24 листопада
Завантажити ще

Зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна: чого чекатимуть і чи говоритимуть про Україну

Зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна: чого чекатимуть і чи говоритимуть про Україну
Фото: REUTERS

Американо-китайські відносини є одним із ключових факторів, що впливають на світову геополітику. Нещодавно голова КНР Сі Цзіньпін прямо заявив, що подальша доля людства залежить від того, чи зможуть Китай і США знайти порозуміння один з одним. І ось тепер стало відомо, коли і де відбудеться зустріч лідерів цих двох супердержав.

Як повідомило агентство Kyodo з посиланням на високопосадовця США, Джо Байден і Ці Цзіньпін, ймовірно, зустрінуться 15 листопада в рамках Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), яке відбудеться в Сан-Франциско 11-17 листопада. Зазначимо, Сі Цзіньпін не був у США із 2017 року.

Про що говоритимуть

Вже зараз можна сказати, що ця зустріч не буде простою формальністю, оскільки між двома країнами є багато спірних питань. Це конфлікт через Тайвань, Південнокитайське море, світовий вплив, економіка тощо. Але останнім часом сторони намагаються налагодити контакти.

Адміністрація Байдена прагне відновити канали зв'язку між військовими з Китаєм, щоб зменшити ризик прорахунків. Водночас дві країни заявили, що хочуть обговорити потенційні сфери співпраці щодо глобальних викликів, таких як зміна клімату.

США та Китай також зайняли різні позиції щодо війни Росії проти України та конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС. Але при цьому Вашингтон і Пекін неодноразово заявляли, що хочуть «відповідально» керувати двосторонніми відносинами та гарантувати, що їхня конкуренція не переросте у конфлікт.

До того ж, Китай не готовий і не бажає прямої, особливо військової, конфронтації зі Сполученими Штатами. Це дуже ризиковано і великий негатив для світової торгівлі.

- Насамперед вони говоритимуть не про війну в Україні. Вони обговорюватимуть ті проблеми, які є між США та Китаєм – економіка, Тайвань та інше. А Україна, Близький Схід можуть обговорюватися як питання другого порядку. Байден, звичайно, може спробувати переконати Сі Цзіньпіна натиснути на Путіна, але це ще не факт. Все залежатиме від того, як пройде перший етап переговорів щодо ключових для обох країн питань. Якщо вони зможуть врегулювати економічні проблеми між собою, можливо, тоді Сі Цзіньпін прислухається до пропозиції Байдена щодо якнайшвидшого врегулювання конфлікту в Україні, - розповів експерт-міжнародник Ігор Рейтерович.

Чого чекати від зустрічі

На Заході немає великого оптимізму щодо результативності зустрічі двох лідерів. Те ж саме припускає іAssociated Press, що «серйозних проривів не очікується». США вважають, що обидві сторони можуть зробити деякі скромні заяви за підсумками зустрічі, але принципові відмінності у відносинах залишаться незмінними.

Востаннє Байден та Сі зустрічалися майже рік тому в кулуарах саміту «Великої двадцятки» на Балі, Індонезія. Це була майже тригодинна зустріч, на якій Байден прямо заперечував проти «примусових і дедалі агресивніших дій» Китаю щодо Тайваню та обговорював вторгнення Росії в Україну та інші питання.

Після зустрічі на Балі і так напружені відносини стали ще складнішими. Розбіжності загострилися внаслідок запровадження США контролю над експортом передових технологій; Байден наказав збити китайську шпигунську повітряну кулю після того, як він пролетів над континентальною частиною Сполучених Штатів; та візит в США президента Тайваню Цай Інвень на початку цього року.

Прессекретар Білого дому Карін Жан-П'єр вже заявила, що політика США, "як ми просуваємося вперед з Китаєм, не змінилися". Вона ж відмовилася повідомити подробиці про порядок денний Байдена, за винятком того, що його, як і очікується, чекає «важка розмова» з Сі Цзіньпіном.

Українське питання

США продовжують підтримувати Україну, яка захищає себе від повномасштабного російського вторгнення. «Ці реалії створюють додаткову напруженість у відносинах між США та Китаєм, що в останні роки постраждали через торговельну війну, яка розпочалася при адміністрації Трампа», - повідомляє видання CNBC.

Сі Цзіньпін є найвпливовішим фінансовим союзником президента Росії Володимира Путіна, і підтримка Пекіна має вирішальне значення для підтримки військових зусиль Росії. Адміністрація Байдена вже попередила Китай не допомагати Росії вести війну в Україні.

«Адміністрація Байдена також зробила злагоджені зусилля, щоб утримати Китай від допомоги Росії в її війні в Україні. У лютому розвідка США припустила, що Китай розглядає можливість відправки зброї та боєприпасів до Росії. Багато чиновників Білого дому, включаючи самого Байдена, неодноразово попереджали Китай не робити цього. Однак відносини Китаю з Росією останніми роками лише зміцнилися», - повідомляє Forbes.

Так, санкції допомогли зробити Китай ще важливішим союзником для більш ізольованої Росії. У середині жовтня Сі Цзіньпін та Путін зустрічалися у Пекіні, щоб обговорити додаткові шляхи розвитку своїх відносин. До цього Путін і Сі зустрічалися у Кремлі у березні.

Аналітичний центр Atlantic Council не виключає того, що "Джо Байден також може закликати Сі Цзіньпіна зіграти більш продуктивну роль як у війні Росії в Україні, так і у війні Ізраїлю та ХАМАСу, в тому числі чинивши тиск на Іран, щоб той утримувався від втручання в останній конфлікт".

- Байден умовлятиме Сі Цзіньпіна впливати на Путіна, але не факт, що той його послухає. А взагалі зараз немає підстав для якихось суперочікувань від цієї зустрічі. Але нехай краще вони ведуть переговори, ніж буде жорстке протистояння між США і Китаєм. Росії ця конфронтація є вигідною, а Україні – ні. Хоча проривних рішень від зустрічі також не варто очікувати. Дуже багато протиріч між двома країнами, і геополітична конкуренція між ним продовжиться. Головне, щоб вона відбувалася у певних рамках із визнаними «червоними лініями». Наприклад, що вони не воюватимуть через Тайвань, сприятимуть дескалації війни в Україні та ін. Тоді це було б добре, – вважає політолог Володимир Фесенко.

Світові ЗМІ

CNN

- Зустріч з високими ставками відбудеться в той час, коли Білий дім причетний до великих війн в Україні та Ізраїлі, а також на тлі конкуренції з Китаєм, що зростає, оскільки США працюють над відновленням регулярного спілкування з Пекіном після кількох місяців напруженості. Байден часто називав боротьбу між світовими демократіями та автократіями центральним питанням свого президентства. Інші ключові питання, які підлягають обговоренню, включають торгівлю та економіку, а також проблеми прав людини.

The Guardian

- Відносини між двома провідними економіками світу протягом багатьох років були напруженими, оскільки вони змагаються за вплив в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та за його межами, а Пекін посилює співпрацю з Росією у спробі зменшити домінування США. Але міністр закордонних справ Китаю заявив у суботу, що шлях до переговорів все ще не гладкий. «Шлях у Сан-Франциско не є гладким, і його не можна залишати на «автопілоті», - попередив головний дипломат Пекіна Ван І. За його словами, обидві сторони мають «усунути втручання, подолати перешкоди, зміцнити консенсус та накопичити результати».

Al Jazeera

- За даними китайських державних ЗМІ, Китай прагне покращити та стабілізувати свої відносини зі США за допомогою трьох принципів - «взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва».