12 листопада
Завантажити ще

Політолог Володимир Фесенко: Майдан не можна створити штучно, і росіянам це не вдасться

Політолог Володимир Фесенко: Майдан не можна створити штучно, і росіянам це не вдасться
Фото: kanaldim.tv​

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю британському виданню The Sun заявив, що росія хоче усунути його з посади президента України до кінця 2023 року, для чого придумала план дестабілізації під умовною назвою "Майдан-3".

"Остання інформація: вони дуже хочуть - є план "Майдан-3", щоб змінити президента України - можливо, не через вбивство, а через зміну влади. Вони будуть використовувати будь-які інструменти", - розповів він.

Це не перша заява Зеленського на цю тему: кілька днів тому в інтерв'ю агентству Bloomberg він також згадував, що росія готує операцію з дезінформації українського суспільства, намагаючись створити розкол і посіяти хаос, які призведуть до зміщення чинної влади.

За словами президента, дані української розвідки також підтвердили союзники України. Bloomberg уточнює, що в країні цей план став відомий під назвою «Майдан-3», оскільки російська влада вважає переворотом багатомісячні народні протести, які призвели до відставки президента Віктора Януковича у 2014 році, а також не дали йому бути обраним у 2004 році. "Майдан для них - це переворот, тому операція зрозуміла", - додав Зеленський.

Докладніше про те, чи можливий штучно організований «Майдан», та ще й з боку росії, навіщо Зеленський говорить про це західним ЗМІ та чи пов'язана ця тема з можливими виборами, KP.UA поговорила з політологом Володимиром Фесенком.

Це буде не справжній Майдан

- Цю тему надмірно роздмухали. Зеленський говорить про третій Майдан для західних ЗМІ. Він посилає сигнал західному загалу про те, що війну в Україні не закінчено. І що вона йде не лише на полі бою, росія ще й веде проти нас інформаційну та психологічну війну. І один із її напрямків – це провокування внутрішніх конфліктів в Україні. Ось що мав на увазі Зеленський, – вважає Володимир Фесенко.

- Хіба росіяни мають зараз можливості організувати у нас Майдан?

– Наша розвідка підтверджує, що назва «Майдан 3» – це назва російського плану дестабілізації ситуації в Україні. Не йдеться про те, що це буде якийсь справжній Майдан. Бо Майдани штучно організувати неможливо. І не важливо, хто намагається їх організувати. А Росія взагалі не розуміє природи Майданів. Наші активісти за часів Януковича щороку намагалися організовувати Майдани, але нічого не виходило. А ось десять років тому вдалося. Хоча спочатку студентська акція не надала масової підтримки. Тільки коли поліція по-звірячому побила студентів – це викликало стихійний сплеск невдоволення 1 грудня. Тобто Майдан не можна організувати штучно.

Те, що має на увазі Зеленський та наші спецслужби, це спроби росіян організувати провокації, спрямовані на дестабілізацію ситуації в Україні. І вони це вже намагаються робити.

Більше тижня тому, наприклад, була ІПСО-атака – дипфейк із Залужним, фальшиве відео, де нібито він наказує розпочати повалення Зеленського. Одночасно було фальшиве вкидання про те, що Зеленський звільняє Залужного. Це явно спрямовано на провокування конфлікту між політичним і військовим керівництвом країни. Одночасно було запущено таку саму кампанію в телеграм-каналах, щоб викликати панічні настрої населення. Нібито військові захоплюють владу. Буде стрілянина, так що тікайте з Києва та інших великих міст. Але це не спрацювало, бо українці вже мають певний імунітет на такі інформаційні провокації. Але явно у Москві хочуть спровокувати внутрішній конфлікт у нас.

- А чиїми руками – проросійські сили та олігархи розбиті, військові – на фронті. Хто «майданитиме»?

- Чужими руками, тобто руками самих українців. Як я вже казав, вони вже намагалися посварити політичне та військове керівництво – не вийшло. Але спроби можуть бути ще. Ставка російських спецслужб була на те, щоб спровокувати частину активістів двох попередніх Майданів проти нинішньої влади. Адже не секрет, що серед них є, м'яко кажучи, незадоволені президентом Зеленським. Тому є загострення дискусії у суспільстві з різних тем – корупція, наприклад. Потім є втома від війни. Тобто є деякі ознаки політичної турбулентності. Тому Зеленський і поінформував українців, що проти нас ведуть таку «брудну» війну. Це як профілактика проти російських спецоперацій.

«Майдан 3» – не Зеленський вигадав, а самі росіяни

- Декому в Україні не сподобалося, що Зеленський намір Москви теж назвав Майданом, тим самим зрівнявши їх із двома попередніми – справжніми.

– «Майдан 3» – цю назву не Зеленський вигадав, його дали своїй операції самі росіяни. А якщо деякі наші збудилися, ось вам приклад, що десь росіяни правильно розрахували свою кампанію. Не треба збуджуватися з цього приводу і бузити у Києві. Росія і робить ставку на те, щоб спровокувати психологічну реакцію та спрямувати її проти української влади – розсварити українців один з одним. Вони не можуть перемогти нас на фронті, тому і вдаються до таких методів.

Але навряд це дасть ефект. Тому що, як я вже казав, Майдан неможливо організувати штучно. І, незважаючи на проблеми в країні, абсолютна більшість українців розуміє, що є зовнішній ворог і боротися потрібно з ним.

- Може, тема «Майдану-3» - це ознака того, що Зеленський готується до президентських виборів і планує виграти?

- Зеленському не потрібно розганяти цю хвилю, бо має найвищий рівень довіри в країні серед політичних діячів – 75%. І всі чудово розуміють, якби вибори були зараз, то він виграв би їх у будь-якому разі. Можливо, навіть у першому турі. Він просто не має реальних суперників. Рейтинги решти потенційних конкурентів (за винятком Валерія Залужного) вдесятеро менші.

Крім цього, Володимир Зеленський сам сказав у середині листопада, що у дискусії про президентські вибори потрібно поставити крапку – вибори не на часі. Але це не лише слова. У бюджеті на наступний рік немає жодної копійки на вибори. Військовий стан продовжено на 90 днів. А він забороняє проведення будь-яких виборів.

– Ви згадали Валерія Залужного як єдиного реального конкурента Зеленського. Але президент сам сказав у тому ж інтерв'ю, що військовим не можна йти у політику…

- У Залужного багато прихильників. Але якби вибори проходили зараз, то й він би програв Зеленському. Є такі соціологічні дані. Але Зеленський має рацію, і так думає багато українців, – військові мають бути на фронті. Та й як кажуть люди, близькі до Залужного, він не збирається йти в політику. Поки йде війна, Залужний, Буданов, Сирський та інші бойові генерали мають захищати країну.

У наступному парламенті буде дуже багато військових

- Так Зеленський мав на увазі, що військовим взагалі не можна йти в політику. Чи лише на час війни?

- Ні, лише на час війни. У нас немає жодних заборон на участь військових у політиці. Навпаки, Зеленський не раз говорив у своїх інтерв'ю, чому не можна проводити вибори. Тому що військові не зможуть взяти в них участь ні як виборці, ні як кандидати. Президент вважає це несправедливим.

- Історія показує, що, як правило, після війни до влади в країні приходять військові – де Голль, Ейзенхауер...

- Не завжди. Наприклад, 1945 року Черчілль (лідер країни-переможця) програє парламентські вибори не військовим, а лейбористам. У США Ейзенхауер – генерал, герой війни, але прийшов до влади і став президентом лише 1952 року. А відразу після війни там переміг виконуючий обов'язки президента цивільний Трумен.

- А коли у нас все-таки пройдуть парламентські вибори, до Ради пройде багато військових?

- Такі очікування є, і соціологія це підтверджує – багато українців готові голосувати за військову партію. Але це можливо лише в тому випадку, якщо її очолюватиме дуже відомий військовий. Зараз у нас це лише Залужний та Буданов. У наступному парламенті буде багато військових, запит на це є. Різні політичні сили вставлятимуть їх у свої списки.

Але далеко не всі військові захочуть іти в політику. Хоча б тому, що в нас ухвалено « Закон про пепи » (politically exposed persons - політично значущих особистостей). І багато хто тепер серйозно подумає, а чи варто йти в депутати, щоб потрапляти під довічний фінансовий моніторинг.

- А буде створено партію військових?

- Майже напевно. І не одна. Тому більшість цих партій суттєвого впливу не матимуть. Помітнішими будуть Герої війни у ​​списках інших політичних партій. Це буде більш значуще.