26 грудня
Завантажити ще

Польща призначила прем'єра: уряд уже називають «коаліцією випадкових перехожих»

Польща призначила прем'єра: уряд уже називають «коаліцією випадкових перехожих»
Фото: Polska Agencja Prasowa (Склад нового польського Кабміну)

Президент Польщі Анджей Дуда знову призначив Матеуша Моравецького на посаду прем'єр-міністра, і новий склад Кабінету міністрів склав присягу. Лідер "Права і Справедливості" (ПіС) Ярослав Качиньський заявив, що новий уряд буде більш експертним і менш політичним. За словами Качиньського, це була його ідея. Але це не означає, що правляча партія зможе зберегти владу в країні.

Жінки, актриси та спортсмени

Склад Кабміну змінився не в повному обсязі, деякі чиновники зберегли міністерські крісла. Польське агентство друку (Polska Agencja Prasowa - PAP) представило членів нового уряду Польщі. Зокрема, Маріуш Блащак залишиться очолювати міністерство національної оборони, а міністерство закордонних справ очолив Шимон Шинковський, який раніше відповідав за міністерство у справах Європейського Союзу. Міністром внутрішніх справ та адміністрації буде Павел Шефернакер, міністром юстиції – Марцин Вархолом. Решта складу Кабінету міністрів – це нові політики, які раніше обіймали різні посади у польській адміністрації.

У новому складі уряду - 18 міністрів, і що цікаво, більше половини з них – жінки. Так, Марлена Малонг стала головою міністерства розвитку та технологій. Міністерство праці та соціальної політики очолить Дорота Божемська. Міністерством фондів та регіональної політики керуватиме Малгожата Ярошинська-Єдинак. Анна Лукашевська-Тшечаківська очолить міністерство клімату та довкілля. Депутат і актриса Домініка Хоросіньська керуватиме міністерством культури та національної спадщини. Ганна Гембіцька очолить аграрне відомство. Польська фехтувальниця і колишня чемпіонка Європи та світу Данута Дмовська-Анджеюк очолить міністерство спорту. На чолі польського МОЗ поставили Єву Краєвську. Ізабелла Антос призначена главою канцелярії прем'єр-міністра.

Гендерний ухил правлячої партії із глузуванням зустріла опозиція. Депутат Барбара Новак нагадує, що саме партія «ПіС» прославилася утиском прав жінок (згадаймо придушення мітингів проти абортів).

«Склад уряду дивує, тому що їм не потрібні були жінки при владі, але вийшло, що коли немає влади, раптом з'являються численні жінки. Ми чудово знаємо, що це фарс і лише продовження сумного кінця цього уряду», - сказала Новак.

Уряд – «одноденка»

Депутати від головної опозиційної сили «Громадянська платформа» відверто знущаються з Моравецького, який став «кульгавою качкою» при партії «Право і Справедливість», що програла. Так, депутат від партії Дональда Туска (лідер польських фермерів, який, до речі, підтримав і блокаду польських перевізників ) Міхал Колодзейчак заявив, коментуючи «жіночий батальйон» Моравецького: «Це один великий мем. Мені хочеться сміятися та плакати. Плакати ще більше, коли справа доходить до складу сьогоднішнього уряду».

Головний редактор журналу «Онет» Бартош Венгларчик висловився в авторській колонці, що новий уряд прем'єр-міністра Матеуша Моравецького є «коаліцією випадкових перехожих, які взяли з вулиці».

«На наших очах руйнується авторитет держави, яка після поразки на виборах вирішила, що її ключовим завданням є вивчення Ренесансу. Ця влада закінчується не тріском, а хниканням», - вважає публіцист.

- Це політична кухня Польщі – насолити своїм політичним опонентам. Досі правляча партія влади – «Право і Справедливість» - 8 років була при владі, і тут на тобі  - просто візьми і віддай владу. Цілком природно, що президент Анджей Дуда хоче провести у прем'єри представника своєї партії. Зміна влади не дуже вплине на ставлення до України. І «Право і Справедливість», і польська опозиція однозначно виступають за підтримку нашої країни. Хіба що комунікація стане кращою і буде меншою через історичні претензії. Та й блокаду кордону опозиція на чолі з Дональдом Туском, швидше за все, спробує зняти, - розповів експерт-міжнародник Тарас Загородній.

Моравецький має час до 10 грудня

Тепер потрібно, щоб цей уряд був затверджений польським парламентом - Сеймом. А це більш ніж проблематично, оскільки більшість там становить опозиція. Якщо уряд Моравецького до 10 грудня не отримає вотум довіри в Сеймі, право формувати новий кабінет отримає опозиційна коаліція. А її сформували чотири лівоцентристські партії ("Громадянська коаліція", "Польща 2050", Польська селянська партія та "Нова ліва"), які разом мають 248 депутатських мандатів за мінімально необхідної кількості 231.

Якщо вотум довіри "ПіС" не отримає, право формувати кабінет міністрів перейде до Сейму. Моравецький запропонував лідерам опозиційних партій переговори для формування компромісного уряду, але ті відмовилися. «Досить дзвонити, Матеуш, у нас вже є повний список міністрів», - іронічно заявив лідер опозиції Дональд Туск.

Уряд Польщі сформували з членів партії, що програла на виборах, і швидше за все, через два тижні депутати Сейму відмовлять йому у підтримці, і Кабмін розпустять.

«Домашня муха живе у середньому 28 днів. Личинкова стадія досягається протягом 14 днів. Ще через кілька днів вона стає лялечкою, а потім дорослою особиною та відкладає яйця. Уряд Моравецького не встигне навіть стати лялькою, не кажучи вже про відкладення яєць», - заявив колишній глава Кабінету міністрів Лешек Міллер (2001–2004).

Президент Польщі Анджей Дуда запевнив, якщо уряд Моравецького не влаштує депутатів, які сформують інший Кабінет міністрів, він погодиться з цим рішенням.

10 листопада коаліційну угоду парафували голова «Громадянської платформи» Дональд Туск, голова партії «Польща 2050» Шимон Холовня, президент Польської народної партії Владислав Косиняк-Камиш та співголови партії «Нові ліві» Влодзімеж Царзасти та Роберт Бедронь. Кандидатом від опозиційної коаліції на посаду прем’єр-міністра є Дональд Туск.