Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
1 травня
Завантажити ще

Цирк "на броні", або Як визначають, хто є “критично важливим” для держави

Цирк
Фото: Колаж armyinform.com.ua

Соцмережі скипіли іронією та обуренням. З’ясувалося, що, окрім журналістів та організаторів телемарафону, “критично важливими для функціонування економіки та життєдіяльності в особливий період” визнано державне підприємство "Пересувний цирк України", Національну оперу, Національну спілку журналістів, футбольний клуб “Кривбас” і ще ряд організацій, які не стосуються оборонно-промислового комплексу, але підпадають під бронь від мобілізації.

Багато хто зрозумів це так, що від обов’язку захищати Вітчизну хочуть звільнити всіх “клоунів”, а представників інших професій відправляти замість них в окопи. Що відбувається насправді і які правила броні - у матеріалі Коротко про.

Повістки приносили просто під шатро

- Зараз в нашому колективі працює до 10 чоловіків, тільки двоє з них мають бронь, - розповідає Наталя Єрмакова, головний адміністратор цирку “Орбіта”, що входить до складу пересувного. – Кілька наших служать у складі ЗСУ – пішли по мобілізації. Військкоми просто під шатро приходили з повістками, роздавали під час наших поздок по Україні. Отож ніяких особливих привілеїв ми не маємо.

Двоє чоловік-акторів мають бронь і в спорідненому шапіто “Промінь”. Головний аміністратор Антон Алпатов каже, що подали ще на двох, однак поки не знають результатів.

- Вистави у нас загалом на дівчатках тримаються, але ж є номери, які силами самих жіночок не потягнемо, - констатує Антон.

Він пригадує, як минулого року “Промінь” гастролював у Полтавській області.

- Ми збирали гроші на дрон для Максима Бардіна з Великих Сорочинець. А місяців через два дізналися, що його вже немає серед живих...

29-річний Максим з позивним “Чаклун” за освітою і дипломом художник-кераміст вчився у цирковій студії, потім влаштувався еквілібристом у пересувний цирк. В перший день повномасштабного вторгнення пішов добровольцем до Миргородського батальону ТРО. 17 липня 2023-го під Авдіївкою отримав смертельне осколкове поранення від вибуху ворожого снаряду.

Зараз з числа співробітників пересувного цирку у лавах ЗСУ перебувають 8 чоловіків.

Не можна судити за назвою

Хейт навколо теми “клоунів” виник з подачі народного депутата, який виклав у свій телеграм-канал наказ Міністерства культури та інформації про надання пересувному цирку статусу критично важливого. Виконуючий обов’язки керівника Мінкульту Ростислав Карандєєв гостро відреагував на скандал.

"...Як можна робити висновки про важливість закладу культури тільки за його назвою? Державне підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів України» - не вуличне шапіто, як хтось малює у своїй уяві, а професійний колектив висококласних майстрів своєї справи.

Це єдиний заклад, що проводить вистави у найвіддаленіших територіальних громадах, куди важко дістатися, де люди не мають можливості відвідувати культурні заходи.

Специфіка роботи цього колективу - це постійні гастролі по всій території України, перебування у відрядженні 11 місяців на рік, виїзди на деокуповані території, показ вистав в госпіталях, в укриттях, непристосованих приміщеннях.

За 2023 рік колективом було проведено 1510 вистав, які відвідали майже 145 тисяч глядачів в 17 областях України. За 2 місяці 2024 року вже проведено 182 вистави в 14 областях", - написав він у фейсбуці.

За словами посадовця, бронювання працівників сфери культури та медіа триває від початку війни, і алгоритм незмінний.

- Це дуже незначна кількість людей. Дирекція пересувних циркових колективів України подала на бронювання лише 14 осіб... Це менше ніж 10 відсотків від загальної чисельності усього колективу! Це 11 виконавців найскладніших циркових жанрів і ще 3 технічних працівника, які нероздільно пов’язані з артистами та без участі яких вистави просто не відбуваються.

В лютому цього року журналістка Коротко про досліджувала феномен надзвичайної популярності театральних вистав під час війни. Отримуючи розраду від яскравого дійства, глядачі рідко замислюються, яка кількість людей в ньому задіяна – акторів, декораторів, освітлювачів...

- Я не можу назвати, скільки працівників у нас мають бронь, бо зараз не володію такою цифрою, але запевняю, що всі чоловіки військовозобов’язаного віку перебувають на обліку у ТЦК і СП і всі пройшли ВЛК. Нам доводиться працювати зі скороченим складом працівників сцени, бо частина уже в ЗСУ, - прокоментувала голова пресслужби Національної опери України Лана Роксі. – На бронь подаються ті, хто займає найнеобхідніші позиції, щоб театр міг забезпечувати вистави в Києві і говорити про Україну під час гастролей за кордоном.

Всіх не убезпечать

Бронюванню під час війни підлягають не тільки працівники оборонно-промислового, паливно-енергетичного комплексів та силових структур. У постанові Кабміну №76 до категорії “критично важливих” відносяться установи, підприємства та організації , які забезпечують життєдіяльність населення в особливий період. А це надзвичайно широка сфера - від комунальних послуг, медицини, освіти, торгівлі до тих самих розважальних закладів, які допомагають долати стреси війни. Єдина вимога – бронюванню підлягають до 50% відсотків від загальної кількості військовозобов’язаних на підприємстві, отже, і на телемарафоні не зможуть забронювати всіх. Тільки в деяких галузях ОПК немає обмеження по броні.

- Я не знаю, чи треба бронювати акторів, бо у нас є своя бронь – минулого року частина хлопців її отримали, - повідомив Коротко про сантехнік Олексій, який працює в аварійній службі столиці. – Правда, термін вже вичерпався, чекаємо, чи його подовжать, чи складуть нові списки.

Відстрочка від мобілізації по бронюванню діє 6 місяців, в законі немає обмежень щодо її продовження.

Щоб не виникало питань

В постанові Кабміну є 7 критеріїв для визначення критично важливого підприємства. Щоб отримати такий статус, треба відповідати як мінімум трьом. Списки кандидатів на бронь складаються на підприємстві чи в установі.

- Бронювання поширюється не тільки на державні установи, а й на приватні також, якщо вони відповідають критеріям про сплату податків, рівень зарплати тощо. Наприклад, “Нова пошта” також визначена критично важливим підприємством і має право на бронь. При складанні списків необхідно обґрунтувати, чому саме цьому військовозобов’язаному треба надати відстрочку, чому його не можна замінити кимось іншим, - каже адвокат Роман Лихачов. - Втім, і в разі доведення цінності фахівця бронь можуть не погодити, якщо людина має цінну військово-облікову спеціальність.

Складені списки передаються у профільне міністерство або військово-цивільну адміністрацію, відбувається їх погодження в Генеральному штабі ЗСУ. Остаточне рішення ухвалюють в Міністерстві економіки.

Головним недоліком нині діючого порядку юрист вважає відсутність критеріїв визначення важливості конкретної посади.

- Там, де існує право, а не обов’язок, завжди присутня корупційна складова. Як на нижчому, так і на вищому рівні. Сьогодні фактично можна забронювати кого завгодно і кому завгодно відмовити. Можуть бути дві однакові посади у двох рівнозначних фірмах, але в одній дадуть бронь, а в другій – ні.

Так само може статися й з визначенням підприємства критично важливим чи неважливим. На засіданні Кабміну 9 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив міністерствам розробити більш чіткі та зрозумілі критерії бронювання, щоб не виникало питань і непорозумінь.

Які критерії діють нині

Критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визнається підприємство, яке відповідає трьом із таких критеріїв:

  1. Загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство.
  2. Сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку.
  3. Підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83.
  4. Підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, яке має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, або обласною, Київською та Севастопольською міськими військовими/військово-цивільними адміністраціями (у разі їх утворення) з урахуванням потреб територіальної громади.
  5. Відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства.
  6. Розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством.
  7. Підприємство є резидентом "Дія Сіті".