Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Бути чи не бути допомозі від США: наскільки її відсутність зашкодить Україні на фронті

Бути чи не бути допомозі від США: наскільки її відсутність зашкодить Україні на фронті
Фото: Пентагон

У середовищі політичної еліти США начебто з'явився компроміс щодо надання допомоги Україні на суму понад 60 мільярдів доларів. Минулої неділі республіканці та демократи в американському сенаті досягли угоди щодо цього питання. Лідер демократів у сенаті Чак Шумер та його колега-республіканець Мітч Макконнелл підтримують компроміс у 118,3 мільярда доларів, що включає фінансування України та Ізраїлю.

Нюанси компромісу

Довгоочікуваний законопроєкт передбачає виділення $60,1 млрд на допомогу Україні, $14,1 млрд для Ізраїлю та $20,2 млрд на посилення безпеки на кордоні США. Президент США Джо Байден висловив підтримку законопроєкту, що містить двопартійну угоду щодо кордону, а також допомогу Україні, і закликав Конгрес прискорити його ухвалення в обох палатах.

"Двопартійна угода про національну безпеку дозволить Сполученим Штатам продовжувати нашу життєво важливу роботу разом із партнерами по всьому світу, відстоюючи свободу України та підтримуючи її здатність захистити себе від агресії Росії. Як я вже говорив раніше, якщо ми не зупинимо прагнення Путіна до влади та контролю над Україною, він не обмежиться лише Україною, і витрати для Америки зростуть", – йдеться у спеціальному зверненні Байдена, яке опублікував Білий дім.

Посол України в США Оксана Маркарова вже заявила, що питання щодо надання Сполученими Штатами Америки допомоги Україні рухається у правильному напрямку.

"Ситуація надзвичайно складна, але ми робимо все для того, щоб законопроєкт про допомогу Україні схвалили. І шанси надзвичайно великі", - сказала Маркарова.

Вона нагадала, що нещодавно у ЗМІ поширилася інформація про те, що Палата представників зареєструвала законопроєкт щодо допомоги лише Ізраїлю. Але щоб закон у США став законом, він має бути проголосований обома палатами та підписаний президентом.

"Тому ми очікуємо на публікацію сенатом США двопартійного законопроєкту, що включає Україну, Ізраїль, питання кордону та інші питання. Сподіваємося, що наступного дня після публікації розпочнеться розгляд законопроєкту", - розповіла Маркарова.

«Трампісти» погрожують зірвати допомогу Україні

Здавалося б, питання вирішено. Але найрадикальніші республіканці, вони ж прихильники Дональда Трампа, як і раніше, намагаються зірвати цей компроміс. Попереднє голосування очікується у середині поточного тижня. Якщо в сенаті знайдуть 60 голосів (51 демократ та 49 республіканців), то цей же пакет має проголосувати Палата представників.

Але вже зараз ясно, що законопроєкт зіткнеться із серйозним опором у Палаті представників, де більшість належить республіканцям. Спікер Палати представників та «трампіст» Майк Джонсон уже сказав, що обіцяє його заблокувати.

Він заявив, що не ставитиме на голосування поданий у сенаті законопроєкт про безпеку кордонів на суму 118 мільярдів доларів, у якому передбачено також допомогу для України та Ізраїлю.

"Цей законопроєкт ще гірший, ніж ми очікували, і навіть не наближається до завершення прикордонної катастрофи, яку створив президент", - сказав він і запевнив, що якщо цей законопроєкт дійде до Палати представників, то він "помре після прибуття".

У відповідь на це лідер демократів у сенаті Чак Шумер заявив, що "сенатори повинні "заглушити" тих, хто хоче, щоб ця угода провалилася заради їх власної політичної мети".

«Я ніколи не впадав у оману щодо того, чому Америка підтримувала боротьбу України. Тут ніколи не йшлося про благодійність. Це у прямих інтересах Сполучених Штатів, щоб авторитаристи не відчували, що саме вони мають право переписувати кордони силою. У наших інтересах допомогти зменшити рівень армії великого супротивника, не жертвуючи для цього життям американців", - сказав лідер республіканців у сенаті Мітч Макконнелл.

Що буде, якщо закон не підпишуть

Президент України Володимир Зеленський заявив про надію на подальшу підтримку США та попередив, що у разі її зменшення "буде новий геополітичний розклад".

"Республіканська партія має радикальні голоси, але також багато людей, які підтримують Україну. Вирішує народ Сполучених Штатів, але якщо вони мають намір зменшити допомогу Україні, то буде новий геополітичний розклад. Путін прорве нашу оборону, він піде вперед і так просто не зупиниться", – зазначив Зеленський в інтерв'ю італійському телеканалу Tg1.

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що необхідно якнайшвидше ухвалити рішення про допомогу Україні, оскільки наступні кілька місяців будуть критичними. "Ми можемо зачепитися за цю тему та коментувати все це тут, у мікрофони, але наступні кілька місяців будуть критичними для України", – наголосив Кірбі.

Він сказав, що українських командирів можна зрозуміти, їм досить складно вирішувати, яку зброю використовувати - які снаряди, які ракети. «Бо вони не знають, коли будуть наступні поставки. І це жахлива ситуація", – сказав Кірбі.

Ключові помічники американського президента Джо Байдена на закритому засіданні в Конгресі попередили, що без затвердження додаткової військової допомоги Україні на фронті можливі значні труднощі. Радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван та директор Національної розвідки Авріл Хейнс попередили конгресменів, що Україна вичерпає певні можливості протиповітряної оборони та артилерії у найближчі тижні.

Салліван та Хейнс надали лідерам Конгресу засекречені тимчасові рамки, коли ключові військові ресурси України будуть значно виснажені, а також докладну оцінку поточної динаміки на полі бою.

Це болісно, ​​але не критично

Тобто відсутність допомоги від США практично означатиме ослаблення української армії на полі бою?

– Це буде болісно, ​​але не так критично. Тому що зараз рівень допомоги з інших країн сумарно перевищує рівень допомоги від США. Тільки Японія передала нам допомоги на 4,5 мільярда доларів. А є ще й Південна Корея. Погано буде те, що саме від американців ми отримували найсучаснішу та у великій кількості допомогу. І ми фізично просто не матимемо можливості замістити її чимось іншим. І її відсутність серйозно обмежить наші операції на фронті. Особливо наступальні. Ми зараз відчуваємо снарядний голод, і він лише посилиться. Це не означає, що Росія отак одразу виграє війну. Але це може значно збільшити рівень наших втрат на фронті, буде коштувати більше нашої крові. Але американці розуміють, що якщо зараз не допомогти Україні, то потім це буде вартувати американської крові набагато більше, – розповів Коротко про військовий експерт Сергій Грабський.