Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Перехід України на стандарти НАТО: що це означає для нашої армії та країни загалом

Перехід України на стандарти НАТО: що це означає для нашої армії та країни загалом
Фото: REUTERS

НАТО – 75 років. 4 квітня 1949 року у Вашингтоні було підписано договір - міжнародну угоду, укладену західноєвропейськими і північноамериканськими країнами з метою об'єднання зусиль для колективної оборони, збереження миру та безпеки. Так було створено Організацію Північноатлантичного договору (НАТО). Нині Україна прагне стати членом цієї організації. Але, крім політичного вирішення цього питання, нашій країні потрібно відповідати стандартам Блоку.

Стандартизація НАТО: від зброї до тактики та медицини

Як і кожна велика структура, Альянс потребує загальних документів, які дозволяють його роботу і дозволяють арміям країн-членів діяти злагоджено. Для цього були розроблені стандарти НАТО. Стандарти НАТО дуже відрізняються від радянських, за якими раніше діяла й українська армія.

Стандарт НАТО, він же «Угода зі стандартизації» (англ. STANAG) - міжнародний договір, який визначає загальні правила, загальний порядок дій, єдину термінологію та умови уніфікації технічних процесів, а також озброєння і військової техніки, іншої матеріальної частини збройних сил Альянсу та країн-партнерів.

Тут слід зазначити, що запровадження стандартів НАТО не гарантує автоматичного членства в Альянсі, а є лише однією із умов на шляху до цього. Один із основних принципів стандартизації НАТО – її добровільність. Введення документів НАТО зі стандартизації – це національне рішення, яке має важливе значення для розвитку взаємосумісних можливостей.

Основні стандарти Альянсу включають:

  • Стандартизація військового обладнання. Це встановлення однакових технічних характеристик та вимог до озброєння та військової техніки для полегшення сумісності та взаємозамінності.
  • Процедури та тренування. Означає розробку загальних стандартів для тренувань та військових вправ для забезпечення єдності та координації сил НАТО.
  • Комунікації та інформаційна взаємодія. Ці стандарти необхідні для забезпечення ефективного обміну інформацією та комунікації між різними компонентами військ.
  • Стандарти керування військами. Це - розробка загальних принципів та процедур для ефективного керівництва та управління військами в умовах колективної оборони.

НАТО має понад 1100 стандартів

Загалом Альянс має понад 1100 стандартів, і цей список постійно доповнюється. Стандарти НАТО визначаються спеціальним договором у межах Альянсу. Це своєрідний простір, де діють схожі правила. Не завжди однакові, але завжди сумісні.

Левова частина «натовських» стандартів допомагає військовим із усіх країн-членів Альянсу просто розуміти одне одного. Щоб військові з різних держав могли брати участь у спільних операціях, логістика, командування, тактика бою мають бути однаковими.

Більшість стандартів, які планують запровадити в Україні найближчими роками, спрямовані саме на таку сумісність. Військові повинні розуміти одне одного.

Але тут слід зазначити, що кожна країна-член НАТО має і свою власну національну систему стандартизації. Так, наприклад, США, Великобританія та інші країни військові операції планують за своїми оперативними стандартами. Але під час дій у складі контингенту НАТО вони керуються загальними правилами. Саме тому питання взаємосумісності є дуже важливими.

Тому стандартизація на підтримку взаємосумісності не самоціль, а один із ключових факторів підвищення здібностей.

Україна запроваджує близько 500 стандартів НАТО

Завдання впровадження стандартів НАТО постало перед Києвом ще з 1997 року, коли на Мадридському саміті НАТО було підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та Альянсом. Перехід на стандарти НАТО для силових структур України за масштабністю є найбільшими змінами за часи незалежності, вони передбачають, по суті, повну відмову від радянської системи побудови військ та перехід на нову, сучасну систему.

До повномасштабної війни, ще 2021 року, в Міноборони та Збройних силах було запроваджено близько 300 стандартів та документів НАТО. Нині у плані ще понад двісті.

"Україна чітко дотримується взятих на себе зобов'язань навіть в умовах широкомасштабної війни. Запровадження стандартів НАТО передбачено планом пріоритетних дій уряду у 2024 році. Нагадаю, що в рамках пакету Цілей партнерства України з НАТО нашій країні було запропоновано запровадити до 2025 року 219 стандартів Альянсу. Загалом, станом на січень 2024 року в Північноатлантичному альянсі діяло 1135 стандартів, наразі з рекомендованих 219 стандартів НАТО Україна вже запровадила 190 (ще 128 стандартів ми запровадили в ініціативному порядку). До кінця 2024 року плануємо прийняти ще близько 40 стандартів", – заявив заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк.

В Україні вироблятимуть натовську зброю

У рамках цієї стандартизації в Україні, наприклад, вироблятимуть стрілецьку зброю за зразками НАТО. Акціонерне товариство "Українська оборонна промисловість" уклало угоду про наміри з чеською компанією Česká zbrojovka as, дочірньою компанією Colt CZ Group SE, підписавши договір про передачу ліцензії.

Як повідомила пресслужба "Укроборонпрому", це дозволить збирати автоматичні гвинтівки як у НАТО, зокрема, модель CZ BREN 2 в Україні, та оснастити ЗСУ перевіреною, високоякісною стандартною вогнепальною зброєю, яка посилить їхні оперативні можливості.

Гвинтівки CZ BREN 2 використовують військові формування та правоохоронні органи по всьому світу, наприклад армія Чеської Республіки, Збройні сили України, Оперативна група французької національної жандармерії (GIGN), португальська армія, польська прикордонна служба, румунська жандармерія тощо.

Це не лише армія

Впровадження Україною стандартів НАТО не лише продиктовано Національною стратегією безпеки та Військовою доктриною України, а й насамперед відповідає глобальним національним інтересам держави у будь-якій сфері. Так, насправді, першочергова мета впровадження натовських стандартів – досягнення кращої взаємосумісності з силами НАТО та посилення оборонних можливостей держави шляхом впровадження найкращого досвіду союзників по Альянсу.

Але не слід забувати і про те, що стандарти НАТО поширюються не лише на суто армійські чи військово-технічні аспекти чи вимоги. Загалом перехід України до натовських стандартів означатиме досягнення нашою державою стандартів демократії, верховенства права, фундаментальних свобод та прав людини, ефективне функціонування економіки.

Новини по темі: НАТО Збройні сили України