Завантажити ще

Закрити кордони та депортувати принца Гаррі: Трамп підвищує передвиборний градус

Закрити кордони та депортувати принца Гаррі: Трамп підвищує передвиборний градус
Фото: REUTERS

У США дедалі виразніше вимальовується дует майбутніх кандидатів у президенти країни від Республіканської та Демократичної партій. Ними стають Дональд Трамп та чинний президент Джо Байден. Це видно за результатом праймериз (внутрішньопартійні вибори, де визначається єдиний кандидат від партії), які зараз проходять у країні.

Безперечний лідер та тривожні сигнали

Так, наприклад, обидва ці кандидати перемогли на партійних голосуваннях у штаті Мічиган. Мічиган вважають одним із так званих фіолетових штатів, де приблизно однакові шанси на перемогу мають як республіканці, так і демократи.

Джо Байден, який балотується від Демократичної партії на другий президентський термін, отримав, за попередніми даними, близько 80 відсотків голосів. Дональд Трамп, який домагається номінації від Республіканської партії, – 67 відсотків. Трамп виграв у Мічигані у експосла в ООН Ніккі Гейлі, своєї останньої основної суперниці на праймеріз, після того як у суботу випередив її на 20 процентних пунктів у її рідному штаті Південна Кароліна. "Ми виграємо Мічиган, ми виграємо все", - підкреслив Трамп.

Як показують опитування, Джо Байден має дещо більшу підтримку серед демократів та незалежних (91%), ніж Трамп серед республіканців та незалежних (86%). І цього може бути достатньо, щоб схилити шальки терезів на користь демократів на президентських виборах у листопаді цього року.

Як повідомляє «Радіо «Свобода», перемога Трампа у Мічигані – п'ята поспіль перемога на первинних голосуваннях – підтвердження його статусу безперечного лідера у боротьбі за номінацію від Республіканської партії. Спостерігачі не виключають, що Ніккі Гейлі може відмовитися від продовження боротьби за висування у разі невдалого для неї «супервівторка» – праймеріз одразу у 15 штатах, які пройдуть 5 березня.

Але водночас тривожним сигналом для кандидата демократів стала відмова приблизно 15% виборців голосувати за будь-кого. Вважається, що причиною є незгода мусульманського населення із політикою Сполучених Штатів щодо підтримки бойових дій Ізраїлю в секторі Газа. У грудні мусульманські громади США, які зазвичай голосують за демократів, організували широкі акції протесту, вимагаючи від Білого дому припинити підтримку Ізраїлю в його операції проти терористів ХАМАСу. Вони заявляють, що заради цього готові бойкотувати вибори, хоча це автоматично означає додаткові шанси на перемогу для Трампа, відомого своїми антиісламськими та антимігрантськими поглядами.

Скандальні обіцянки та найближчі перспективи

Дональд Трамп вже погрожує, у разі його обрання президентом, закрити кордон, «припинити вторгнення мігрантів» і першого ж дня розпочати найбільшу в американській історії операцію з депортації нелегальних злочинців.

Трамп також зазначив, що всерйоз візьметься за питання іммігрантів, і навіть має намір депортувати із США принца Гаррі, якого звинуватили у наданні неправдивої інформації у міграційних документах. Колишній американський президент сказав, що він злий на адміністрацію Байдена за те, що вона "захищає Гаррі", зберігаючи конфіденційність його імміграційної заяви. "Я б не захищав його. Він зрадив королеву. Це непростимо", - зазначив Трамп. Принц Гаррі разом із дружиною Меган Маркл та дітьми живе у США, але ні він, ні його родина не є громадянами Америки. Тож якщо Дональд Трамп виграє вибори, то принцові Гаррі і Меган Маркл знову доведеться міняти місце проживання.

Ніккі Гейлі різко прокоментувала перспективи Трампа здобути президентську номінацію від Республіканської партії, назвавши такий сценарій "самогубством" для США. На питання, чи підтримуватиме вона номінанта від Республіканської партії на виборах президента США, Гейлі відповіла: "Скажу, що у мене є серйозні побоювання щодо Дональда Трампа".

Вона нагадала, що Трампу висунули 91 кримінальне звинувачення у чотирьох окремих справах – як федеральних, так і на рівні штатів. "Ця президентська кампанія може бути його способом виживання, щоб сплатити судові витрати і вийти з якоїсь юридичної небезпеки, але це схоже на самогубство для нашої країни", - наголосила політик в інтерв'ю The Wall Street Journal.

Багатомісячний процес початкових виборів завершиться у червні. Кандидати в президенти від двох партій будуть офіційно затверджені на партійних конференціях Республіканської та Демократичних партій, що відбулися в липні та серпні.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

- Причини того, що Трамп перемагає у внутрішньопартійному голосуванні, полягає у кількох чинниках. Перше – у нього є активна та фанатична частина прихильників. Бувають такі феномени, коли формується персоніфікована політична прихильність до однієї людини. Але найголовніше, Трамп став голосом, рупором незадоволеного своїм становищем середнього та нижчого класу, особливо в американській глибинці. Їхній рівень знизився, виникли соціальні проблеми, вони незадоволені елітами у Вашингтоні, Нью-Йорку. Американська глибинка - це якраз носії тих самих ізоляційних настроїв, які проповідує Трамп. І вони хочуть змінити ситуацію. А Трамп – це яскравий голос цих незадоволених. Так буває в історії, коли з'являються персонажі, які є інструментом певних суспільних настроїв.