12 червня
Завантажити ще

Народні відступники: чому Лорак та Повалій ніяк не можуть позбавити почесних звань

Народні відступники: чому Лорак та Повалій ніяк не можуть позбавити почесних звань
Фото: instagram.com/anilorak/

Україна докладає надзусиль, щоб повернути викрадених Росією дітей, а співачка Ані Лорак перераховує гроші у фонд, який займається "біженцями" із наших сиротинців. Нещодавно артистка влаштувалася у проєкт, що виходитиме на російському каналі НТВ, і воліє не згадувати слово “війна”.

І не одна вона перейшла на сторону ворога.

“...Майбутнє у Росії велике”, - заявила після концертів в Уфі та Кемерово Таїсія Повалій, пояснюючи, чому вона обрала репертуар саме з патріотичних пісень на користь РФ. Відомий танцівник та хореограф Вадим Писарєв, який спершу підтримав Майдан, а потім заговорив про визнання “ДНР”, їздить з “Донбасс опера” по Криму та містах Росії...

Коли такі новини з’являються в інформаційному просторі, суспільство вибухає гнівом: чому люди, які заслужили завдяки Україні всесвітнє визнання, а у найважчі часи зрадили свою батьківщину, досі носять звання наших народних артистів? І з цим званням гастролюють, примножуючи свої статки, поки в Україні гинуть люди і руйнуються під російськими бомбами села та міста.

Питання про те, що відступників та зрадників треба позбавляти державних відзнак і нагород, порушувалося ще до повномасштабного вторгнення, а після 24 лютого – і поготів. Але воно досі не вирішене. KP.UA з’ясовувала - чому.

Виключення зробили лише для Кобзона

На щастя, відомих постатей, які відступилися від батьківщини, небагато. Однак у лютому цього року громадська організація “Комітет виборців України” нарахувала три десятки колаборантів та прибічників “руського миру”, які носять звання Героїв України. Зокрема, генеральний директор “Масандри” Микола Бойко, голова правління АТ «Завод „Фіолент», Олександр Баталін, звинувачений в державній зраді, літератор Борис Білаш, який поділяє сепаратиські погляди і публікувався у збірнику поетів, що відносили себе до “Новоросії”. В цьому списку немає Героя України Яни Клочкової, вона відійшла від активного спортивного та громадського життя ще у 2008 році. Але перебування в Сімферополі та гробове мовчання про події 2014 і 2022 років теж є своєрідною підтримкою окупації.

Хто не знає – здивується. Заслуженими або народними артистами України залишаються російські співаки Микола Басков, Філіп Кіркоров, які відкрито підтримали російську агресію, композитор Ігор Крутой, кінорежисер Володимир Бортко – колишній депутат Держдуми.

Звання “народний український” позбавили тільки Йосипа Кобзона за кілька місяців до його смерті у 2018 році. Це через чотири роки після того, як він зробив публічну заяву про його бажання самому від такої відзнаки відмовитися.

Йосип Кобзон був «Народним» ще з 1991 року. А потім ще й отримав «звання» «Народного артиста ЛНР» і «Почесного громадянина ДНР». Фото: REUTERS

Йосип Кобзон був «Народним» ще з 1991 року. А потім ще й отримав «звання» «Народного артиста ЛНР» і «Почесного громадянина ДНР». Фото: REUTERS

Дати звання просто, відібрати – лише через суд

- Наскільки я знаю, всі ці "народні та заслужені" не отримують від України якихось виплат чи пільг, включаючи Лорак та Повалій, - каже голова Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв. – Щодо іншого, то коли приймався Закон «Про державні нагороди України» (березень 2000 року. – Ред.), ніхто не міг подумати, що виникне ситуація, за якої треба буде когось чогось позбавляти.

Перша спроба щось змінити була в 2015 році. Народний депутат Іван Мельничук подав дуже короткий законопроєкт про позбавлення звання "Народний артист України" чотирьох конкретних осіб - Лорак, Повалій, Кобзона, Баскова. Але ідеї не дали ходу, бо подібні рішення в компетенції президента, а не Верховної Ради.

Але й президент не всесильний. Дати звання він може, а відібрати - винятково в разі “засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду”.

- Тобто навіть щодо Кобзона у травні 2018 року знайшли не зовсім правомірний вихід. РНБО прийняла рішення про накладання санкцій, в якому йшлося, зокрема, про «позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення». Петро Порошенко ввів його в дію, включаючи позбавлення звання "народний", - каже адвокат Олексій Сиротін.

В жовтні минулого року санкції ввели проти Ані Лорак, Таїсії Повалій, Анни Сєдоковой, Сніжани Єгорової, Регіни Тодоренко, які за час війни стали на бік Росії, але Лорак та Повалій звання "народних" при цьому зберегли.

Травень, 2008 рік. Президент України Віктор Ющенко надав Кіркорову звання народного артиста України. Ані Лорак в групі підтримки. Фото: Михайла Марківа

Травень, 2008 рік. Президент України Віктор Ющенко надав Кіркорову звання народного артиста України. Ані Лорак в групі підтримки. Фото: Михайла Марківа

Громадськість має рацію, що дорікає

- Механізму позбавлення державних звань дійсно немає, - каже Микита Потураєв. – Тому ми розробили законопроєкт, який містить два пункти: особа позбавляється державного звання або на підставі рішення суду про визнання винною у злочині, або в разі застосування щодо такої особи санкцій. Документ був прийнятий за основу в березні цього року.

За словами депутата, законопроєкт стосується всіх звань і нагород. Тобто, вирішилося б питання і з колаборантами – Героями України. Однак процес загальмував.

- Виникла така сама історія, що й законопроєктом про релігійні організації (можливість заборони УПЦ через зв’язок з державою-агресором. – Ред.), - продовжує Микита Потурає. - Мені кажуть, що не вистачає голосів. Я кажу: давайте винесемо на голосування, щоб громадськість бачила, хто не голосуватиме. Не виносять.

За словами депутата, в Раді знаходиться ще один законопроєкт від Комітету з питань організації державної влади. Він охоплює досить широке коло питань, зокрема, і щодо звань.

- Але цей документ рухається повільно, він не розглянутий навіть у першому читанні. Тому ми підготувати оцей невеликий. Він лаконічний і ефективний. Я казав, що як тільки виникне черговий скандал, як з отим зізнанням Ані Лорак щодо дітей, громадськість буде дорікати Верховній Раді в бездіяльності. І матиме рацію!

Коли законопроєкт проголосують і в якому вигляді, наш співбесідник не береться прогнозувати. А тим часом в суспільстві назріває запит на позбавлення відступників і зрадників громадянства України. Це ще складніша проблема, бо вимагає змін не тільки до законів, а й Конституції.

Популярність в Україні, а згодом і звання «Народного» Баскову принесла співпраця з теж «Народною» Таїсією Повалій. Фото: Соцмережі​

Популярність в Україні, а згодом і звання «Народного» Баскову принесла співпраця з теж «Народною» Таїсією Повалій. Фото: Соцмережі​

Прамим текстом

Павло Зібров: Боляче дивитися, як вони їздять з нашими паспортами по всій Європі

Тим часом не всі колишні шанувальники талантів Лорак чи Повалій ладні від них відмовитися. Мовляв, звання давались не просто так, а за конкретні заслуги. Ані Лорак – за друге місце на «Євробаченні» 2008 року. Повалій – за перемоги на численних фестивалях.

- Зрада нівелює будь-які заслуги, - переконаний Народний артист України Павло Зібров. – І Лорак, і Повалій стали колаборантами. Вони отримують гроші в Росії, яка хоче знищити Україну, вони платять країні-агресору податки. Ми давно говоримо про те, що вони негідні державних звань і нагород України. Я не розумію, чому Міністерству культури було до цього байдуже і чому депутати не можуть прийняти закон.

Боляче дивитися, як зрадники їздять з нашими паспортами по всій Європі. Я вважаю, що, крім звань, вони повинні бути позбавлені і громадянства!