Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

Трамп і НАТО: Кандидат у президенти США відмовляється захищати своїх союзників від Росії

Трамп і НАТО: Кандидат у президенти США відмовляється захищати своїх союзників від Росії
Фото: REUTERS

Претендент на пост президента США Дональд Трамп дедалі більше схожий на свого симпатика Володимира Путіна. Він все частіше вдається до мови погроз та шантажу. Під час мітингу в Південній Кароліні Трамп згадав, як за часів свого президентства погрожував "заохотити Росію" напасти на одного з членів НАТО, щоб ті збільшили фінансування Альянсу. "Ні, я б не захищав вас. Насправді я б заохочував їх (РФ. – Ред.) робити все, що вони, чорт забирай, хочуть. Ви повинні сплатити свої рахунки", - сказав колишній президент США.

Чи варто говорити, що ця заява звучить настільки абсурдно, що навіть однопартійці Трампа жахнулися від неї. "Ось чому я вже давно кажу, що він непридатний на пост президента Сполучених Штатів", - заявив колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Кріс Крісті в інтерв'ю програмі "Зустріч з пресою" на каналі NBC.

Колишній губернатор Південної Кароліни Ніккі Хейлі, яка є єдиним конкурентом Трампа на висування у президенти від Республіканської партії у 2024 році, заявила: "Останнє, що ми хотіли б зробити, - це стати на бік Росії".

Сенатор-республіканець Том Тілліс звинуватив помічників Трампа в тому, що вони не змогли пояснити колишньому президентові, що Сполучені Штати як член НАТО віддані захисту будь-якого члена Альянсу, який зазнав нападу. А сенатор-республіканець Ренд Пол назвав висловлювання Трампа "дурістю".

Президент США Джо Байден назвав заяви свого попередника Дональда Трампа, який розповів, як погрожував союзникам "заохотити" РФ до агресії, щоб змусити їх збільшити внески у колективну безпеку, "жахливими та небезпечними". "Визнання Дональда Трампа, що він має намір дати Путіну зелене світло для продовження війни та насильства, продовження його грубого нападу на вільну Україну та поширення його агресії на народи Польщі й країн Балтії, є жахливими та небезпечними".

У світі також жорстко відреагували на останню заяву Трампа. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що подібні заяви "підривають нашу безпеку". «Будь-які припущення, що союзники не будуть захищати один одного, підривають всю нашу безпеку, включаючи безпеку США, і наражають на підвищений ризик американських та європейських солдатів. Я очікую, що незалежно від того, хто  переможе на президентських виборах, США залишаться сильним і відданим союзником НАТО», — заявив Генсек НАТО.

Президент Ради ЄС Шарль Мішель назвав заяви Трампа «нерозважливими» і заявив, що подібні нападки на «безпеку НАТО та солідарність за 5-ю статтею слугують лише інтересам Путіна».

Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш дав зрозуміти, що вважає заяву Трампа неприйнятною. "Жодна виборча кампанія не може бути виправданням для того, щоб грати з безпекою Альянсу. Підривати довіру в союзницьких країнах - це означає послаблювати НАТО", - відреагував він. Міністр внутрішніх справ та адміністрації Марчін Кервінський назвав слова Трампа "фактично закликом передати Європу Путіну".

Світові ЗМІ: Що викине Трамп у разі перемоги?

The New York Times

Пан Трамп ніколи не вірив у фундаментальну концепцію Атлантичного альянсу «один за всіх і всі за одного». Дійсно, більшу частину свого чотирирічного президентства він витратив на те, щоб підривати його, одночасно змушуючи членів виконувати свої зобов'язання витрачати більше коштів на свої збройні сили, погрожуючи, що інакше він не прийде їм на допомогу.

Але цими вихідними він вивів це на абсолютно новий рівень, заявивши на мітингу в Південній Кароліні, що він не лише не захищатиме європейські країни, які, на його думку, мають заборгованість, від нападу Росії, але й піде далі, «заохочуючи Росію зробити з ними все, що вона забажає». Ніколи раніше президент Сполучених Штатів – навіть колишній, який прагне повернути собі цю посаду, – не припускав, що може підбурювати ворога атакувати американських союзників.

CNN

Слова Трампа, що пролунали на тлі війни, яка триває у Європі, і зростаючої стурбованості з приводу активності Китаю у Південно-Китайському морі та щодо Тайваню, ймовірно, викличуть нові питання серед союзників у Європі та Азії з приводу міцності зобов'язань США. Це пряма вказівка ​​на те, що він не має наміру захищати союзників НАТО від нападу Росії, якщо його буде обрано.

Japan Times

Остання провокація Дональда Трампа - повторення старої розмови, у якій він сказав, що дозволить Росії робити "все, що вони, чорт забирай, схочуть" з членами НАТО, які мають заборгованість, - змусила чиновників у Європі повернутися у той час і згадати це дещо по-іншому.

У Європі очікують, що Трамп викине цього разу. Існує розуміння того, що колишній президент змішуватиме факти з вигадкою, що він схильний до перебільшень і що напружені перегони перетворюються на потворну боротьбу, в якій зовнішня політика грає на внутрішню аудиторію.

ЄС потрохуу розпочав підготовку оцінки наслідків листопадових виборів у США у 2024 році, приділяючи особливу увагу сценарію перемоги Трампа. У будь-якому разі коментарі Трампа активізували розмови про європейську солідарність та пошук способів ще більше збільшити фінансування оборонного сектора.

Новини по темі: Вибори НАТО Дональд Трамп