15 червня
Завантажити ще

Новий законопроєкт про мобілізацію: що говорять військові і юристи

Новий законопроєкт про мобілізацію: що говорять військові і юристи
Фото: REUTERS

Під вечір Різдва Кабінет міністрів вніс до Верховної Ради законопроєкт № 10378, що вже декілька тижнів жваво обговорювався в соцмережах і в ЗМІ. Інтерес до документа був такий, що і вночі, і вранці, і навіть вдень 26-го числа його важко було відкрити через численні запити, які переобтяжили сервер.

Йдеться про зміни до порядку проведення мобілізації та військового обліку – революційні і дискусійні. KP.UA розібрала з експертами основні моменти.

Повноваження ТЦК та посилені штрафи

Якщо депутати схвалять пропозиції уряду, вручення повісток у спортзалах, торгових центрах, на вулиці, у ресторанах та кінотеатрах із напівлегального стане легальним. Бо все це - громадські місця, які затверджені в законопроєкті. Також повістки хочуть надсилати через електронні кабінети призовників, які мають з’явитися в системі “Оберіг” (Єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних), та по електронній пошті.

- Законодавство жодним чином не врегулює наявність у людей електронної пошти, месенджерів, смартфонів, ПК. Вони не прописані понятійно, зобов’язань мати ці речі під рукою не існує. Тому запроваджувати державну розсилку через такі засоби щонайменше безграмотно. Якщо хтось захоче з цього приводу судитися, то матиме всі шанси на виграш, - зазначає заслужений юрист України, депутат Київради Леонід Ємець. – Але і без цього закони мають писатися розумно – так, щоб не мали різних читань.

Юрист наводить поширений приклад:

- Повістку з незнайомої адреси електронна пошта легко може відправити в спам. Хто за це несе відповідальність? За тим законопроєктом, який внесений в Раду, відповідальність несе фізична особа. Від великих штрафів до кримінальної справи, якщо буде кілька таких спамів.

Щодо відповідальності. Як супутний до 10378-го поданий 10379-й законопроєкт, що передбачає:

 • за порушення призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку - штраф від 8500 до 17 000 грн,
 • за порушення законодавства про оборону, військовий обов'язок і військову службу – від 25 500 до 34 000 грн, у особливий період (як нині стан війни) від 34 000 до 51 000 грн.

Додамо, що за правилами, що пропонуються, всі військовозобов'язані повинні протягом 60 днів з дня оголошення мобілізації або протягом 20 днів з дати її продовження прибути до ТЦК, незалежно від отримання повістки.

Усі чоловіки від 18 до 60 років під час мобілізації мають носити при собі військово-облікові документи (нині це приписне свідоцтво, військовий квиток або свідоцтво про виключення з обліку). Порушення може бути підставою для стягнення штрафу.

І ще новація: від 3 до 5 років позбавлення волі загрожуватиме не тільки тим, хто пройшов військово-лікарську комісію та не виконав мобілізаційне розпорядження, а й тим, хто проігнорував направлення на ВЛК або лікування в разі хвороби.

Обмеження прав ухилянтів

Військовозобов’язаних та резервістів, які не виконали обов’язки, що визначені у ч. 3 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (неприбуття до військової частини або на збірний пункт у вказані строки), за повідомленням керівника ТРЦ хочуть вносити до Єдиного реєстру боржників. Грубо кажучи, прирівняти до злісних аліментників та інших неплатників по зобов’язаннях.

Окрім заборони виїзду за кордон, яка і так діє для чоловіків 18 – 60 років, до боржників застосовуються такі санкції:

 • заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
 • обмеження прав на керування власним транспортним засобом;
 • обмеження прав на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями;
 • відмова в кредитуванні;
 • призупинення отримання пільг та послуг від держави.

Зняти санкції, як і накласти, може тільки керівник ТЦК.

- До Єдиного реєстру боржників вносяться особи, щодо яких є рішення суду про примусове стягнення заборгованості і відкрите виконавче провадження, - нагадує адвокат Олексій Сиротін. – Тобто військового комісара хочуть прирівняти до судді. З таким же успіхом йому можна дати повноваження засуджувати ухилянтів до позбавлення волі. Я не думаю, що ця пропозиція буде схвалена юридичними експертами у Верховній Раді.

Інваліди ІІІ групи: призиватимуть чи ні

У нині діючому законодавстві мобілізації не підлягають особи з інвалідністю. В редакції законопроєкту йде мова тільки про І та ІІ групи. У соцмережах уже розгорнулися суперечки: це означає, що з ІІІ групою призиватимуть чи ні? Адвокат Роман Лихачов нагадує, що із законопроєкту також виключений термін “обмежено придатний”.

- Цей законопроєкт фактично розмежовує поняття "інвалідність" і "придатність до служби в армії". В Україні досить велика кількість осіб з ІІІ групою інвалідності. Це така грань: людина може мати велику кількість хвороб, але не мати інвалідності, або мати одну-дві хвороби чи важку травму, через які отримає статус. Якщо закон приймуть у такій редакції, - каже юрист, - то одну людину з інвалідністю ІІІ групи можуть визнати придатною, іншу – ні. Це вирішуватиме спеціальна комісія.

- Тобто кількість людей, які зможуть поповнити Збройні сили України, теоретично збільшиться. Інша справа, чи є доцільність? Претендентів на посади в ТЦК, в навчальних центрах досить багато з тих, хто отримав каліцтво на цій війні. А відправляти людину, яка має інвалідність, нехай навіть найнижчої групи, в штурмові підрозділи або десант не зовсім правильно. До того ж там є свої вимоги до стану здоров’я, і якщо їх міняти, треба вносити зміни у положення про військово-лікарську комісію ЗСУ, - зазначає Роман Лихачов.

За пропозиціями уряду, висновки ВЛК мають містити “придатний” – “тимчасово непридатний” – “непридатний”. Всім, хто має статус “обмежено придатного”, доведеться знову проходити військово-лікарську комісію впродовж 6 місяців після набрання законом чинності.

Студенти та науковці

Так само, як особи з ІІІ групою інвалідності, в контексті мобілізації прямо не згадуються студенти, які здобувають другу чи третю вищу освіту. Проте є підказка: призову не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, які отримують рівень освіти, вищий за раніше здобутий за однією спеціальністю. Тобто друга спеціальність з відстрочки виключається. Рухатися можна тільки прямими сходинками. Наприклад, школа – економічний коледж – економічний вуз – аспірантура за вказаним в дипломі фахом.

Відстрочку залишили за здобувачами ступеня доктора наук, шкільними педагогами, науковими та науково-педагогічними працівниками вишів та наукових установ, які працюють за основним місцем роботи на повну ставку. Ніби все гаразд, але соцмережі жаліються на “утиск науки”.

- Вчителів шкіл прирівняли до професорів, для яких повна ставка – це 4 пари в день. А ще купа творчої роботи. Зазвичай науковці працювали в кількох установах чи вишах по сумісництву, щоб розширювати свою наукову діяльність. Бо найплідніші авторські колективи збираються з фахівців у різних напрямках, - каже Леонід Ємець. – Тепер така можливість буде обмежена.

Чому тільки "чинні"

Щодо наших обранців, то в законопроєкті прописали відстрочку тільки для чинних депутатів Верховної Ради та АР Крим. За цим стоїть досить цікава історія.

- У нині діючому законодавстві записано, що мобілізації не підлягають “народні депутати України”. А цей статус зберігається за всіма, хто обирався в Раду з часів проголошення незалежності. В цьому контексті на них автоматично поширювали і відстрочку, - пояснює Леонід Ємець. – Зараз хтось розібрав цю опцію до кінця і зробив уточнення: “чинні”.

Втім, колишній народний депутат Ігор Луценко, який прийшов в ТЦК добровольцем на початку війни, вважає, що справедливості не досягнуто.

- Я б зробив так: від кожної фракції по 10% чоловіків пішли б на фронт. Вибрати жеребкуванням чи добровільно, байдуже. На пів року всього лише, але не на штабні посади, а в поля. Аеророзвідниками, снайперами, водіями, радіорозвідкою... І тоді ніхто не матиме претензій, що голосували і посилали когось на смерть, а самі сиділи в теплі під захистом ППО. Пів року відпрацювали - заходять наступні 10%. І так далі, - написав військовослужбовець у фейсбуці.

Прокурорів призиватимуть, поліцейських – ні

Піарниця законопроєкту про мобілізацію Мар’яна Безугла обіцяла, що суттєво переглянуть бронь для держслужбовців та у силових структурах, щоб усім було по справедливості. “Адже чому на оборонних підприємствах бронь часткова, а у поліцейських - повна?” - обурювалась вона.

Вищий корпус державної служби (категорія А) лишився недоторканим, із середнього та нижчого (Б і В) дозволяють брати 50%. Щодо спецорганів, то під роздачу поки потрапили тільки працівники Бюро економічної безпеки, Державної виконавчої служби та прокуратури.

Від мобілізації звільнені працівники:

 • органів управління, підприємств, установ та організацій Міноборони,
 • Служби спецзв’язку та захисту інформації,
 • Служби безпеки України,
 • Служби зовнішньої розвідки та ГУР МО,
 • Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Управління держохорони,
 • Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань.

Найбільше нарікань у людей викликає збережена бронь поліцейських, оскільки далеко не всі там задіяні в охороні громадського порядку чи оперативній роботі. А зі зброєю вміють поводитись всі.

- Я категорично проти такого рішення, - каже офіцер ЗСУ Денис Ярославський (в коментарях KP.UA він не раз казав, що служба може легко вивільнити до 30% людей. – Ред.). - А якщо вже записали, нехай проведуть ротацію із Закарпаття в прифронтові зони. Поліція Костянтинівки, Авдіївки чи Куп’янська залюбки послужить у Буковелі або Чернівцях.

Базова військова замість строкової

Всіх строковиків, як і обіцяли, звільнять у запас з правом відстрочки від мобілізації на пів року. Призовний вік зменшать з 27 до 25 років. Тобто в разі ухвалення законопроєкту мобілізувати будуть з 25 років. Законопроєкт передбачає повну відмову від строкової служби. Замість неї хочуть ввести базову загальновійськову підготовку терміном на 3 місяці при навчальних закладах. Щось на кшталт військової кафедри.

Ті чоловіки, хто у віці 17 – 25 років не вступив до вишу, зможуть пройти базову військову службу терміном до 5 місяців і отримати військовий фах. У законопроєкті сказано “за бажанням” і в той же час зазначено, що без такого вишкілу не візьмуть на держслужбу, в поліцію і прокуратуру. Міністр оборони Рустем Умєров говорив, що така підготовка не потребуватиме додаткового фінансування, тому є підозри, що за неї доведеться платити самим.

- Строкової служби ми давно хотіли позбутися, - каже військовий експерт Олег Жданов. – Це хороше рішення. Однак я вважаю, що підготовку військового резерву фінансово мусить брати на себе держава щодо всіх своїх громадян.

І трохи конспірології...

Критикуючи слабкі місця законопроєкту, адвокат Ростислав Кравець, зокрема, написав: “У Генштабу забрали формування ЗСУ і передали Міноборони та Кабміну”.

- Так, всі мобілізаційні заходи хочуть передати у МО та Кабмін. Я не вважаю, що це дуже правильно, - підтверджує Олег Жданов. – Виходить, що армію будуть формувати не військові, а цивільні особи направлятимуть Генштабу людей. А якщо не таких, не стільки, скільки треба?

 Відповідно, буде передане і фінансування мобілізаційних процесів. У соцмережах пишуть, що такий намір є продовженням таємного протистояння між Зеленським, на боці якого стоїть Умєров, та Валерієм Залужним

- На всі дії Залужного влада вплинути не може, тому хоче хоч у чомусь обмежити, - припускає наше джерело у Генштабі.

Втім, ми бачимо чимало позицій, навколо яких розгорнуться депутатські баталії, і на виході законопроєкт може бути дуже видозмінений. Почати його слухати обіцяють 10 січня.

Окрема думка

Критики законопроєкту – це здебільшого ті, хто знаходиться в тилу. Військові підтримують пропозиції уряду хоча б тому, що в ньому є цифра "36 місяців" - через стільки часу безперервної служби на війні їм обіцяють демобілізацію з правом відпочинку на два роки.

Вони вже дуже втомлені, неймовірно втомлені і не знають, чи дочекаються тих "36". Але ладні зібрати останні сили, щоб хоч побачити світло в кінці тунелю. Ось що написав у фейсбуці військовослужбовець Ілля Кротенко:

"Коли 24 лютого 2022 року ми, резервісти та добровольці, йшли у центри комплектації, добиралися до військових частин, то це робилося з однією метою - дати вам трохи часу. Часу на підготовку, на те, щоб закрити свої особисті справи, забезпечити безпеку родини, налаштуватися морально до захисту України. Ми йшли прийняти перший удар не для того, щоб ви потім відсиділися за нашими спинами.

Вчора дружина скинула скрін з чату ЖК, де ми живемо. Здорові та дужі чоловіки пишуть один одному попередження, що десь неподалік від ЖК, можливо, помітили роздачу повісток в ЗСУ, лайкають один одного, дякують за пильність. Жалюгідні...

Впевнений, що буде багато правок і обговорень, але загалом законопроєкт мені подобається.

А тим, хто хоче відсидітися вдома за моєю спиною, ховається від ЗСУшників, які працюють в центрах комплектації, ставить обурені смайли в соцмережах, законопроєкт, мабуть, не сподобається. Якщо ви серед них - видаліться з френдів, будь ласка. Ви мені огидні".