21 листопада
Завантажити ще

Нова тактика обстрілів: масовані атаки продовжуватимуться, доки вистачить грошей

Нова тактика обстрілів: масовані атаки продовжуватимуться, доки вистачить грошей
Фото: ДСНС України

Новорічне загострення – з 29 грудня РФ не заспокоюється, проводить одночасні масовані атаки безпілотниками та ракетами, у тому числі балістичними.

Так, вночі та вранці 2 січня після атаки "шахедами" росіяни запустили 99 ракет різних типів (які саме – див. «Конкретно»). Чому агресор змінив свою тактику обстрілів, KP.UA розповів військовий експерт Олег Жданов.

Мета нової тактики обстрілів – посадити нас за стіл переговорів

- Чому раптом ворог почав використовувати таку тактику і чого він цим домагається? Таку кількість дорогих «Кинджалів» (близько 10 млн доларів лише за одну ракету!) витрачають за один раз. Яка мета цієї тактики – практична чи психологічна?

- Тут є і практична, і психологічна мета. Практична – пробити та перевантажити роботою наше ППО. Адже ракети комплексів Patriot та SAMP-T, які збивають російську балістику, – дуже дорогі, та їхній запас не нескінченний.

Крім цього, уявляєте, якщо хоча б половина того, що ми збили, вибухнула у Києві? Які були б жертви? Страшно уявити. А далі можна припустити, що виходить на сцену «миротворець» Путін і каже, що він готовий до переговорів. Тобто ракетами він схиляє нас сісти за стіл переговорів.

Ну а головна психологічна мета цих обстрілів – тримати нас у постійній напрузі та тиснути на психіку. Мовляв, народ не витримає і вимагатиме від влади погодитись на переговори з Росією.

- Це вони тепер постійно нас так обстрілюватимуть?

- Так, цілком можливо, а точніше, стільки, скільки в них вистачить ракет. Різниця технічних характеристик їх безпілотників і ракет дозволяє розтягнути в часі ці атаки. "Шахед" летить зі швидкістю 180 км/год, крилата ракета - 800, а час підльоту "Кинджалів" взагалі становить хвилини.

Запасів ракет, на жаль, вистачає

– А які у них запаси ракет?

- Зараз у них понад тисячу ракет різних типів. «Кинджалів» було 40 чи 50 одиниць, але тепер уже менше. Але при цьому не варто забувати, що вони можуть випускати кілька таких ракет на місяць.

- Це правда, що росіяни почали якось модифікувати іранські «шахеди», і вони почали летіти швидше?

- Так, вони намагаються це робити. Ми навіть збили один експериментальний "шахед". І, судячи з них, у Росії є лише великовузлове складання – без електроніки. Все робиться в Ірані, який справно постачає їм дрони-камікадзе. Але зараз на нас летять старі БПЛА, двигун та все інше – ті ж самі.

- А якою є загроза того, що Іран почне постачати Росії ще й свої балістичні ракети?

- Це малоймовірно. Хоча б тому, що у Ірана зараз і так хитке міжнародне становище. Поки вони мають ці балістичні ракети, їх трохи бояться, тому Ірану не вигідно розлучатися з цими ракетами.

Конкретно

Чим обстрілюють українські міста

2 січня Росія витратила на обстріл українських міст рекордну кількість своїх найновіших і вкрай дорогих балістичних ракет «Кинджал».

Ракету Х-47М2 "Кинджал" було спроєктовано з метою обійти систему протиповітряної оборони (ППО). Ця звукова ракета має повітряне базування, практично балістичну ракету, що її поставили на літак. Літак прискорюється до надзвукової швидкості, після чого ракета повинна піднятися на певну висоту, набрати гіперзвукову швидкість і, маневруючи протягом усього польоту, атакувати ціль. Дальність пуску цієї ракети може досягати 3 тисячі кілометрів без урахування відстані польоту літака-носія.

Висота польоту, на яку ракета піднімається, досягнувши гіперзвукової швидкості, становить 20 кілометрів. Точність влучення – 1 метр. "Кинджал" може мати бойову частину у звичайному спорядженні або ядерну. Маса бойової частини – 500 кг.

Носіями ракети "Кинджал" можуть бути такі літаки: МіГ-31К, що несе одну ракету, Ту-22М - чотири ракети, а Ту-160 передбачає по 4 ракети на кожному крилі.

Щодо ціни ракети – точних даних як у вітчизняних, так і зарубіжних джерелах немає. Вартість виготовлення значно залежить від обсягів виробництва, але ця інформація є військовою таємницею. Іноді у ЗМІ зазначають, що вартість однієї такої ракети стартує від 10 мільйонів доларів. "Кинджал" - це рідкісна і дорога зброя, яка хоч у Росії і є, але, на щастя, в обмеженій кількості.

Росіяни стверджують, що ця ракета не має аналогів у світі і нібито її неможливо збити. Але цей міф успішно заперечує українське ППО. 2 січня з 10 запущених по Києву «Кинджалів» - всі були збиті!

Крім цього, росіяни запустили щонайменше 70 крилатих ракет повітряного базування Х-101/Х-555/Х-55.

Ракета Х-101 – це стратегічна крилата ракета «повітря-земля» з використанням технологій зниження радіолокаційної помітності. Ракета виконана на новій технологічній основі. Використовує комбіновану систему наведення: інерційна система з оптико-електронною корекцією; на кінцевій ділянці використовується головка самонаведення. Може отримувати комплексну інформацію і за маршрутом, і координатами мети. На відміну від ракет попереднього покоління, є важлива можливість зміни цілі, коли ракета вже у польоті.

Ракета Х-555 – це ще радянська та російська стратегічна авіаційна крилата ракета, розроблена наприкінці 1970-х – на початку 1980-х років для озброєння стратегічних бомбардувальників. Здійснює політ на дозвукових швидкостях на гранично малих висотах із огинанням рельєфу місцевості. Призначена для застосування проти стратегічно важливих стаціонарних наземних цілей із заздалегідь відомими координатами.