20 червня
Завантажити ще

Не лише ХАМАС та "Хезболла". Хто ще в арабському світі воює проти Ізраїлю

Не лише ХАМАС та
Фото: youtube.com

Війна в Ізраїлі активізувала багато ісламських воєнізованих та терористичних організацій.

Звичайно, найбільше сьогодні на слуху ХАМАС, і не тільки тому, що саме ця організація активізувала конфлікт, що дрімав роками. Вони справді користуються популярністю серед палестинців завдяки своїй соціальній програмі.

Не менш часто з'являється у новинах і "Хезболла", що базується в Лівані, і знову з тих же причин. Перша – відкрите та масштабне протистояння з Ізраїлем, друга – підтримка з боку місцевого населення.

Але крім двох явних «лідерів», є ще ціла низка організацій схожих за структурою, цілями та методами діяльності.

KP.UA з'ясовувала, з ким зараз доводиться боротися ізраїльтянам.

«Бригади мучеників Аль-Акси» - спадкоємці Усами бен Ладена

Терористичне угруповання «Бригади мучеників Аль-Акси» також заявило про свою участь у військовій кампанії проти Ізраїлю. «Бригади мучеників Аль-Акси» є військовим крилом руху ФАТХ, який керує Палестинською автономією в Юдеї та Самарії.

У листопаді 2003 року журналісти BBC оприлюднили факт платежів на суму $50 000 на місяць, що виплачуються ФАТХом «Мученикам». Міністр спорту та молоді Палестинської автономії заявив, що гроші виплачуються бойовикам, відібраним для служби в органах безпеки автономі,ї як зарплата – мовляв, «щоб вони не потрапили під сторонній вплив і не робили додаткові теракти-самогубства».

У червні 2004 року прем'єр-міністр автономії Ахмед Куреї відкрито підтвердив повну відповідальність за цю терористичну організацію: «Ми відкрито заявляємо, що „Бригади мучеників Аль-Акси“ є частиною ФАТХу. Вони знаходяться під нашим керівництвом, і ФАТХ бере на себе повну відповідальність за групу".

«Ми були там із самого початку операції... через нашу відданість ідеалу боротьби за визволення ПА та святого Єрусалима», - заявили терористи. У серпні цього року терористичне угруповання «Бригади мучеників Аль-Акси» взяло на себе відповідальність за теракт біля Хеврона. Тоді, як відомо, в результаті стрілянини було вбито ізраїльтянку і серйозно поранено чоловіка.

Після смерті Усами бен Ладена «Бригади мучеників Аль-Акси» опублікували заяву, в якій оплакували смерть «святого мученика» та присягалися: «Вбивство бен Ладена не зупинить нашу місію джихаду проти несправедливості та окупації».

"Ісламський джихад" існує лише заради терактів

У війні з Ізраїлем бере участь ще одна радикальна організація – "Палестинський ісламський джихад", або "Ісламський джихад Палестини". Це воєнізоване палестинське політичне угруповання, яке має на меті створення незалежної Палестинської ісламської держави та знищення Ізраїлю. Було засноване наприкінці 1970-х палестинцями із суннітського руху «Брати-мусульмани». Угруповання очолили доктор Фатхі Шакакі (який залишався їх лідером до своєї смерті 1995-го) і шейх Абд аль-Азіз Ауда (Оде).

Визнана терористичною організацією у США, Європейському союзі, Великій Британії, Японії, Канаді, Австралії та Ізраїлі. Угруповання вороже ставиться до більшості сучасних арабських урядів, оскільки ті підтримують зв'язки із Заходом і перебувають під його сильним впливом.

Члени "Ісламського джихаду" у своїй діяльності дотримуються принципів суворої конспірації, тому обсяг інформації про них обмежений. Спочатку угруповання діяло з території Єгипту, але після вбивства єгипетського президента Анвара Садата в 1981-му керівництво було змушене переміститися в сектор Газа. Під час першого палестинського повстання, що розпочалося у 1987 році, лідери "Ісламського джихаду" перебралися до Лівану, де налагодили прямі контакти з Іраном.

Організація складається із чотирьох фракцій, три з яких не здійснюють терористичних операцій. Філії "Ісламського джихаду" розташовані в Англії, Німеччині, США та на Кіпрі. Діяльність «Джихада» не обмежується територією Ізраїлю, членами цієї організації також проводяться теракти на території Лівану, Йорданії та інших країн Близького Сходу. Вважається, що організація фінансується Іраном, причому за кожну акцію бойовикам належить грошова премія. На відміну від ХАМАС, "Ісламський джихад" не має соціально-економічної платформи і не прагне стати масовим чи політичним рухом.

Основною формою діяльності "Палестинського ісламського джихаду" є підготовка та вчинення терактів проти ізраїльських військовослужбовців та мирних громадян. Розпорядження про терористичні акти надходять від «ради шури» - підпільного органу, що складається з десяти членів і координує дії військових структур "Ісламського джихаду". Від «шури» розпорядження вирушають до таборів біженців: Хан-Юсіф, Шейх-Радван та Джелазун, які стали базою для терористів ВД. Оперативне керівництво діяльністю бойовиків здійснює Рамадан Абдалла Салах. Безпосередньо терористичні акції здійснюються бойовиками "Бригад Ель-Кудса" або "Бойових сил Ісламського джихаду", куди входять переважно фанатичні релігійні молоді люди, які готові пожертвувати собою в ім'я перемоги ісламу. "Бригади Ель-Кудса" відповідають бригадам "З а-Дін аль-Касам" ХАМАСу.

Ця організація разом з іншими палестинськими угрупованнями взяла активну участь у палестинській інтифаді. 1994 року Шакакі оголосив про створення спеціального загону смертників із 70 осіб, підготовлених для терактів проти Ізраїлю та США. Після смерті свого лідера бойовики «Джихада» здійснюють теракти, присвячені черговим роковинам його загибелі.

«Армія ісламу» воює проти Росії у Сирії

"Армія ісламу" ("Джейш аль-Іслам"), що називає себе також "Таухід" і "Бригади джихаду", - палестинське воєнізоване угрупування, яке розміщується на території сектору Газа. Відповідальне за викрадення двох журналістів каналу «Фокс-Ньюс» у 2006 році, британського репортера Алана Джонстона у 2007 році, напади на цивільних осіб у Єгипті у 2009 році та низку ракетних обстрілів Ізраїлю, які призвели до жертв. 19 травня 2011 року внесене Державним департаментом США до списку терористичних організацій.

Угруповання «Армія ісламу» було засновано на початку 2000-х років. За ідеологією, близьке до міжнародної терористичної мережі "Аль-Каїда". Очолює організацію Мумтаз Догмуш, який має великий вплив на анклав.

ФАТХ звинувачує «Армію ісламу» у ліквідації кількох відомих керівників силових структур під час зіткнень у секторі Газа між прихильниками руху ФАТХ, що править в автономії, та опозиційного ісламістського угруповання ХАМАС у 2006-2007 роках.

Разом із ХАМАС та угрупованням "Комітети народного опору" бойовики «Армії ісламу» брали участь у 2006 році у викраденні на південному кордоні сектору Газа з Ізраїлем військовослужбовця ЦАХАЛ Гілада Шаліта, який провів у полоні у ХАМАС понад 5 років.

"Армія ісламу" – одне з найвпливовіших повстанських угруповань. Вона користується підтримкою Саудівської Аравії та діє переважно у передмісті сирійської столиці. "Армія ісламу" оголосила війну Росії за її підтримку президента Башара Асада, пише The New York Times. Ісламісти пообіцяли боротися з Росією у тих місцях, де вона з'явиться у Сирії.

«Джейш аль-Іслам» з осені 2013 року входить до широкої ісламістської коаліції «Ісламський фронт» («Джабхат аль-Ісламійя»), який діє переважно на півночі Сирії. Учасники коаліції виступають за встановлення у Сирії шаріатського правління.