15 липня
Завантажити ще

Військовий облік для підлітків: 10 головних питань

Військовий облік для підлітків: 10 головних питань
Фото: dpsu.gov.ua (ілюстративне)

Під час воєнного стану в Україні скасовано призов на строкову службу, але це не відміняє постановку підлітків на військовий облік. Коли треба отримати приписне посвідчення, чому це необхідно і до яких наслідків можуть привести порушення правил – у матеріалі Коротко про.

1. Що таке приписне посвідчення?

Це документ, який посвідчує, що людина стала на військовий облік. Він необхідний для офіційного влаштування на роботу, вступу до навчального закладу, перетину кордону.

2. У якому віці треба його отримати?

Згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який набрав чинності з 5 січня 2023 року, особи чоловічої статі мають стати на облік у ТЦК та СП в рік, коли їм має виповнитися 17 років. Тобто, коли вже виповнилось 16, але ще немає 17-ти.

Важливо: приписне отримують в тому році, в якому виконується 17 років. Тобто, якщо в 2023 році підлітку виповнилось 16 років, а 17 буде аж восени 2024 - то за приписним йому потрібно йти у 2024-му.

3. Чи буде 16-річний юнак військовозобов’язаним?

Ні. Призовний вік в Україні починається з 18 років і за нині діючим законодавством триває до 27. У новому законі про мобілізацію верхню планку планують знизити до 25 років. До досягнення 18 років юнак з приписним посвідченням може вільно виїздити за кордон, а під мобілізацію фактично підпадатиме, коли йому виповниться 25 або 27 років – як вирішать депутати.

4. Треба чекати виклику до ТЦК та СП?

Такий виклик може бути доставлений за домашньою адресою, але від цієї практики давно відмовились. Списки юнаків, які за віком підлягають військовому обліку, до ТЦК передають навчальні заклади. З ТЦК до таких закладів надходить повідомлення про день і час, коли мають привести школярів.

- 16-річних юнаків приводять до нас класами, - розповіли у ТЦК та СП Львівської області. – Якщо хтось в цей день був відсутній з поважних причин, наприклад, через хворобу, має з’явитися самостійно після одужання. Черговий покаже, де призовна дільниця.

5. Чи проходять 16-річні ВЛК?

В цьому разі  йдеться про медичний огляд, щоб з’ясувати, може чи не може хлопець бути придатним до військової служби. Допризовники проходять рентгенологічне та лабораторне обстеження. Якщо хлопець має якісь хвороби, то треба про це сповістити лікарів на дільниці, а краще принести з собою документи. Підлітку повинні призначити додаткові обстеження.

6. Які треба документи?

Посвідчення особи, тобто паспорт, і ідентифікаційний код. В ТЦК треба буде написати заяву про взяття на військовий облік. На допризовника заведуть особову справу, його дані будуть занесені до реєстру “Оберіг”.

7. Як бути, якщо школяр за кордоном?

На жаль, це питання не врегульоване. "Порядок..." від 05.01.23 передбачав, що на військовий облік можна ставати при консульських установах, але приписні посвідчення там не видають. Все, що можуть порадити у ТЦК та СП – це приїхати в Україну, отримати військово-обліковий документ і повернутися назад до досягнення 18 років.

Оповіщення юнакам, які перебувають за кордоном, терцентри не надсилатимуть. Якщо 16-річний хлопець онлайн вчиться в українській школі, про необхідність військового обліку йому мають повідомити зі школи.

8. Можна без приписного посвідчення вступити до вишу?

"Порядок..." від 05.01.23 суттєво посилює контроль за обліком допризовників, призовників і військовозобов’язаних. Згідно з нормативами роботодавець не може оформляти на роботу таких осіб, якщо вони не пред’являть військово-облікові документи. Це правило стосується і вищих навчальних закладів. Приписне посвідчення входить до переліку документів, які подаються до приймальної комісії.

9. Чи випустять за кордон без приписного посвідчення?

 17-річних юнаків уже не випустять. Оскільки прикордонники перевіряють наявність військово-облікового документу.

10. Є покарання за непостановку на військовий облік?

Так, це розцінюється як порушення правил військового обліку і підпадає під ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. З 17 років настає така відповідальність:

  • перше порушення - штраф у розмірі 510-850 грн,
  • друге порушення – штраф у розмірі 850-1700 грн.

До ухилянтів, які досягли призовного віку, може бути застосована ст. 337 Кримінального кодексу України:

  • штраф від 5100 до 8500 грн або виправні роботи (певний процент відрахувань із заробітної плати) терміном до одного року.