Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Протести фермерів та вибори: чому польський прем'єр Туск не зупиняє акції аграріїв

Протести фермерів та вибори: чому польський прем'єр Туск не зупиняє акції аграріїв
Фото: REUTERS

У Польщі продовжується агресивний протест місцевих фермерів проти українського зерна через блокаду кордону. 21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував Польщі провести двосторонню зустріч на рівні урядів і, якщо потрібно, президентів через блокування польськими фермерами пунктів пропуску на спільному кордоні.

Президент Польщі Анджей Дуда підтримує ідею зустрічі українського та польського урядів із представниками Єврокомісії для вирішення кризи на кордоні, заявив держсекретар канцелярії польського глави держави Анджей Дера. Верховна Рада готова приєднатися до діалогу із Сеймом та Сенатом Польщі у форматі Парламентської асамблеї Україна - Польща для вирішення питання щодо транспортування українського зерна через територію Польщі. При цьому польський прем'єр Дональд Туск заявив, що для зустрічі із Зеленським на кордоні немає підстав.

Переговори польського уряду із фермерами розпочнуться 27 лютого, за день до запланованої масової акції протесту фермерів у Варшаві. Як повідомив заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак, якщо ці переговори відбудуться, це будуть перші, яких у Польщі в галузі сільського господарства не було 30 років.

Україна – це одне, а сільський електорат – набагато важливіше

Тобто начебто польська влада і хоче вирішити це питання, а справа не йде. Чому польські фермери налаштовані так агресивно і чому прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, який обіцяв вирішити цю проблему, – нічого не робить?

Вся справа в тому, що 7 та 21 квітня у Польщі відбудуться вибори до місцевих органів влади. І на них парламентські праві партії «Право і Справедливість», які програли, відверто проросійська «Конфедерація» змагатимуться за голоси виборців з демократичним блоком, що складається з "Громадянської платформи" Туска, партії "Польща 2050" і Польської народної партії. А підтримка сільського населення, що значною мірою складається з фермерів, може схилити ваги терезів на користь тієї чи іншої партії.

Тому той же Дональд Туск, який обіцяв навести лад на кордоні, розвернувся на 180 градусів. «Ніде більше у Європі страйки проти української сільгосппродукції не досягли такого рівня, як на польсько-українському кордоні. Це змушує сумніватися у словах новообраного прем'єра Польщі Дональда Туска про те, що він – "найбільш проукраїнський" політик. Його реакція на відкриту агресію земляків проти українського експорту через польський кордон схожа на потурання», - пише американське видання Politico.

Чинний прем'єр Польщі не хоче налаштовувати проти себе протестувальників, зокрема через те, що багато поляків підтримують вимоги страйкуючих. Крім того, коаліція Туска – це хисткий альянс ліберальних, лівих та аграрних партій, розпад якого може призвести до втрати і так невеликої більшості Туска у парламенті.

Туск підстраховує себе

Польський уряд мало зробив для того, щоб фермери не виплеснули своїх претензій у бік України. Деякі чиновники, наприклад, заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак із популістської партії Agrounia, підлили масла у вогонь, пообіцявши підтримати протести попри все.

"Замість того, щоб втручатися, Туск підстраховує себе. Він не хоче ризикувати, ще більше протистояти протестуючим фермерам. Його уряд також є крихким альянсом між ліберальними, лівими та фермерськими партіями, де будь-який помилковий крок може коштувати прем'єр-міністру його незначної більшості", - зазначає Politico.

Українські офіційні особи засудили неодноразові блокади кордону польськими фермерами та далекобійниками, заявивши, що вони завдають шкоди економіці та здатності нації протистояти агресії Росії. Експорт сільськогосподарської продукції є єдиним джерелом великого доходу Києва після того, як його хімічна та металургійна промисловість зазнали серйозних збитків на початку війни.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього:

- Уряд Польщі зараз знаходиться, як то кажуть, на розтяжці між бажанням вирішити це питання, задовольнити інтереси своїх фермерів і отримати їхні голоси на місцевих виборах. Польська влада намагається вести переговори з фермерами, але, судячи з усього, не змогла нічого запропонувати аграріям. І, звичайно ж, це фактор місцевих виборів. У нинішній провладній коаліції багато представників аграріїв, тому Дональд Туск не може рубати з плеча і кардинально вирішувати цю проблему і має враховувати думку партнерів. І ще права опозиція та проросійські сили підливають масла у вогонь. Скоріш за все, вирішення цього питання затягнеться до літа, коли в Євросоюзі прийде час продовжувати чи не продовжувати режим безмитної торгівлі з Україною.