Завантажити ще

Кабмін анонсував реформу вищої освіти - більшість студентів будуть навчатися безкоштовно

Кабмін анонсував реформу вищої освіти - більшість студентів будуть навчатися безкоштовно
Фото: facebook.com/dshmyhal

Кабінет міністрів у 2024 хоче провести масштабну реформу вищої освіти, яка призведе до збільшення бюджетних місць з 40 до 60%. Студенти зможуть навчатися не лише шляхом бюджетного та регіонального замовлення, але і за рахунок грантів та пільговими довгостроковим кредитам. Про це на засіданні уряду повідомив прем'єр Денис Шмигаль.

- Наразі у системі вищої освіти є навчання "на бюджеті" та за контрактом. Уряд пропонує змінити такий підхід, щоб охопити державною підтримкою якомога більше студентів. На сьогоднішній день близько 60% студентів навчаються на контракті. Мета реформи полягає в тому, щоб не менше 60% студентів отримували різні види державної підтримки: держзамовлення, гранти, ваучери тощо, – розповів прем'єр.

За словами Шмигаля, державне замовлення – це повністю безкоштовне навчання студента за бюджетні кошти. Така можливість надаватиметься найкращим за конкурсним балом абітурієнтам. Також частину місць буде надано вразливим категоріям. Державне замовлення стосуватиметься насамперед професій, які потрібні державі. Держава повністю оплачуватиме навчання для кращих вступників за цими спеціальностями, а після успішного випуску пропонуватиме перше робоче місце.

- Одночасно з цим запроваджуватиметься модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання. Ці гранти не треба буде повертати, вони не передбачають жодних зобов'язань щодо відпрацювання. На розмір гранту впливатимуть два критерії. Перший – це результати зовнішнього оцінювання знань. Другий – це обрана спеціальність. Хоча сума гранту не обов'язково покриватиме повну вартість навчання, але кількість вступників, які отримають фінансову підтримку, суттєво збільшиться за рахунок більш справедливого розподілу такої підтримки, - зазначив прем'єр.

У Міністерстві освіти додали, що жорсткого поділу на "бюджетників" та "контрактників" не буде. Нова система поширюватиметься лише на нових абітурієнтів. Якщо Верховна Рада оперативно ухвалить законопроєкт, нова система грантів почне працювати вже з вересня 2024 року, додали в МОН.

Новини по темі: освіта Реформа Кабмін