Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
27 квiтня
Завантажити ще

Коли знову призовуть? 10 питань про демобілізацію військових строкової служби

Коли знову призовуть? 10 питань про демобілізацію військових строкової служби
Фото: mukachevo.net

Набув чинності ініційований президентом закон про демобілізацію військовослужбовців строкової служби. Документ був схвалений в цілому на першому читанні, "за" проголосували 319 депутатів. Хто такі строковики і що з ними відбуватиметься після звільнення - у питаннях і відповідях Коротко про.

1. Що таке строкова служба і скільки вона триває?

Це окремий вид військової служби, яка вважається базовою. На неї призивають військовозобов’язаних чоловіків віком від 18 до 27 років, які визнані придатними для служби. Основна мета строкової служби полягає в здобутті військово-облікової спеціальності. В мирний час термін базової служби в армії для солдатів і матросів, сержантів та старшин обраховувався 18 місяцями, для випускників вишів зі ступенем спеціаліст або магістр – 12 місяців.

2. Коли був останній призов на строкову службу і чи буде він надалі діяти?

Останній призов на строкову службу відбувся восени 2021 року. У зв’язку із повномасштабною російською агресію і введенням в дію воєнного стану демобілізація строковиків була призупинена, але в зону бойових дій їх не направляли, бо це забороняє закон. До сьогодні строковики залишаються у розпорядженні своїх військових частин, виконуючи завдання в тилу. В бойову армію вони можуть перейти виключно за власним бажанням.

Під час дії воєнного стану призов на строкову службу не проводиться. Законопроєкт №10449 про нові правила мобілізації та військового обліку передбачає, що після закінчення війни її геть скасують. Натомість запровадять базову військову підготовку при вищих навчальних закладах для громадян віком від 18 до 24 років. В мирний час вона триватиме 5 місяців, у воєнний – 3 місяці. Для чоловіків буде обов'язковою, для жінок – добровільною.

3. Чи отримували строковики грошове забезпечення?

Так. У 2021 році щомісячне грошове забезпечення військових строкової служби становило 350 - 700 гривень залежно від посади та тарифного розряду. Починаючи з лютого 2022 року середній розмір зарплати становив 450 гривень на місяць. В червні 2023 року Рада ухвалила закон про грошове забезпечення військовослужбовців, яким строковикам призначали доплату в 6000 гривень.

4. Коли почнеться демобілізація?

У законі не вказані терміни. Їх визначить окремий указ президента.

5. Скільки звільниться людей?

Ці цифри можна вирахувати тільки орієнтовно. Зараз у військових частинах перебувають призовники 2020-го та 2021 року. У 2020 році призову підлягали трохи більше 30 000 осіб, у 2021-му – близько 27 500 осіб. Але треба зважити, що частина призовників 2020-го встигла відслужити в мирний час, а після оголошення воєнного стану багато хлопців пішли на фронт добровільно. Серед них є загиблі, поранені та полонені.

6. Що відбувається після демобілізації?

Згідно з законом, військових строкової служби звільнятимуть в запас. Це передбачає їх зарахування до оперативного військового резерву. Звільнення у запас відбувається за планом, який командир військової частини подає для затвердження у центри оперативного командування та в Генштаб ЗСУ.

7. Підлягають звільнені строковики мобілізації?

Так, але новий закон передбачає, що такі особи не можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації протягом 12 місяців з дня звільнення в запас. Тобто демобілізовані можуть розраховувати на рік цивільного життя, якщо війна триватиме.

8. Чи можна відмовитися від демобілізації?

Можна. У законі є примітка, що такі особи не можуть бути призвані протягом 12 місяців, якщо “вони не висловили бажання продовжувати військову службу". Зазвичай строковики, які вирішили залишитися в армії, переходять на контракт, який укладають зі своєю частиною. Звільнившись в запас, строковики також можуть скористатися послугами рекрутингу, тобто за власним бажанням обрати частину відповідно до здобутої військово-облікової спеціальності.

9. Можна отримати більшу, ніж на на рік, відстрочку, якщо вступити до вищого навчального закладу?

Так, але треба враховувати, що до початку 2024/2025 навчального року може бути ухвалений законопроєкт про мобілізацію, який скасовує відстрочку для здобувачів другої вищої освіти.

10. Можуть демобілізовані впродовж 12 місяців виїздити за кордон?

Ні, оскільки є військовозобов’язаними і перебувають в оперативному резерві. Право на виїзд отримає тільки той, кого військово-лікарська комісія через хворобу визнає непридатними до служби з виключенням з військового обліку.