21 листопада
Завантажити ще

Спочатку – знищити ХАМАС. Яке майбутнє готують для сектору Газа

Спочатку – знищити ХАМАС. Яке майбутнє готують для сектору Газа
Фото: REUTERS/Mohammed Al-Masri​

Військові дії в секторі Газа продовжують загострювати ситуацію.

Просування ізраїльських військ углиб сектора Газа відбувається швидше, ніж очікувалося, пише Haaretz. З початку наземної операції пройшло чотири дні, танкові та мотопіхові підрозділи фокусуються на прориві ешелонованої системи оборони навколо міста Газа, що є управлінським та військовим центром ХАМАС, а також навколо міста Джабалія на північ від Гази. Газета зазначає, що ізраїльська армія готується "до багатьох місяців" безперервних військових дій усередині сектора Газа.

ЦАХАЛ посилено наступає

Ракетні катери ВМС Ізраїлю прибули до району Червоного моря "відповідно до оцінки ситуації та в рамках оборонних зусиль у цьому районі", повідомив ЦАХАЛ. Внаслідок ізраїльського удару по Джабалії, де було ліквідовано одного з командирів батальйону ХАМАС, загинули десятки та поранено сотні мирних жителів з табору біженців, пишуть ЗМІ.

"Це трагедія війни, – прокоментував представник ЦАХАЛ Річард Хехт. – Цей район – дуже складне поле бою. Там може бути інфраструктура, тунелі".

ЦАХАЛ повідомив про ліквідацію командира батальйону ХАМАС "Центральна Джабалія" Ібрагіма Біарі, який був одним із лідерів, відповідальних за різанину 7 жовтня. Внаслідок удару постраждала також велика кількість терористів ХАМАС, які перебували разом із Біарі у підземному тунелі.

Член політбюро та голова "відділу зовнішніх зв'язків" ХАМАС Муса Абу Марзук заявив, що мешканців сектору Газа мають захищати ООН, а не тунелі.

"Ці тунелі призначені для захисту нас від літаків. Ми б'ємося зсередини тунелів... Усім відомо, що 75% жителів сектору Газа – біженці, тому ООН зобов'язана їх захищати".

Уся територія сектора Газа пронизана мережею підземних тунелів. «Кожен тунель коштував 3 мільйони доларів – всього Ізраїль виявив понад 30 тунелів, – розповіла ізраїльський посол у Британії Ципі Хотовелі. Не секрет, що будувалися ці тунелі за гроші, що виділяються палестинцям міжнародними організаціями на гуманітарні цілі.

У Ізраїлю з'явився ще один супротивник – хусіти

Всього з початку війни ЦАХАЛ вразив понад 11 тисяч цілей ХАМАС, а минулої ночі ізраїльська армія продовжувала завдавати ударів по терористичних об'єктах на всій території сектора Газа.

У ЦАХАЛ також повідомили, що ввечері 31 жовтня було помічено кількох терористів ХАМАС, які забарикадувалися в багатоповерховій будівлі, розташованій поряд зі школою, медичним центром та урядовими установами в районі Джабалії на півночі сектора Газа. Війська ЦАХАЛ наказали ВПС завдати удару по терористах.

Палестинська телекомунікаційна компанія Paltel заявила про відключення зв'язку в секторі Газа, а телеканал Al Arabiya повідомив, що ізраїльська армія атакувала адміністративний центр Гази за п'ятьма напрямками.

У Ізраїлю з'явився ще один супротивник. Єменські хусити, підтримувані Іраном, офіційно вступили у війну Ізраїлю та ХАМАС. Угруповання обстріляло Ізраїль безпілотниками та ракетами. Незважаючи на те, що відстань між двома країнами становить близько 1600 км і вони розділені Саудівською Аравією, хусити мають серйозне озброєння, яке може бити на таку відстань.

Армія оборони не відволікатиметься на Ємен, який намагається кинути виклик Ізраїлю, заявив представник ЦАХАЛ Даніель Хагарі:

"У регіоні є багато акторів, які діють як довірені особи Ірану, наприклад, хусити, які намагаються кинути нам виклик і відволікти нас від війни у ​​Газі. Ми залишаємося зосередженими. Ми зосереджені на війні у Газі". При цьому він додав, що ЦАХАЛ знатиме, коли захищатиметься, якщо це буде потрібно.

Варіанти майбутнього для сектора Газа

Держсекретар США Ентоні Блінкен розповів, чого добивається Америка та Ізраїль у цій війні – позбавлення влади ХАМАС у секторі Газа.

"Ми не можемо повернутися у статус-кво, коли ХАМАС управляє Газою", - сказав Блінкен, який планує вирушити до Ізраїлю у п'ятницю, 3 листопада. За його словами, також неприйнятний варіант, коли Ізраїль керуватиме чи контролюватиме Газу. Офір Фальк, зовнішньополітичний радник прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху, сказав:

«Передумовою всім варіантів (майбутнього Газа. – Ред.) є знищення ХАМАС. Усі варіанти, що обговорюються, базуються на передумові демілітаризації сектора Газа».

Ізраїльські офіційні особи неодноразово заявляли, що вони не мають наміру окупувати Газу, але вони також говорили, що продовження правління ХАМАС після нападу 7 жовтня є неприйнятним.

Одним із варіантів було б надання тимчасового контролю над Газою країнам регіону за підтримки військ США, Великобританії, Німеччини та Франції. В ідеалі він також включатиме представників арабських країн, таких як Саудівська Аравія або Об'єднані Арабські Емірати.

Окрім цього, Вашингтон та Тель-Авів розглядають можливість запровадження миротворців у сектор Газа після перемоги над ХАМАС. До складу миротворців можуть увійти американські, британські та французькі війська.

Також розглядається передача сектора Газа під нагляд ООН. Один із варіантів передбачає створення миротворчих сил на зразок тих, що спостерігають за мирним договором між Єгиптом та Ізраїлем 1979 року. Ще один варіант передбачає передачу сектора Газа до тимчасового нагляду ООН.

Зі свого боку, представник Ради національної безпеки США Едрієн Вотсон розповів Bloomberg, що «відправлення американських військ до Гази у складі миротворчих сил не розглядається і не обговорюється».