Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Сі Цзіньпін у гостях у Байдена: диво-автомобіль та квитки на вечерю за 40 тисяч доларів

Сі Цзіньпін у гостях у Байдена: диво-автомобіль та квитки на вечерю за 40 тисяч доларів
Фото: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Глава Китаю Сі Цзіньпін прибув до США, де він візьме участь у саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у Сан-Франциско, а також зустрінеться з американським президентом Джо Байденом. Це його перший за шість років візит до Сполучених Штатів.

Його зустріч із Байденом стане першою особистою зустріччю між лідерами США та Китаю за рік, і офіційні особи США назвали її можливістю зменшити тертя між двома країнами, що багато хто вважає найнебезпечнішим суперництвом у світі. Правитель Китаю проведе у Сполучених Штатах кілька днів. Він зустрінеться з "лідерами та керівниками, щоб підвищити довіру до економіки азіатського гіганта, яка зараз сповільнюється". Це третя закордонна поїздка Цзіньпіна у 2023 році після візитів до Росії та Південної Африки. Вона також для нього найскладніша: відносини зі США цього року різко загострилися через звинувачення у шпигунстві, торгові розбіжності та військову агресію Пекіна щодо Тайваню.

Протести «за» та «проти» візиту Сі Цзіньпіна

Приїзд китайського лідера зібраd натовпи як протестувальників, так і шанувальників Сі Цзіньпіна до Сан-Франциско. Китайські студенти та емігранти приїхали до каліфорнійського міста, щоб привітати лідера КНР. Інші китайські шанувальники на вулицях заявили, що прилетіли з Нью-Джерсі. “Мобілізація місцевих етнічних китайських громад та місцевих громадян КНР для привітання найвищого лідера є звичайною практикою. Це допомагає створити образ сили”, – сказав Чонг Джа Ян, доцент кафедри політології Національного університету Сінгапуру. Але були й такі, що виступили проти візиту китайського лідера з гаслами: "Кінець КНР, вільний Китай, вільний Гонконг, вільний Тибет, вільний уйгур".

Квиток на вечерю за 40 тисяч доларів

Як повідомляє Reuters, Сі Цзіньпін прагне залучити іноземні інвестиції під час АТЕС, щоб протистояти труднощам у своїй країні. Очікується, що він пообідає з вищими керівниками бізнесу США. Для американського бізнесу це буде шанс почути безпосередньо лідера Китаю, оскільки вони шукають способи впоратися з економічним спадом та невизначеністю у цій країні, викликаними розширенням китайських правил безпеки.

Bloomberg повідомляє, що після зустрічі з Джо Байденом відбудеться вечеря Сі Цзіньпіна з керівництвом провідних американських компаній. Місце за столом коштує 40 000 доларів, а ціна на вхідний квиток стартує від 2000 доларів.

Броньований автомобіль Сі «Червоний прапор»

У США Сі Цзіньпін пересувається своїм броньованим лімузином Hongqi N701 ("Хончі"), або "Червоний прапор". Це авто - нова розробка китайського концерну FAW, який випускає урядовий транспорт з 1958 року. Вперше цей автомобіль використовувався для пересування Сі Цзіньпіна у 2022 році під час саміту у Гонконгу. Характеристики машини не розголошуються, проте, за неофіційною інформацією під капотом у повнопривідного лімузина коштує 6-літровий 12-циліндровий бензиновий двигун потужністю понад 750 кінських сил. Довжина цього броньованого лімузину приблизно 6 метрів.

З відкритих джерел відомо, що у кабіні застосована складна система бронювання. Вона передбачає, що авто спочатку розроблено так, щоб у його кузовні панелі були вшиті бронелисти. Такий рівень бронювання забезпечує захист від великокаліберної зброї та підриву. Ще однією відмінністю є його ціна. Це найдорожчий китайський автомобіль. Базова модель коштує 5 млн юанів (686 тисяч доларів).

Лімузин Сі Цзіньпіня в Сан-Франциско. Фото: Qian Weizhong/VCG via Getty Images)

Лімузин Сі Цзіньпіня в Сан-Франциско. Фото: Qian Weizhong/VCG via Getty Images)

Про що говоритимуть:

Економіка, Тайвань, ХАМАС та Україна

У Білому домі заявили, що лідери обговорять економіку, торгівлю та геополітичні теми - від Тайваню до війни Ізраїлю проти ХАМАС та Росії проти України. Китай претендує на суверенітет над Тайванем. Тому Сі Цзіньпін може попросити додаткових запевнень у тому, що США не підтримують незалежність Тайваню. Байден, у свою чергу, повинен підкреслити стурбованість військовою активністю біля острова.

Обговорюватимуться обмеження США на експорт технологій до Китаю та напруженість, спричинену територіальними претензіями Пекіна у Південно-Китайському та Східно-Китайському морях. Крім основних розбіжностей щодо торгівлі та конкуренції, Байден запропонує вплинути на Іран, щоб той утримався від ескалації у відповідь на дії Ізраїлю у секторі Газа проти терористів ХАМАС.

Координатор стратегічної комунікації Ради з національної безпеки Штатів Джон Кірбі повідомляв, що на зустрічі з Сі Байден планує обговорити війну РФ проти України. За його словами, Байден чітко дасть зрозуміти, що США й надалі підтримуватимуть Україну у боротьбі проти російської агресії. А Китай міг би відіграти певну роль, допомагаючи США підтримувати Київ, а також сприяти просуванню бачення українського президента Володимира Зеленського про справедливий мир.

Водночас аналітики не чекають на прорив і перезавантаження відносин. Їхні очікування скромніші, вони обмежуються відновленням комунікацій по військовій лінії. Радник національної безпеки Джейк Салліван заявив, що США ведуть "конструктивні" переговори з Китаєм щодо відновлення комунікації між військовими. "Зв'язок між нашими двома арміями – це спосіб зменшити кількість помилок, уникнути ескалації, керувати конкуренцією, щоб вона не переросла у конфлікт", – сказав він.

Думка експертів

Тарас Загородній, експерт-міжнародник:

- Завдання Сі Цзіньпіна у цій поїздці – отримати доступ на ринки США та Європи, щоб максимально переозброїти свою армію, накопичити ресурси, перебудувати економіку для майбутнього конфлікту з демократичним світом. Блок автократичних країн уже сформувався – це Китай, Росія, Іран, Північна Корея, Сирія. І Китай не приховує своїх амбіцій, що хоче впливати на світ. У Пекіні вважають, що у них побудовано найправильніше суспільство, модель якого потрібно експортувати у всьому світі. Щодо війни в Україні, то Джо Байдену навряд чи вдасться переконати СІ Цзіньпіна допомогти Києву і натиснути на Путіна. Китай влаштовує нинішній стан справ, тому що під час цієї війни він набуває все більшого впливу на Росію та її території на Сході.

Володимир Фесенко, політолог:

- Тема України, звичайно, обговорюватиметься двома лідерами. Байден зондуватиме позицію Сі Цзіньпіна щодо подальших відносин з Росією. Китай далі просуватиме свої миротворчі ініціативи чи ні. Але навряд чи варто чекати на якийсь прорив. Позиції сторін щодо України суттєво відрізняються. І Байдену не вдасться переконати Сі Цзіньпіна не допомагати Росії, а допомагати Україні. Не буде цього. З однієї простої причини: Китай розглядає війну в Україні в контексті свого протистояння зі США. Тому Китай і надалі зберігатиме свій формальний нейтралітет щодо цього питання.

Закордонна преса

CNN:

- Сі Цзіньпін, який збирається взяти участь у саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у Сан-Франциско і зустрітися з президентом США Джо Байденом у кулуарах, опиниться в Америці, яка значно посилила своє ставлення до нього. Жорстке ставлення до Китаю стало точкою дотику у дедалі більше поляризованій політиці приймаючої країни. І ці образи взаємні. У Пекіні ті чиновники, які давно підозрювали наміри Америки та обурювалися її впливом, тепер почуваються виправданими у своїй вірі в те, що США прагнуть стримувати та придушувати Китай.

Reuters:

- Байден заявив, що має намір покращити відносини з Китаєм після періоду напружених зв'язків і прагнутиме відновити нормальні контакти між двома наддержавами, включаючи контакти між військовими. Байден заявив, що США не хочуть погіршувати відносини з Китаєм, але хочуть змінити економічні відносини на краще. Його адміністрація зробила зусилля щодо «зниження ризиків» деяких найважливіших ланцюжків поставок США з Китаю, оскільки економічна та військова конкуренція між двома країнами зросла.

Al Jazeera:

- На запитання, чого він сподівається досягти на зустрічі, Джо Байден відповів, що хоче повернутися до нормального курсу спілкування; можливість взяти трубку та поговорити один з одним у разі кризи; бути спроможним переконатися, що наші військові, як і раніше, підтримують контакт один з одним.

Bloomberg:

- Зусилля Пекіна щодо створення позитивного враження від прибуття Сі, зважаючи на все, були спрямовані на те, щоб внутрішня китайська аудиторія побачила, як їхнього лідера обіймають за кордоном. Державні ЗМІ Китаю повідомили, що у вівторок китайського лідера зустріли «тепло».

США видали сотні віз китайським журналістам для висвітлення саміту, за словами людини, яка брала участь у підготовці цього тижня, але попросила не називати його імені. Державна телекомпанія Центрального телебачення Китаю повідомила, що направила понад 180 репортерів для висвітлення події 68 мовами.