В лютому та березні цього року Мінреінтеграції вкотре оновило перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих. Зміни стосуються громад у Сумській, Донецькій, Луганській та Миколаївській областях.
Що це за перелік, за якими критеріями визначаються особливі території, а також до чого цей статус зобов’язує військових та цивільних?
Механізм формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, був затверджений постановою Кабінету міністрів від 6 грудня 2022 року. У ній сказано, що документ затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням з Міністерством оборони. Відомості вносяться з урахуванням пропозицій обласних військових адміністрацій та Київської міської.
Території визначаються відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. Залежно від ситуації може бути включена вся територія області, району або територія окремої громади. Автономна Республіка Крим включена в перелік повністю, так само, як і тимчасово окупований Севастополь.
У переліку вказуються дата початку та дата завершення бойових дій або дата виникнення та припинення можливості бойових дій чи тимчасової окупації. Якщо такі терміни визначити неможливо, території вважаються такими, на яких ведуться бойові дії або перебувають в статусі ТОТ.
Перелік оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж два рази на місяць.
Включені до переліку території поділяються за такими характеристиками:
Так. Статус ВПО та державна допомога надається всім особам, які переміщені з територій, включених до переліку, якщо не визначена дата завершення бойових дій, дата припинення можливості бойових дій або тимчасової окупації.
В таких громадах та населених пунктах оголошується евакуація, яку проводять державні служби та волонтерські організації. Евакуація вважається обов’язковою, але не є примусовою. Санкцій за відмову покидати небезпечну для життя територію не передбачено.
В березні 2023 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, де йдеться про «проведення обов'язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з їх батьками, особами, які їх замінюють, або іншими законними представниками». Така евакуація може бути здійснена на підставі рішення обласної військової адміністрації. До батьків, які нехтують небезпекою неповнолітніх, може бути застосована ст. 185 Кодексу про адміністративні правопорушення – злісна непокора законному розпорядженню. Але на практиці так чи інакше батьків вдається вмовити відправити дитину з кимось із дорослих.
У військових не “території”, а “зона бойових дій”. Згідно з законом, вона визначається рішенням Головнокомандувача ЗСУ. У відкритому доступі можна знайти наказ Валерія Залужного від 2 лютого 2023 року, де визначені райони ведення бойових дій в Донецькій, Луганській, Запорізькій, Харківській, Херсонській областях. Бійці, які виконували завдання в цій місцевості, мали доплати у 100 000 гривень до основного грошового забезпечення.
Поза зоною бойових дій 30 000 гривень винагороди отримують розмінувальники, 50 000 - командири, військові зі штабів, які керують частинами, які ведуть бойові дії. Військовослужбовці отримують “бойові” відповідно до виконання завдань, для яких вони відряджаються в район бойових дій.
Загалом ті, що по всій Україні за правового режиму воєнного стану. Однак підвищена небезпека диктує свої вимоги. На територіях активних бойових дій може вводитися пропускний режим, а на територіях можливих бойових дій - подовжуватися дія комендантської години.
Восени минулого року ДСНС нагадала правила поведінки населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру. Основні такі:
Не рекомендується:
При виявленні вибухонебезпечних предметів забороняється: