21 листопада
Завантажити ще

Байден просить у Конгресу 40 мільярдів: скільки витратять на Україну

Байден просить у Конгресу 40 мільярдів: скільки витратять на Україну
Фото: REUTERS/Jonathan Ernst

Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу із запитом на виділення близько 40 мільярдів доларів екстреного фінансування для країн, які постраждали від війни.

Гроші підуть на зброю Україні та боротьбу з ПВК «Вагнер» в Африці

Як повідомляє видання Politico, для України із цієї суми передбачено близько 24 млрд доларів. Ще 12 млрд – для поповнення федерального фонду допомоги постраждалим від стихійного лиха, а чотири мільйони – на вирішення проблем на південному кордоні, у тому числі допомогу мігрантам.

Як повідомляє The New York Times, запит президента США включає 13,1 мільярда доларів на військову допомогу Україні та поповнення запасів зброї Пентагону, що використовується для військових потреб. Ще 8,5 млрд доларів підуть на економічну, гуманітарну та іншу допомогу Україні та іншим країнам, які постраждали від війни, а 2,3 млрд доларів – на збільшення допомоги від інших донорів через Світовий банк.

Байден також просить 8,5 мільярда доларів для Держдепартаменту та USAID, включаючи 7,3 мільярда доларів на економічну, гуманітарну та допомогу безпеці для України та інших постраждалих країн.

Також 1 мільярд доларів пропонується відправити на зміцнення стратегічного партнерства з країнами, що розвиваються, і 200 мільйонів доларів на посилення опору африканських країн впливу російської групи «Вагнер», яку Вашингтон оголосив транснаціональною злочинною організацією. Про це йдеться у супровідному листі директора Адміністративно-бюджетного управління Білого дому Шаланди Янг, який направлено до Конгресу.

Там йдеться, що адміністрація президента США Джо Байдена просить кошти на протидію "дестабілізуючої діяльності" групи "Вагнера", а також інших "шкідливих російських дійових осіб" в Африці. "У тому числі фінансування піде на зміцнення демократичних інститутів та безпеки африканських країн", - йдеться у супровідному листі.

Поки що двопартійна підтримка України зберігається

Законодавці обох партій підтримують додаткову допомогу Україні. "І допомога Україні, і ліквідація наслідків стихійного лиха користуються двопартійною підтримкою, і ці кошти можуть підкріпити підтримку законопроекту про тимчасові витрати, який допоможе уникнути припинення роботи уряду в жовтні", - зазначили у Politico.

Лідер демократичної більшості в Сенаті США Чак Шумер заявив, що в Сенаті існує сильна двопартійна підтримка допомоги Україні та допомоги американцям, які постраждали від стихійного лиха.

«Запит адміністрації Байдена демонструє незмінну відданість Америки надання допомоги американцям у себе вдома та нашим друзям за кордоном, а також має стати чітким сигналом для Володимира Путіна, уряду Китаю та інших країн щодо рішучості Америки захищати демократію в усьому світі», – йдеться у заяві Шумера..

Востаннє Палата представників та Сенат США схвалили допомогу Києву у розмірі 48 мільярдів доларів у грудні. Вона була розрахована на поточний фінансовий рік, який закінчується 30 вересня.

Але й зростає кількість противників допомоги Києву

Але цього разу виділення коштів Україні може відбуватися складніше. Справа в тому, що частина депутатів-трампістів виступають категорично проти виділення коштів Києву.

Спікер Палати представників – республіканець Кевін Маккарті заявив у червні, що не допустить голосування щодо додаткового фінансування України, якщо воно перевищить ліміт оборонних витрат у 886 мільярдів доларів, встановлений травневою угодою з адміністрацією Байдена щодо обмеження боргу. Маккарті тоді заявив, що підтримує військову допомогу Україні, але хоче, щоб будь-який запит на фінансування був жорстко перевірений.

А член палати представників Конгресу США та симпатик Росії, республіканка від штату Джорджія Марджорі Тейлор Грін взагалі заявила про те, що Сполучені Штати в поточних умовах не можуть дозволити собі виділити чергові мільярди доларів на допомогу Києву.

На її думку, замість витрачати гроші на Україну, Вашингтон має зосередити увагу на вирішенні внутрішніх проблем Америки. «З літніми людьми з фіксованим доходом, які ледве можуть дозволити собі заплатити оренду через високу інфляцію, борг у $32 трлн, рекордний рівень кількості бездомних людей за весь час і понад 300 американців, які вмирають щодня через жалюгідну політику Байдена щодо кордонів, ми не можемо дозволити собі відправити ще $40 млрд Україні», - заявила конгресвумен.

Як повідомляло EADaily, раніше Марджорі Тейлор Грін звинуватила адміністрацію Білого дому в тому, що та втягнула Америку у проксі-війну з ядерною Росією, зробивши США вразливими для супротивника.

Думка експерта

Олег Саакян, політолог:

- Ризик зриву цього пакету фінансової допомоги для України є, але він поки що не критичний. Для підтримки цього рішення вистачає голосів демократів та частини республіканців у Конгресі США. Інша річ, що республіканці-трампісти спробують загострити цю тему, щоб підняти рейтинги самого Трампа. Адже за фактом президентська кампанія в Америці вже розпочалася. Тобто ризику для зриву фінансування України зараз немає, але трампісти посилено гратимуть на цьому та педалюватимуть інформаційну кампанію про відмову допомоги Києву.