Завантажити ще

Хочу звільнитися, перевестися, полікуватися: найчастіші запити військових до юристів

Хочу звільнитися, перевестися, полікуватися: найчастіші запити військових до юристів
Фото: smr.gov.ua

Здавалось би, закони викладені чітко та грамотно, однак життя не завжди гармоніює з їх статтями та правилами. Тому все більшої популярності в соцмережах набувають юридичні групи, де військові та члени їх сімей можуть отримати консультацію або пораду щодо своїх прав або дій в тій чи іншій ситуації.

KP.UA зібрала та узагальнила питання, з якими мобілізовані найчастіше звертаються до адвокатів. І також шукала на них відповіді.

1. Підписував контракт до початку дії воєнного стану, термін невдовзі закінчується. Чи зможу я звільнитися зі служби?

Напевне, про звільнення можна говорити тільки в разі проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), яка визнає військового непридатним для подальшого перебування у війську.

- Під час дії воєнного стану контракт, підписаний до 24.02.2022 року, автоматично пролонгується, - пояснює адвокат, керівник Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов. – Тобто зараз контракт вважається дійсним до кінця воєнного стану. Зміни можуть статися тілько в разі прийняття нового нормотворчого документа.

Нагадаємо, що у Верховній Раді обговорюється можливість демобілізації для тих, хто 18 чи 36 місяців безперервно пробув на війні, але поки тільки на рівні ідеї.

2. До початку війни мав статус УБД, оскільки був учасником АТО. У березні 2022 року мене мобілізували. Отримав поранення, оформлюю інвалідність II групи. Чи матиму я тепер статус ветерана війни?

Ветеран війни і учасник бойових дій – це один і той самий статус, який надається людині, яка брала участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав (війна в Афганістані. – Ред.).

- Щодо цього випадку, то треба говорити про статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Інвалідність надається при серйозних ушкодженнях здоров’я, а ветераном може бути і цілком здорова людина. Якщо до великої війни людина мала УБД, а впродовж наступної мобілізації отримала інвалідність, пов’язану із захистом Батьківщини, їй потрібно здати посвідчення УБД, щоб отримати "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та відповідний нагрудний знак. З точки зору пільг, це краще, ніж просто УБД, - консультує Роман Лихачов.

3. Після контузії ВЛК визнала обмежено придатним. Чи можу я перевестися із підрозіділу, який значиться у зоні бойових дій, на службу у свою рідну область?

Щодо обмежено придатних, прописано, що людина не може проходити службу у підрозділах з великими навантаженнями. Вона може служити у підрозділах забезпечення, у військово-навчальних закладах, військкоматах, при штабах.

- Ніде не написано, що можна перевестися ближче до рідного дому. Теоретично це можливо, якщо військовий подасть рапорт на переведення, його розгляне командування, дасть позитивну відповідь і буде якесь відношення з частини, де людина хоче продовжувати службу. Однак тільки теоретично. Зобов’язань переводити обмежено придатного в місто, район чи область проживання ні в кого з відповідальних осіб немає, - зауважує юрист.

4. У військовому госпіталі сказали, що моя хвороба потребує операціі, на яку у них немає гарних фахівців. Порадили шукати цивільних лікарів. Чи можу я сам вибрати клініку і чи зроблять мені там операцію безкоштовно, як мали б у госпіталі?

Військовослужбовці отримують безоплатне лікування за рахунок військово-медичних установ. Цивільна клініка є цивільна, зобов’язань перед військовими у неї немає. Проте цивільні лікарі теж можуть надавати допомогу військовим – за порядком, що регулюється наказами Міноборони.

- Просто так прийти і лягти в будь-яку лікарню, яку вибрав сам, військовослужбовець не може. За виключенням хіба що екстрених випадків. Але навіть якщо забрали по швидкій допомозі, армійця мають перевести у військовий медзаклад, - каже адвокат. – Якщо лікування доцільне саме в цивільному закладі, то про це має бути офіційний лист з госпіталю, лист від лікарні про готовність взяти військового і можливість надати йому потрібні послуги. Тоді між військовими і цивільними службами буде узгодження.

Юрист зазначає, що по-дружньому військові медики можуть порадити пацієнту пошукати спеціалістів поза службою, але переведення з госпіталя на "цивілку" має відбуватися офіційно.

5. У шлюбі маю неповнолітню доньку. Дружина чекає на другу дитину, перебіг вагітності важкий, лікарі кажуть про госпіталізацію. Чи можу я перевестися на службу за місцем проживання чи отримати тривалу відпустку, щоб доглядати за малою донькою, поки дружина в лікарні?

- Для військовослужбовців передбачена відпуска за сімейними обставинами. Але вона може бути від 3 до 10 днів, не більше. Тобто розраховувати на кілька місяців не доводиться. Хоча всі ми люди, і якщо буде підтверждення госпіталізації дружини, можна пробувати писати рапорт на військову частину, - радить адвокат. – Однак треба розуміти, що розглядатися такі рапорти можуть досить довго, і все залежить від ставлення до ситуації військового командування. Якщо у дівчинки є рідні бабуся чи дідусь, відповідь, найімовірніше, буде негативною.

6. Маю в сім’ї 4 дітей. Троє від першого чоловіка дружини, але аліменти вона не отримує, один син спільний. Мобілізувався, коли жили цивільним шлюбом, нещодавно оформили офіційний. Чи можу звільнитися з армії за сімейними обставинами?

- Тільки в тому випадку, коли будуть докази того, що всі діти знаходяться у військового на утриманні. Для цього треба оформити посвічення багатодітного батька, а ще бажано, щоб була довідка, що дружина не працює, що не отримує аліменти. Факт перебування дітей на утриманні можна довести рішенням суду.

7. Маю мобілізаційне розпорядження, знаю, що відправлять на “нуль”. Чи можу отримувати грошове забезпечення та всі інші належні виплати на картку дружини? Бо зі мною все може статися, а так буде спокійніше за сім’ю.

Згідно із законом “Про оплату праці”, зарплату можна перераховувати на рахунок іншої особи за письмовим прохання чи згодою працівника. Юристи кажуть, що ця цивільна норма може поширюватися і на військову службу.

Дружина має отримати в банку довідку про відкритий рахунок, військовий подає її копію та пише рапорт у свою частину, яким доручає нараховувати кошти на картку дружини.

8. Проходжу ВЛК, залишилося пройти одного лікаря, як у ТЦК та СП повідомили, що на мене вже є мобілізаційне розпорядження і скоро відправка. Чи це законно, як діяти?

- Видача мобілізаційного розпорядження без проходження ВЛК у повному обсязі – це, безумовно, порушення. Але воно не призводить до скасування наказу про мобілізацію конкретної особи. Навіть є уже практика Верховного суду, яка говорить про те, що людина може бути мобілізована, якщо не проведена повністю ВЛК.

Прибувши у військову частину, мобілізований може подати рапорт про повне проходження військово-лікарської комісії. Відмову можна оскаржити у вищу інстанцію або через суд.

9. Під час щорічної відпустки захворів на грип, маю від сімейного терапевта лікарняний. Чи враховується він у дні відпустки, її на цей період можна подовжити? В частині кажуть, щоб повертався в означений термін, інакше подадуть на “самовільне залишення”.

В деяких питаннях правила військового життя різняться від правил цивільного.

- Період лікування додається до відпустки, якщо військовослужбовець перебував у стаціонарі, і це має документальне підтвердження. Якщо хвороба не потребувала госпіталізації, під час дії воєнного стану відпустка не подовжується, довідка від сімейного лікаря не береться до уваги, - консультує Роман Лихачов.

10. Батько отримав II групу інвалідності, мати - пенсіонерка і теж дуже слаба. Чи можу я звільнитися, щоб за ними доглядати?

В цьому разі, за словами юриста, стан здоров’я матері не має значення. Підставою для звільнення є не необхідність догляду, а наявність у сім’ї особи з важкою групою інвалідності.

Важливо

Наступного разу ми шукатимемо відповіді на питання, які турбують членів сімей військових.