21 листопада
Завантажити ще

Соціолог Головаха вважає, що ситуація в Росії дестабілізується через два–три роки

Соціолог Головаха вважає, що ситуація в Росії дестабілізується через два–три роки
Фото: УП

Російська економіка протримається на плаву ще два–три роки, оскільки вона напряму залежить від продажу нафти та інших природних копалин. Якщо до 2026-го росіяни не матимуть суттєвих успіхів на фронті, то всередині Росії почнеться дестабілізація. Саме тому українцям важливо протриматися мінімум до 2027 року. Таку думку висловив  директор Інституту соціології НАН України доктор філософських наук Євген Головаха в інтерв'ю Коротко про.

- За даними RUSI (британський Королівський інститут оборонних досліджень. – Ред.), у Росії був план перемогти Україну на 2026 рік. Я задався питанням, чому це так, і поцікавився аналітикою експертів російської економіки. І от що побачив. Російська економіка у 2022 році отримала прибуток від продажу нафти та інших природних копалин у 300 мільярдів доларів. Це навіть більше, ніж до повномасштабної агресії, тому вона могла оплачувати всі величезні витрати на війну. А в 2023 році цей прибуток дуже суттєво впав - більш ніж на третину. І буде далі падати, якщо наші партнери втримуватимуть і посилюватимуть санкції. У тому стані, в якому є, російська економіка розрахована на два–три роки. Якщо до 2026-го вони не переможуть, все посипеться. Вони самі на це себе прирекли, - розповів Головаха.

Головаха впевнений, що якщо російська економіка почне сипатися, то розпадатиметься і ситуація всередині країни-агресора - почнуться заворушення, невдоволення цінами, зниженням рівня життя. 

Перед українцями стоїть задача залишатися консолідованими і не піддаватися на провокації ворога, який хоче нас розсварити.

- Неконсолідоване суспільство в умовах війни з таким страшним ворогом може програти. А ми маємо протриматися умовно до 2027 року. Звичайно, було б дуже добре, щоб до 2025-го ми могли зламати тенденцію глухого кута, про який говорив Валерій Залужний. Але навіть якщо цього не буде, нам треба триматися і не дати Росії можливості внести дисбаланс і нав’язати нам внутрішню конфронтацію. У них в цьому плані дуже великий досвід, і ми це мусимо враховувати, - вважає Головаха.

  • У листопаді 2023 року Інституту соціології НАН України презентував результати опитування «Стресові стани населення України в контексті війни». Дослідження показало, що з точки зору рівня психологічного дистресу актуальна ситуація співставна з другою половиною 2020 року, коли українці знаходилися в очікуванні чергової хвилі коронавірусу. Близько 69% опитаних продемонстрували нормальний рівень психологічного дистресу, 21% – підвищений, 10% – високий.