21 грудня
Завантажити ще

Військовий експерт Олег Жданов: Взимку не варто чекати на активні дії на фронті

Військовий експерт Олег Жданов: Взимку не варто чекати на активні дії на фронті
Фото: Генштаб ЗСУ

Зимова військова кампанія, найімовірніше, буде позиційною. Ні ми, ні Росія поки що не можемо проводити активних наступів. Про те, на що чекати від зими, чи буде нова допомога від Заходу і скільки потрібно людей для успіху на фронті, KP.UA розповів військовий експерт Олег Жданов.

Позиційна війна якраз і є війною логістик

- Як, на вашу думку, розвиватимуться події на фронті цієї зими?

- У другій половині грудня варто очікувати згасання активності на фронті, і обидві сторони остаточно перейдуть до позиційної війни. І штурмові дії з обох боків будуть проводитись виключно по можливості. На це впливатимуть як погодні умови, так і постачання військ у нас та росіян. Тому що позиційна війна якраз і є війною логістик – поставок.

- Але кажуть, що морози, навпаки, можуть активізувати бойові дії, бо тоді не буде сльоти та бездоріжжя для техніки.

- Так, це може бути, земля промерзне. Але сніговий покрив закриває мінні поля і практично унеможливлює їхнє розмінування. А це буде суттєвою перепоною.

- Яка зброя буде більше затребувана під час зими, а яка відійде на другий план?

- Головною буде зброя далекого радіусу дії. Це танки, ствольна та ракетна артилерія. Ракети та «Шахеди» по наших містах росіяни також використовуватимуть.

- А в нас вийде розвинути наступ на південному напрямку та підійти до кордону з Кримом? Адже на лівому березі ми вже маємо кілька плацдармів.

– У нас немає для цього резервів. Залужний сказав же, що потрібно формувати нові бригади, бо в нас уже все задіяно. Резерв, може, і є, але його тримають для інших завдань – стабілізації фронту та інше.

- Ситуація справді зайшла в глухий кут?

- Залужний це ж і сказав і навіть пішов далі, заявив про шляхи виходу з глухого кута. А це західне озброєння, ракети, авіація, боєприпаси. Тоді можна буде переламати ситуацію на нашу користь. Тоді й зимова кампанія піде набагато швидше.

Шанси утримати Авдіївку – є

- У грудні конгрес США має затвердити нам допомогу. Як це позначиться на воєнних діях?

- Якщо цю суму в 60 мільярдів і буде затверджено в грудні, то перші поставки зброї підуть лише з кінця січня - початку лютого наступного року. А ця пауза знову передбачає затримку у бойових діях. Зараз ми використовуємо залишки тієї зброї, яка залишилася від попередніх поставок, а це десь 5% того, що нам давали на 2023 рік.

- Що буде з Авдіївкою, адже вона зараз фактично наполовину оточена – утримаємо ми її чи ні?

– Зараз є шанси 60% на 40% утримати Авдіївку. Але баланс сил зміщується у бік росіян. Хоча вони й припинили спроби «закільцювати» її. Вони зараз здебільшого наступають з півдня та «в лоб». Вони зайшли в промзону Авдіївки, але наші їх вибили звідти, і ми постійно контратакуємо.

– Раніше говорили, що в Авдіївці у нас потужні оборонні укріплення. Але відео звідти показують, що наші бійці по коліна у багнюці…

- Ну ці укріплення зносяться під час боїв, їх руйнують постійні обстріли росіян керованими бомбами – 500 кг, 1 тонна. Там жахлива потужність вибуху, яка вивертає позицію навиворіт. Паралельно з цим йде хвиля за хвилею штурмовиків супротивника.

- Тобто час зараз працює на росіян?

- На жаль, так. Вони реалізують сталінський принцип - скільки потрібно людей покласти, стільки і покладемо, але виконаємо завдання.

- А після Авдіївки куди вони можуть ударити?

– Вона може стати плацдармом для подальшого захоплення Донецької області. Росіяни намагатимуться йти на Краматорськ та Слов'янськ. Тому цей район дуже важливий для утримання територій. Паралельно йде спроба росіян наступати на Куп'янськ.

У Росії мобілізаційний ресурс набагато більший

- Чого нам більше не вистачає - боєприпасів чи людей?

- І того, й іншого. Якщо з боєкомплектом (БК) ще можна терпіти, то з людьми у нас зараз проблема. В нас просіла система мобілізації.

– Який у нас мобілізаційний резерв?

- Кілька мільйонів людей.

- А який мобілізаційний резерв у Путіна, 300 тисяч уже взяв, скільки ще може?

- Шойгу сказав, що мають мобілізаційний ресурс – 20 мільйонів осіб, за західною оцінкою – 15 мільйонів.

- Росія вже втратила понад 300 тисяч людей. А які можуть бути наші втрати?

- Британський журнал The Economist з посиланням на американські джерела писав, що наші втрати вбитими можуть становити близько 70 тисяч людей. Пораненими – ще 120 тисяч.

– А скільки у нас людей на фронті?

- За офіційними даними, у нас один мільйон людей «під рушницею», з них 500 тисяч – у зоні бойових дій, а з них 250 тисяч – «на нулі». Але в нас дуже велика протяжність кордону із ворогом. Тільки на російському та білоруському кордоні ми тримаємо десятки тисяч військових. І командування не вважає за потрібне знімати їх із цих ділянок.

Частинам потрібен відпочинок у глибокому тилу

- У нас уже розпочалися мітинги рідних військових за демобілізацію. Люди воюють уже півтора року без перепочинку.

- В умовах воєнного часу закон не передбачає демобілізації. Єдине, що потрібно робити, так це періодично відводити воюючі частини в тил на переформування і доукомплектування на кілька місяців - до пів року. У цей період усі військові мають пройти через відпустки, а молодь має вчитися. Але це зараз так не робиться. У нас частини, які відводяться в тил, залучають до інженерних робіт – рити окопи. Хоча цю роботу можна було б віддати підрядами будівельним та дорожнім компаніям. Тобто відпочинок від бойових дій у наших солдатів вельми символічний.

- Ми зможемо чогось досягти до виборів президента США у листопаді 2024 року? Путін на них чекає і сподівається, що до влади повернеться українофоб Дональд Трамп.

- Можемо. Але якщо США навесні не дадуть нам техніку та озброєння для виходу хоч би (кордону. - Авт.) 24 лютого 2022 року, то тоді війна затягнеться надовго. Нам потрібно зараз дуже багато техніки. Інтенсивність боїв така, що дуже багато знищується з обох боків. Трагізм нашої ситуації, що не від нас все залежить, а від західної допомоги.

- Дехто на Заході хоче примусити нас до переговорів з Росією, чи зможуть?

– Ні. Захід не може дати нам програти, бо це дасть змогу Путіну розпочати експансію проти Заходу. Необов'язково військову, але політичну точно.

- А чим же він наступатиме на Захід, якщо ми вже вибили ядро ​​його професійної армії?

- Він знову мобілізує пів мільйона, дасть їм у руки зброю, і вони підуть в атаку. Санкції практично не працюють і виробництво зброї в Росії продовжується. І їх зможе зупинити лише зброя масового ураження.