Два новостворені державних підприємства – «Агенція закупівель у сфері оборони» та «Державний оператор тилу», які мали замінити собою Департамент держзакупівель Міноборони, за фактом стали його реінкарнацією. Таку думку, оцінюючи реформу закупівель для потреб ЗСУ, озвучив Юрій Гаврилечко, економічний експерт, кандидат наук з держуправління сайту Lenta.ua.
Експерт нагадав, що член команди міністра оборони Рустема Умєрова Арсен Жумаділов відповідає за реформу тилового забезпечення та закупівлі зброї для ЗСУ. Він, зокрема, планував розділити товарну складову і сервісну складову: до першої відносяться закупівля продуктів харчування, до другої – їхнє виробництво (приготування) і доставка до військових частин.
Під час реформи було створено ДП «Агенція закупівель у сфері оборони», яке відповідає за зброю. Агенцію очолив Жумаділов і керував нею до кінця січня, а потім він також очолив ДП «Державний оператор тилу». При цьому було ухвалене рішення, що бюджет цих ДП буде наповнюватись шляхом отримання премії з кожної закупівлі МО – 0,4%.
“З урахуванням того, що минулого року бюджет МО на закупівлі для потреб тилу склав 100 мільярдів гривень, мова йде про 400 мільйонів. Зараз в відомстві Жумаділова працюють 70 людей, тому йому вистачило б і в десять разів менше», - зазначив Гаврилечко.
Аналізуючи перші результати реформи, експерт повідомив, що, першим ділом, керівництво ДП призначило собі зарплати у кілька сот тисяч гривень.
Також він проаналізував тендер у системі ПроЗорро, що відбувся 2 лютого, і з’ясував, що продукти харчування були закуплені за старою схемою – ніякого розділення на сервісну і товарну складові не було.
Більш того, було збільшено вартість комплекту продуктів харчування до 139,38 гривень. При загальній сумі тендера на 7 млрд грн таке збільшення склало 1,5 млрд грн. І таким чином, «комісійні» відомства під керівництвом Жумаділова також значно зросли.
«Побічний ефект «реформи» виявився доволі цікавим: він (Жумаділов) напряму зацікавлений не у економії державних грошей, а у більшій їх витраті, бо чим більше витрачає МО, тим більше ДП отримують грошей на свої рахунки», - сказав Гаврилечко.
Лише за кілька місяців «Агенція закупівель у сфері оборони» оголосила закупівель на загальну суму 59,726 млрд грн і отримала 76,94 млн грн комісійних.
«Насправді нові ДП – це реінкарнація Департаменту держзакупівель Міноборони. Це і є реформа?», - дивується експерт.
Також він проаналізував закупівлі для потреб самого ДП, яке очолює Жумаділов, і виявилося, що його відомство замовило собі два телевізори за 85758, кожен з діагоналлю 55 дюймів, а також декілька спікерфонів на 90 тисяч.