У той час, коли Захід вагається щодо дозволу ударів по російській території їхньою зброєю, українські безпілотники й самі успішно діють у цьому напрямку. Крім того, встановлюють справжні рекорди дальності.
26 травня дрон Головного управління розвідки Міноборони атакував станцію радіолокації (РЛС) далекого виявлення цілей "Воронеж М" у місті Орськ Оренбурзької області, яка знаходиться на відстані... в 1800 км від кордону з Україною. І це сьогодні рекорд дальності ураження ворожого об'єкта з використанням БпЛА.
Ще одне важливе значення цієї атаки в тому, що вона завдала шкоди і навіть, можливо, вивела з ладу загоризонтну (що здійснює спостереження повітряного простору на великих відстанях, «за горизонтом») станцію радіолокації далекого виявлення цілей, яка могла «бачити» половину Східної півкулі Землі.
І це вже другий аналогічний випадок ураження таких потужних РЛС за останні дні. 23 травня повідомлялося про атаку безпілотників ГУР на станцію радіолокації "Воронеж-ДМ" у селищі Глибокий Краснодарського краю. Почалася пожежа. Інцидент стався на тлі російських військових навчань із тактичною ядерною зброєю біля кордонів України.
РЛС "Воронеж М" є складовою сімейства російських стаціонарних загоризонтних радіолокаційних станцій великої дальності. Це станція раннього попередження ракетного нападу і призначена для виявлення космічних та аеродинамічних об'єктів, зокрема балістичних та крилатих ракет. Ця РЛС працює у метровому діапазоні хвиль і має дальність виявлення цілей до 6000 км.
Військово-аналітичний портал Defense Express повідомляє, якщо результативність удару підтвердиться, то йдеться про виведення з ладу 50% усіх загоризонтних РЛС РФ систем попередження про ракетний напад, які відповідають за умовний напрямок "південно-південний схід".
«Це удари по стратегічних очах Росії, бо ці РЛС – призначені для виявлення балістичних ракет міжконтинентальної та середньої дальності і входять до російської системи попередження про ракетний напад», – пише видання.
Завдання РЛС на кордоні з Казахстаном - попередити про політ балістичних ракет у секторі від Перської затоки до Японського моря. Тобто відповідальність "Воронеж-М" під Орськом - насамперед Китай, а також Індія та Пакистан, а крім них – можливі пускові райони в Індійському океані.
За деякими іншими даними, станція "Воронеж-М" нібито може виконувати функцію навідника ракет. Вона синхронізована із станцією радіоелектронної боротьби (РЕБ) "Тобол", яка розміщується в Калінінградській області. "Тобол" – найпотужніша радіолокаційна станція в Росії, яка може глушити GPS-зв'язок у Польщі та супутники Starlink в Україні, що неодноразово відбувалося.
Також РЕБ бере участь у придушенні сигналів для наведення високоточних снарядів, наприклад Excalibur, GLSDB і JDAM, в установці М142 HIMARS, але є нюанс.
Щоб "Тобол" працювала, потрібно наведення, а цю функцію виконують комплекси РЛС "Воронеж-М", які допомагають вибрати локацію для придушення. Тобто пошкодження станції має важливе значення.
Крім того, портал Defense Express нагадує, що в цілком досяжній дальності від України знаходиться ще кілька РЛС типу "Воронеж". Йдеться про "Воронеж-М" під Санкт-Петербургом у Лехтусі - 900 км. У його зоні огляду – Північне море та Північна Атлантика, де знаходяться пускові райони стратегічних підводних човнів НАТО.
На значній відстані від України також знаходяться ще кілька станцій типу "Воронеж-М/ДМ":
Військовий експерт Петро Черник вважає, що ця атака є потужним ударом по іміджу Росії як ядерної держави.
- У прямому військовому сенсі цей удар по «Воронежу М» нам не дає якихось переваг. Тому що це станція, яка покликана стежити за пусками балістичних ракет США на територію Росії. Але! Тут більше інша вигода, ніж пряма військова доцільність. Виявляється, що розпіарені комплекси С400 вартістю понад мільярд доларів не можуть зупинити якийсь один дешевий безпілотник. Тобто російські об'єкти стратегічного ядерного значення може вразити один БпЛА. Висновок – система ППО Росії – нічого не варта. І що ті західні країни, які боялися ядерної загрози Москви, даремно себе лякали нею. Це ядерний блеф Путіна - і не більше. Ми вразили головну частину ядерного комплексу Росії, і він промовчав. Тобто пройшла «ревізія страху» перед Путіним, і цілком успішно, - вважає експерт.