3 сiчня
Завантажити ще

США та НАТО: чи зможе Трамп призвести до кризи всередині Блоку

США та НАТО: чи зможе Трамп призвести до кризи всередині Блоку
Фото: REUTERS

Блок НАТО вступає в чергову смугу турбулентності, яка може призвести до кризи всередині організації. Йдеться про можливу перемогу Дональда Трампа, який під час першого президентського терміну погрожував вивести країну з Північноатлантичного альянсу.

Трамп – загроза для самого НАТО

Єврокомісар з питань внутрішньої торгівлі Тьєррі Бретон у коментарі Politico розповів, що у 2020 році експрезидент США Дональд Трамп під час зустрічі з високопоставленими єврочиновниками заявляв, що Штати не прийдуть на допомогу Євросоюзу у разі військового нападу.

«Ви повинні розуміти, що, якщо Європа зазнає нападу, ми ніколи не прийдемо, щоб допомогти вам і підтримати вас. І, між іншим, НАТО - мертве, і ми підемо, ми вийдемо з НАТО», - сказав він прямо в обличчя президенту Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн на форумі в Давосі. Крім того, Трамп нібито сказав, що ЄС має повернути Штатам 400 мільярдів доларів оборонних внесків.

“Це було великим тривожним дзвінком. І це може повторитись. Зараз ми знаємо, що ми, звісно, ​​самі по собі», - заявив Бретон.

"Ідея про те, що він залишить наших союзників, якщо не досягне свого, підкреслює, що ми вже знаємо правду про Дональда Трампа: єдина людина, про яку він піклується, - це він сам", - сказав представник команди чинного президента США Джо Байдена Аммар Мусса.

І тепер, зважаючи на все, Трамп не відмовився від своїх намірів. Виступаючи на мітингу в Нью-Гемпширі, він розкритикував європейські країни за те, що вони надто покладаються на Вашингтон, коли йдеться про витрати на оборону. Після зустрічі з лідерами НАТО під час свого президентства Трамп сказав, що усвідомив, що Сполучені Штати "платять рахунок".

У разі перемоги на виборах Дональд Трамп може повернутись у своїй старій ідеї виходу з НАТО. Фото: REUTERS

У разі перемоги на виборах Дональд Трамп може повернутись у своїй старій ідеї виходу з НАТО. Фото: REUTERS

Європа думає, що робити, якщо США вийдуть із Блоку

Тому зараз інші країни розглядають варіант існування НАТО без лідерства США. Як повідомляє The New York Times з посиланням на джерела в європейських структурах, в Альянсі вже зараз побоюються негативних наслідків, якщо Дональд Трамп повернеться на пост президента США і відмовиться від лідерства Сполучених Штатів в Альянсі.

Видання зазначає, ще минулого року в Альянсі повідомляли про появу нової єдності та набуття цілей на тлі початку війни Росії проти України, але за рік в Альянсі стався "вражаючий поворот мислення".

А зараз, за ​​даними The New York Times, перспектива переобрання Трампа змушує німецьких чиновників і багатьох їхніх колег по НАТО неформально обговорювати, чи зможе структура Альянсу вижити без Сполучених Штатів як його лідера. Наприклад, багато німецьких чиновників кажуть, що найкраща стратегічна надія російського диктатора Володимира Путіна – це розкол НАТО.

«Обговорюється питання про те, що станеться з НАТО, якщо колишнього президента Дональда Трампа буде обрано і він отримає другий шанс діяти відповідно до свого інстинкту і намагатиметься вивести США з Альянсу. У зв'язку з перспективою переобрання Трампа німецькі чиновники та багато їхніх колег по НАТО в неофіційному порядку обговорюють, чи зможе майже 75-річна структура Альянсу… вижити без США у її центрі», - повідомляє New York Times.

Вивести США із НАТО буде нелегко

Як тільки Трамп оголосить про свої наміри, у США може розпочатись конституційна криза. Згідно з Конституцією США, для укладання договорів Держдепу потрібне схвалення сенату, але в Конституції нічого не сказано про схвалення парламентом виходу із договорів. Крім того, можлива ще й урядова криза, тому що широке коло людей – колишні головнокомандувачі різних видів військ, колишні голови Об'єднаного комітету начальників штабів, колишні президенти США тощо – напевно, об'єднаються, щоб виступити на захист НАТО, і дуже голосно.

Крім цього, вихід з Альянсу підірве всі інші союзницькі відносини з партнерами та країнами поза Блоком. Вихід з НАТО або просто неготовність виконувати свої союзницькі зобов'язання щодо європейських країн – це скорочення понад 70 000 американських військовослужбовців та їх тактичної ядерної зброї, яка зараз базується в Європі.

Скорочення армії та витрат на неї, повернення до США десятків тисяч демотивованих ексвоєнних – це велика соціальна проблема, яку доведеться вирішувати. Також постає питання: а що робити з тактичною ядерною зброєю, яка є на базах США в Європі? Утилізувати? Скільки це коштуватиме для бюджету США? Залишати союзникам? Який механізм передачі зброї? Водночас і утилізація, і передача тактичної ядерної зброї союзникам означатимуть скорочення цього виду озброєнь у США та перевагу Росії. Повернення його до США?  За які кошти, де воно зберігатиметься, хто за це відповідатиме? А головне - вихід із НАТО може стати початком кінця США як наддержави.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг у відповідь зауважував, що Трамп навряд чи втілить цю загрозу в життя. На його думку, існування Альянсу вигідне для американської сторони, а заяви Трампа були критикою окремих країн, а не існування військового Блоку.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

- Звичайно, зараз є певні ознаки кризи всередині НАТО. Насамперед – це неготовність Блоку своєчасно реагувати на зовнішні виклики. Але Дональду Трампу навряд чи вдасться вивести США із Блоку. Це неможливо тому, що в Америці існує система противаг, і президент не може одноосібно, без сенату та конгресу, приймати таке рішення. Крім цього, американські парламентарі, мабуть, передбачили такі деструктивні дії Трампа і ухвалили закон, яким президент США не може приймати такі рішення. А політична еліта США розуміє, що НАТО – це один із зовнішньополітичних інструментів Америки. Відмовлятися від нього - означало б нашкодити самим собі.

Новини по темі: НАТО криза Дональд Трамп