21 листопада
Завантажити ще

Хто такі єменські хусити і до чого тут Росія

Хто такі єменські хусити і до чого тут Росія
Фото: REUTERS/Khaled Abdullah

На карті – нова гаряча точка. У ніч на 12 січня Сполучені Штати та Великобританія завдали 60 ударів ракетами "Томагавк" по 16 цілях, які контролюють хусити в Ємені. Це перші удари по підтримуваному Іраном угрупованню з того часу, як воно почало атакувати міжнародне судноплавство в Червоному морі наприкінці минулого року.

Це етнорелігійне угруповання націлилося на судноплавні шляхи Червоним морем, щоб продемонструвати свою підтримку палестинського ісламістського угруповання ХАМАС. Її напади порушили міжнародну торгівлю на ключовому маршруті між Європою та Азією, на який припадає близько 15% світового судноплавства.

Проте не лише США та Британія завдали ударів по хуситах, сформувалася навіть своєрідна коаліція проти них. Понад 10 країн – Австралія, Бахрейн, Канада, Данія, Німеччина, Нідерланди, Нова Зеландія, Республіка Корея плюс Британія та США - у своїй спільній заяві назвали удари по Ємену самозахистом. А ЄС взагалі хоче відправити військові кораблі до Червоного моря для боротьби з нападами єменських хуситів.

Хто ж такі хусити, чим вони так насолили цивілізованому світу, чого вони домагаються і хто їх союзники – це все з'ясовував кореспондент KP.UA.

Хто такі хусити

Хусити - це збройне угруповання в Ємені, яке представляє мусульманську меншість шиїтів країни зейдитів. Хусити належать до союзу племен із гірської місцевості на півночі Ємену, на кордоні із Саудівською Аравією. Вони сповідують один із напрямків шиїтського ісламу - зейдитську доктрину. Зейдитів відрізняє від інших мусульман-шиїтів те, що вони не вірять у появу імама Махді перед кінцем світу. Проте релігія хуситів пов'язує їх з Іраном, який бачить себе головою та представником інтересів усіх шиїтів у регіоні.

У Ємені зейдити становлять третину всього населення. Більшість жителів Ємену проживає в районах, що знаходяться під контролем хуситів. Повстанці збирають податки у північній частині країни, а також друкують свої гроші.

Угрупування було створене у 1990-х роках для боротьби із корумпованим, за їхніми уявленнями, режимом тодішнього президента Алі Абдалли Салеха. Назву вони отримали від імені засновника руху Хусейна аль-Хуси. Вони також називають себе "Ансар Аллах", або "Партизани Бога". Після вторгнення США до Іраку 2003 року хусити взяли гасло: «Аллах великий. Смерть. Смерть Ізраїлю. Прокляття юдеям та перемога ісламу». Офіційна влада Ємену, яка спирається на підтримку Саудівської Аравії, сьогодні контролює південь країни, а хусити - північ.

Чого вони домагаються

Хусити вважають себе частиною осі опору Ізраїлю, США і всьому Заходу, яку очолює Іран, разом з ХАМАС і «Хезболлою». Це пояснює, чому хусити атакують ізраїльські судна в Перській затоці, «Вони борються з імперіалістами як з ворогами ісламської нації», - цитує слова експерта з Ємену з Європейського інституту світу Хішама аль-Омейсі ВПС.

Відповідальність за війну в секторі Газа хусити покладають лише на Ізраїль, навіть не згадуючи про напад терористичного руху ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, під час якого жорстоко було вбито понад 1200 ізраїльтян, серед більшості – мирні жителі. Свої атаки на кораблі в Червоному морі хусити називають "актами відплати" за війну в секторі Газа - як і ракети, випущені ними на Ізраїль.

"Ця війна – унікальна можливість для хуситів продемонструвати свою антиізраїльську, антиамериканську, пропалестинську позицію", – каже дослідник в аналітичному центрі Chatham House Фареа аль-Муслімі.

Хусити набрали політичної сили в Ємені на початку 2014 року після повстання проти президента країни Абдраббу Мансура Хаді. Потім встановили контроль над провінцією Саада на півночі Ємену, а на початку 2015 року захопили столицю країни Сану, змусивши президента Хаді тікати за кордон.

Сусідня Саудівська Аравія здійснила військову інтервенцію у спробі повернути до влади президента Хаді. Її тоді підтримали Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) та Бахрейн. Однак хусити відбили їхні атаки і продовжують контролювати значну частину Ємену.

Рада Безпеки ООН з посиланням на експерта з хуситського руху Ахмеда аль-Бахрі стверджує, що хусити мають від 100 000 до 120 000 осіб, які перебувають у збройних загонах. Хусити контролюють значну частину узбережжя Червоного моря, звідки нападають на морські судна.

Союзники хуситів у світі

Єменські повстанці вважаються союзниками Ірану, а їх спільним найближчим ворогом є підтримувана США Саудівська Аравія. Тегеран розглядає їх як частину антиамериканської та антиізраїльської "осі опору" поряд з ліванським "Хезболлах", сирійським режимом та іракськими повстанцями. Але вони, на думку експерта Хамідреза Азізі з берлінського Фонду "Наука і політика" (SWP), не так тісно пов'язані з Іраном, як "Хезболлах", і безпосередньо не підкоряються іранському командуванню та не входять до його системи управління.

Проте Тегеран підозрюють у постачанні зброї хуситам. США та Саудівська Аравія стверджують, що Іран постачав балістичні ракети, якими хусити обстрілювали столицю Саудівської Аравії Ер-Ріяд у 2017 році. Крім того, Саудівська Аравія звинуватила Іран у постачаннях крилатих ракет та безпілотників, які хусити застосували для атаки на саудівські нафтові об'єкти у 2019 році. Хусити також випустили десятки тисяч ракет малої дальності і на Об'єднані Арабські Емірати.

Громадянська війна в Ємені вважається війною, яка насправді ведеться чужими руками – Саудівською Аравією та Іраном. У хуситів є танки, ракети, інша військова техніка, яку вони нібито «затрофеїли» у єменської армії.

До чого тут Росія

Ще одним прихованим союзником хуситів є Москва. Російська Федерація вимагає провести 12 січня засідання Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй у зв'язку з ударами по базах хуситів у Ємені військовими США та Великобританії. Чому ж Кремль намагається підтримувати і цих терористів, адже через блокаду Червоного моря він також втрачає транспортування своєї нафти через Суецький канал.

Найімовірніше, тут має місце політико-ідеологічна спорідненість. Хусити виступають проти США та всього колективного Заходу, що й ріднить їх із Росією. І будь-хто, хто завдає уколи західним країнам, на ура сприймається у Москві. Успіхи хуситів – це великий репутаційний удар по США та чудово вписується у стратегію відволікання Заходу від війни в Україні. Заради цього у Москві, схоже, будуть готові зазнавати нових фінансових втрат.

- Створення якнайбільше точок нестабільності на планеті – вигідно Москві. Вона у такий спосіб намагається розпорошити ресурси США та Заходу. Для того, щоб не було можливості підтримувати Україну. Це спільна позиція Росії та Китаю. Наступні потенційно небезпечні гарячі точки – Північна Корея, Тайвань та Філіппіни. Тобто підтримка хуситів – цілком логічна для Москви, - розповів KP.UA експерт-міжнародник Тарас Загородній.

Чим загрожують атаки хуситів на судна у Червоному морі

Єменські хусити обстрілюють і захоплюють судна у Червоному морі. Це ставить під ризик торгівлю через Суецький канал – один із найважливіших і найбільш торгових шляхів у світі.

Атакують хусити двома способами: захоплюють або обстрілюють ракетами та безпілотниками, з якими борються американські військові кораблі. Хусити спочатку обіцяли атакувати лише судна, пов'язані з Ізраїлем, але потім атаки стали невибірковими.

Їхня мета – зупинити рух кораблів, де-факто заблокувати морський маршрут і чинити тиск на міжнародне співтовариство. Щоб воно, у свою чергу, чинило тиск на Ізраїль, змусивши його припинити війну у секторі Газа.

Шлях через Червоне море та Суецький канал є найкоротшим морським маршрутом із Азії до Європи. Канал забезпечує близько 12% світової торгівлі. Альтернатива – обходити Африку і мис Доброї Надії, що подовжує маршрут на 5500 – 11 000 км, підвищує витрати й у кінцевому підсумку призводить до подорожчання товарів. Через атаку хуситів близько 100 контейнеровозів змінили маршрути, щоб не йти через Червоне море. Припинили рух маршрутом і деякі великі компанії. На тлі атак хуситів вже фіксувалося зростання цін на нафту та на танкерні перевезення у Червоному морі.