Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
29 лютого
Завантажити ще

Мільярди для України від США: у тимчасовому бюджеті допомоги немає. Що далі?

Мільярди для України від США: у тимчасовому бюджеті допомоги немає. Що далі?
Фото: REUTERS

Президент США Джо Байден підписав законопроєкт про тимчасове державне фінансування. Цей крок дозволить уникнути так званого шатдауна – зупинення роботи федерального уряду. Але в цьому документі не прописані витрати на підтримку України та Ізраїлю. Чи означає це, що Америка відмовляється допомагати нашій країні?

Нагадаємо, що у Конгресі Сполучених Штатів річний бюджет затвердити не змогли. Дебати розпочалися у вересні. Консервативні республіканці запропонували різко скоротити витрати, а демократи погрожували заблокувати проєкт, якщо скорочення буде надто велике. Наприкінці вересня законодавці ухвалили короткостроковий бюджет, який продовжує роботу уряду на 45 днів без скорочення видатків.

Новий законопроєкт продовжить до 19 січня 2024 року фінансування урядових програм та відомств, які відповідають за військове будівництво, справи ветеранів, транспорт, енергетику та будівництво житла. Фінансування решти статей бюджету продовжується до 2 лютого 2024 року.

Допомогу Україні розглянуть наприкінці місяця

Що ж до фінансування України та Ізраїлю, то цю тему не знято з порядку денного. Нагадаємо, що Білий дім наполягає на тому, щоб допомогу двом країнам було об'єднано в одному пакеті. В адміністрації президента США вважають, що такий крок може мати сенс, оскільки він "заблокує" ультраправих, які рішуче виступають проти збільшення допомоги Україні, але підтримують допомогу Ізраїлю. Загальний пакет складає 106 мільярдів доларів. 61 мільярд призначений Україні, 14 – Ізраїлю. А решта коштів - для Тайваню та внутрішніх питань безпеки США.

І це питання продовжує дискутуватись. Лідер більшості у Сенаті демократ Чак Шумер заявив, що єдиний пакет заходів національної безпеки, що включає допомогу Ізраїлю, Україні, Тайваню та посилення кордону США, розглядатиметься Палатою представників після Дня подяки, який святкується у США 23 листопада.

Лідер більшості зазначив, що він "дуже сильно хоче, щоб усі чотири запити президента були схвалені – Україна, Ізраїль, гуманітарна допомога та Індо-Тихоокеанський регіон".

"У нас є демократи та республіканці, які працюють разом, щоб спробувати розробити пакет заходів щодо забезпечення безпеки кордонів, який матиме підтримку обох партій. Але ми маємо це зробити, і щойно ми повернемося після Дня подяки, це буде дуже важливим пріоритетом. Усі чотири запити мають отримати двопартійну підтримку у Палаті представників. Разом", - цитує слова Шумера CNN.

Пентагон та НАТО – «за» допомогу Україні та Ізраїлю

Міноборони Штатів закликало Конгрес якнайшвидше ухвалити запит президента Джо Байдена з додатковим фінансуванням, що містить допомогу Україні та Ізраїлю. "Ми закликаємо Конгрес ухвалити наш запит на додаткове фінансування, який дозволить продовжувати підтримувати Україну та Ізраїль, виділити рятівну гуманітарну допомогу по всьому світу та зробити важливі інвестиції в Індо-Тихоокеанський регіон", - заявила представник Пентагону Сабріна Сінгх. Вона вказала, що додаткове фінансування також стане інвестицією у військово-промислову сферу США. До того ж воно дозволить поповнити запаси озброєнь Пентагону, які були виділені раніше у вигляді зовнішньої допомоги.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг також висловив упевненість, що США й надалі продовжать надавати Україні військову допомогу незважаючи на розбіжності у Конгресі. За його словами, західному світу невигідна перемога Володимира Путіна на полі бою в Україні. Жодна з цивілізованих держав не може відмовитися від допомоги Києву як економічної, так і політичної.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

– Тема допомоги Україні не закрита, а відкладена до кінця листопада. Це було умовою ухвалення тимчасового бюджету, про що домовилися демократи та республіканці. Тобто тут вже є компромісний підхід. Білий дім наполягає на спільному пакеті республіканців – спікер у Палаті представників пропонує розділити допомогу Україні та Ізраїлю. Вперлися лобами. Але є компроміс, що допомога Україні однозначно та оперативно має бути надана. У якій формі – це й дискутуватиметься.

Довідка "KП

Тимчасовий бюджет США – це двоетапна резолюція щодо короткострокового фінансування уряду: перший етап – до 19 січня (енергетичні та водні програми, військове будівництво, міністерства у справах ветеранів, сільського господарства, транспорту, житлового будівництва та міського розвитку), другий – до 2 лютого (Пентагон і багато соціальних програм, не пов'язаних з обороною).