24 листопада
Завантажити ще

Ердоган загрожує Заходу релігійною війною: чому він зважився на загострення

Ердоган загрожує Заходу релігійною війною: чому він зважився на загострення
Фото: REUTERS

У протистоянні між Ізраїлем та ХАМАСом палестинці отримали ще одного потужного союзника – президента Туреччини Реджепа Ердогана. 28 жовтня він зібрав більш ніж мільйонний мітинг у Стамбулі на підтримку палестинців. Принагідно він звинуватив колективний захід у розпалюванні «різанини» і пригрозив війною з мусульманським світом.

Ердоган називає Ізраїль окупантом

"Головним винуватцем різанини, що розгортається в Газі, є Захід", - сказав Ердоган, звертаючись до присутніх. На думку турецького президента, Ізраїль поводиться як «військовий злочинець»: «Звичайно, кожна країна має право на самооборону. Але де справедливість у цьому випадку?», - заявив турецький президент.

Ердоган заявив, що «ті, хто вчора проливав крокодилові сльози за мирними мешканцями», які загинули у війні в Україні, «сьогодні спокійно спостерігають за загибеллю тисяч невинних дітей». Він вважає, що західні країни «мобілізували своїх політиків та свої ЗМІ, щоб узаконити різанину дітей, жінок та невинних людей у ​​Газі».

"Ми проти подвійних стандартів і всього цього лицемірства", - сказав президент Туреччини. Він додав, що Ізраїль — «окупант» і «пішак», який «буде принесений у жертву, коли настане час».

«Я запитую Захід: ви хочете новий Хрестовий похід проти півмісяця?», — сказав Ердоган. Президент Туреччини також привітав рішення жителів Гази «не залишати свої будинки перед бомбардуванням гнобителя».

А Ізраїль він назвав "окупантом". "Ізраїль, як ти опинився тут? Як ти сюди потрапив? Ти окупант. Ти угруповання, а не держава. Захід тобі чимось зобов'язаний. А ми тобі нічим не зобов'язані. Тому ми так спокійно говоримо ці речі. На жаль, кожна країна на Заході тобі чимось завдячує", – додав турецький лідер.

Після виступу Ердогана міністр закордонних справ Ізраїлю Елі Коен закликав до переоцінки дипломатичних відносин із Туреччиною. Він також повідомив, що ізраїльські дипломати покинуть Туреччину та повернуться до Ізраїлю.

«З огляду на заяви, які робить Туреччина, я розпорядився повернути дипломатичних представників, які там знаходяться, щоб провести переоцінку відносин між Ізраїлем і Туреччиною», — написав він у соцмережах.

Навіщо Ердоган іде на загострення

Йому не дають спокою лаври негласного лідера мусульманського світу. Зовнішня політика Анкари спрямовано те, щоб нарощувати свій вплив на арабські країни. Ердоган мріє про лідерство у мусульманському світі. Саме тому він так багато говорить про велич Туреччини. Він є своєрідним лідером турецького релігійного крила.

Турецький президент щосили намагається розширювати вплив своєї країни на мусульманські держави. Саме тому він не втрачає нагоди втручатися в такі конфлікти, як громадянська війна в Лівії, Катарська криза чи вірмено-азербайджанську війну.

Вочевидь, що Палестина також у сфері інтересів Ердогана як із найбільш знакових всім мусульман конфлікт. Відповідно, якби Ердогану вдалося суттєво вплинути на вирішення палестинського питання, його авторитет у мусульманському світі суттєво виріс би.

З цим погоджується і експерт-міжнародник Тарас Загородній.

- Ердоган досвідчений політик, він відчуває настрої у регіоні та хоче їх очолити. При цьому він має кілька інших цілей. Перша – показати, що він є одним із лідерів та факторів впливу на Близькому сході. Крім того, він може виторгувати від Заходу якісь йому потрібні преференції. Що ж до вступу Туреччини у війну пройти Ізраїлю, то це малоймовірно. В цьому випадку Анкара нарветься на такі міжнародні санкції. Яких її економіка може не витримати. Та й не варто забувати, що Ізраїль – ядерна держава. Як говорила Голда Меїр, «ядерної бомби у нас немає, але якщо потрібно – то ми її застосуємо, - вважає експерт.