20 червня
Завантажити ще

Військові експерти про «глухий кут у війні», про який говорить Залужний. Чи є вихід

Військові експерти про «глухий кут у війні», про який говорить Залужний. Чи є вихід
Фото: ​Генштаб ЗСУ

Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний заявив, що ситуація на фронті зайшла в глухий кут, коли жодна зі сторін не може просуватися, тому що однаково технологічно оснащена. «Глибокого та красивого прориву, швидше за все, не буде», - сказав він в інтерв'ю журналу The Economist.

Валерій Залужний вважає, що без використання нових технологій для перемоги над російською армією Україні загрожує затяжна окопна війна, яка може виснажити українську державу.

"Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, а він бачить усе, що робимо ми. Для того, щоб вийти з цього глухого кута, нам потрібно щось нове, на кшталт пороху, який винайшли китайці і яким ми досі вбиваємо одне одного", - заявив Залужний.

Цього разу, однак, визначальним фактором буде не один новий винахід, а поєднання всіх технічних рішень, які вже існують, вважає Залужний.

Головнокомандувач ЗСУ закликає до інновацій у сфері безпілотників, радіоелектронної боротьби, протиартилерійських засобів та обладнання для розмінування, включаючи нові роботизовані рішення. "Ми маємо використовувати силу, закладену в нових технологіях", – каже генерал.

Як виходити з цього глухого кута, KP.UA поцікавилася в українських військових експертів.

Потрібно вибивати високотехнічні елементи ворога

Валерій Романенко, військово-авіаційний експерт:

– Нам потрібно вибивати високотехнічні елементи ворога, системи радіолокаційної боротьби (РЕБ), станції контрбатарейної боротьби, авіаційну техніку. Потрібно шукати слабкі місця у російській армії. Адже у їхнього військпрому проблеми з виготовленням високотехнологічної техніки. Зараз ми можемо бити "Хаймарсами" на 70 кілометрів, отже, потрібно вдосконалити нашу розвідку. Потрібно домовлятися із союзниками про отримання більш точних розвідувальних даних щодо ворожої електронної техніки та виводити її з ладу. Адже через санкції росіяни мають проблеми з поставками радіоелектроніки. Як тільки в них впаде РЕБ та засоби глушення наших станцій, вони стануть "сліпими". Окрім цього, стратегічно важливо знищувати радари зенітно-ракетних комплексів, бо без них самі пускові установки ні на що не придатні.

Літаки F-16 зараз нам допоможуть хіба що морально. Тому що нам передають лише одну ескадрилью з 12 літаків. А треба хоча б 50-70. Але їх можна буде використовувати як засоби ППО або як ефективний елемент протидії російським штурмовикам та бомбардувальникам на фронті.

Допоможуть ракети, що «дістають» ворожі бомбардувальники

Іван Ступак, військово-політичний експерт Українського інституту майбутнього:

- Залужний каже не як політик, а як військовий, а це означає, що до його слів треба дослухатися. Він сказав реальні речі, щоб ми не жили у вигаданому світі. Він каже, що якщо не буде того й того, то ситуація залишатиметься в безвиході. Щоб змінити ситуацію на фронті, нам потрібні ракети вартістю не 12 тисяч, а 600-700 тисяч доларів. здатні збивати російські стратегічні бомбардувальники над Росією А отже, на міжнародному рівні потрібно вирішувати питання, чому росіяни зі своєю території можуть бомбити Україну, а ми у відповідь – ні.

А взагалі, нам уже потрібно планувати життя, якщо Захід перестане давати зброю. Потрібно бути готовими до того, що на якийсь час ми втратимо Донецьку, Луганську, частину Запорізької та Херсонської областей. Але зараз є надія на успіхи на лівому березі Дніпра на Херсонщині, де наші частини поступово прогризають оборону супротивника. А якщо патова ситуація затягнеться, це може стати підставою для переговорів. І росіяни знову можуть почати вимагати те, що вони зайняли. Навіть не виключений варіант розвитку подій за сценарієм Північної та Південної Кореї – консервація та заморожування ситуації.

Не думаю, що навіть при зупиненні нашого наступу американці перестануть нам допомагати. Збройові компанії США збільшили виробництво боєприпасів на 50%. Це про щось та каже.

Ми переходимо до глухої оборони

Олег Жданов, військовий експерт:

- Ви думаєте, що Залужний - солдафон, який не розуміється на політичній ситуації? Навпаки, він дав інтерв'ю журналу The Economist, який читає вся фінансова та політична еліта світу. Він їм ніби каже: ви хочете, щоб Путін взяв владу на третю частину території планети і диктував вам свої правила? Ви розумієте, яка від нього виходить небезпека? Якщо розумієте, то допомагайте Україні. Нам потрібна сучасна техніка, засоби РЕБ, літаки та нові зразки озброєнь.

Для того, щоб отримати перевагу в цій патовій ситуації, має відбуватися стрімке переозброєння та посилення по всіх позиціях української армії. Щодо фронту, то ситуація може скластися так, що Авдіївку нам доведеться залишити. Але це не консервація становища, а спроба Залужного «розбудити» наших західних партнерів, пояснити, що видача озброєння по чайній ложці за годину не призводить до жодного результату. А поки що нам треба переходити до глухої оборони, оскільки, за словами Залужного, наступальний потенціал ми вже вичерпали. Тепер нам треба утримати те, що маємо. Війна на виснаження продовжується. Просто стратегія зараз переходить із наступальної до оборонної.