівників галузі «Продаж, закупівлі» - там і до 60, і до 100 тис. грн доходить. Тобто тут податки, які йдуть до бюджету держави, більш-менш солідні. Чи багато заплатить піцайоло із зарплати менше 20 тисяч?

Скріншот із сайту work.ua

Скріншот із сайту work.ua

Бронювання «можливе»

Частина вакансій, незважаючи на позначку про бронювання, не містить подробиць про цей процес. Такі оголошення про роботу стандартні, їх текст не відрізняється від того, що був місяць чи рік тому. У вакансіях вантажників та пекарів немає жодного слова про бронювання.

Великі торгові мережі – продуктові чи побутової техніки – у кращому разі просто пишуть «Приходь – отримаєш бронь».

В одній із вакансій було зазначено: «Всі наші військовозобов'язані співробітники підлягають бронюванню за наявності правильно оформлених військово-облікових документів ». При цьому йшлося про вакансії заправників на АЗС, і в оголошенні також прямо говориться, що «це український бізнес, який входить до ПЕК (паливно-енергетичний комплекс) і визнаний важливим для функціонування економіки України».

Найчастіше написано «Можливість бронювання», і це може означати все що завгодно – від «зараз можливості немає» до «ми відправили ваші документи на бронь, але її не підтвердили у міністерстві».

У будь-якому разі всі питання, звичайно, треба адресувати роботодавцям, а не майданчику для розміщення вакансій. Хоча українці вже висловили деяке нерозуміння логікою проставлення позначки «Бронювання співробітників» і навіть встигли висловити обурення, мовляв, усе це робиться для ухилянтів.

– Ми не створюємо умови для ухилянтів, – повідомив у чаті порталу модератор Дмитро. – Зі свого боку ми хочемо підтримати критично важливі компанії та допомогти їм швидше знаходити співробітників. Саме тому ми надали можливості у вакансії вказувати, що компанія може забронювати працівника на конкретній посаді.

Наскільки ефективною буде така система, покаже час. Поки що зрозуміло лише одне: кандидати на вакансії мають побувати в ТЦК та оновити дані, а потім уже нести документи до відділу кадрів. А як показує реальність, вже на цьому етапі питання майбутнього працевлаштування претендента може бути закрите у військкоматі.

Скріншот із сайту work.ua

Скріншот із сайту work.ua