Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
5 травня
Завантажити ще

У Гаазі 44 країни підписалися під декларацією щодо створення спецтрибуналу для РФ

У Гаазі 44 країни підписалися під декларацією щодо створення спецтрибуналу для РФ
Фото: rijksoverheid.n

У Гаазі пройшла конференція "Відновлення справедливості для України", під час якої  44 держави висловили готовність працювати над створенням спецтрибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України.  Вони підписали відповідну політичну декларацію, текст якої був опублікований на порталі уряду Нідерландів. 

Документ підписали: Албанія, Андорра, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словенія, Іспанія, Швеція, Україна, Британія і США.  

Всього у конференції брали участь 57 країн.

У декларації країни засуджують триваючу агресію Росії проти України, називаючи її «кричущим порушенням міжнародного правопорядку». Підписанти також нагадали про рішення суду ООН ще від 16 березня 2022 року, яким Росію зобов’язали припинити бойові дії.

Підписанти підтвердили наміри працювати над створенням спецтрибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України, що має сприяти покаранню вищого військово-політичного керівництва РФ. Вони також вітали «значний прогрес у цьому напрямку», закликаючи держави й міжнародні організації допомогти з напрацюванням юридичної бази та міжнародної підтримки для завершення цього процесу. А також привітали готовність Нідерландів прийняти цей спецтрибунал.

У другому розділі декларації, присвяченому компенсації завданих Україні збитків, йдеться про початок роботи Реєстру збитків, який почав приймати заявки 2 квітня.

Країни-підписанти запевнили, що суверенні активи РФ у їхній юрисдикції залишаться замороженими, доки Росія не припинить агресію проти України і не сплатить за завдані збитки, а також вітають дискусії щодо можливості використання цих активів та доходів від них на користь України.

  • У жовтні 2022 року ПАРЄ визнала російський режим терористичним. 23 березня Генпрокурор Андрій Костін у Гаазі підписав угоду про відкриття представництва Міжнародного кримінального суду в Україні. 
  •  У березні 2023 року Держдеп США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України.