Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Зустріч у Саудівській Аравії: без підсумкового комюніке, але з китайською перспективою

Зустріч у Саудівській Аравії: без підсумкового комюніке, але з китайською перспективою
Фото: REUTERS

У місті Джидда в Саудівській Аравії пройшов мирний саміт за принципами відновлення сталого та справедливого світу для України. Головною темою саміту стала українська "Формула миру". Зустріч стала частиною дипломатичної ініціативи України, спрямованої на те, щоб заручитись підтримкою не лише основних західних партнерів, а й країн Глобального Півдня, які не бажають "вибирати чиюсь сторону". Україна та союзники сподіваються, що на зустрічі будуть узгоджені ключові принципи припинення війни.

Китай бере участь, а Росія – ні

В Офісі президента України оприлюднили список країн, представники яких брали участь у саміті світу, організованому у Саудівській Аравії.

Від Європи були Болгарія, Британія, Данія, Естонія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Румунія, Словаччина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швеція.

Близький Схід та Азію представляли Саудівська Аравія, Австралія, Бахрейн, Індія, Йорданія, Катар, Кувейт, Союз Коморських островів, Китай, Корея, Туреччина, Японія.

З Африки приїхали представники Єгипту та ПАР. Канада та США представляли Північну Америку, а з Південної приїхали представники Аргентини, Бразилії та Чилі. Також були присутні делегати ЄС та ООН.

Водночас у форумі не бере участі країна-агресор Росія. Проте Кремль заявив, що "стежитиме" за перебігом консультацій.

Вироблено основні засади досягнення миру в Україні

У Києві дуже позитивно оцінили результати зустрічі. "Ми мали дуже продуктивні консультації щодо ключових принципів, на яких має будуватися справедливий і міцний світ. У нас була дуже чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни могли озвучити свою позицію та бачення", - розповів керівник Офісу глави держави Андрій Єрмак, який і очолив українську делегацію.

За словами Єрмака, деякі з представників мали різні погляди, проте всі країни висловили прихильність до принципів Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету та непорушності територіальної цілісності держав. Саме на цих принципах, як зазначив керівник ВП, побудовано «Формулу миру» президента Володимира Зеленського.

Саудівська Аравія на правах сторони, яка приймала переговори щодо "Формули миру", випустила свою підсумкову заяву, в якій вказала, що пермовини дозволили "виробити спільну позицію, яка визначить шлях до миру".

І справді, на саміті у Саудівській Аравії учасники досягли порозуміння щодо поваги до територіальної цілісності України. За даними європейських дипломатичних кіл, було досягнуто згоди щодо основних пунктів мирного рішення, таких як "територіальна цілісність та суверенітет" України.

Китай поступово схиляється у бік України

Світова преса зазначає, що мирний саміт щодо України в Саудівській Аравії закінчився без підсумкового комюніке, проте з "позитивними сигналами" від Китаю. У європейських дипломатичних колах заявили, що Китай взяв "активну" участь і висловив "позитивну" думку щодо можливості проведення подібної зустрічі в майбутньому.

Як пише Financial Times із посиланням на європейських чиновників, союзники України вітали "конструктивну" участь Китаю у форумі в Саудівській Аравії, куди не запросили представників РФ.

Присутність Пекіна, який раніше відмовився брати участь у подібних переговорах у Копенгагені, була сприйнята як перелом у бік Києва та стала головною подією серед учасників заходу.

Представник Китаю у справах Євразії Лі Хуей позитивно поставився до ідеї проведення наступних самітів у тому ж форматі, як це сталося у Джідді. "У нас багато розбіжностей, і ми почули різні позиції, але важливо, що наші принципи є спільними", - зазначив Лі перед початком зустрічі.

Участь Китаю глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав "суперпроривом". Він наголосив, що важливу роль у рішенні Китаю відіграла Саудівська Аравія, а також телефонна розмова Володимира Зеленського та саудівського наслідного принца Мухаммеда бін Салмана. "Саудівська Аравія залучила Китай, і це історична перемога", – зазначив Кулеба.

Учасники зустрічі розподілили завдання

Як повідомляє італійське видання Corriere della Sera, під час зустрічі було вирішено сформувати робочі групи для обговорення запропонованих президентом України десяти пунктів "Формули миру". В Офісі президента України розповіли, які питання візьмуть різні країни в українській "Формулі світу".

Так, Фінляндія буде залучена до гуманітарного розмінування, і Гельсінкі вже надає допомогу у цьому питанні. Норвегія висловила готовність приєднатися до реалізації пункту "Формули миру" з радіаційної та ядерної безпеки, а Швеція – також з цього питання та екологічної безпеки.

Туреччина висловила готовність "виступити лідером у реалізації пункту «Формули світу» з продовольчої безпеки", а з Польщею та Словаччиною обговорили транспортування українського зерна по суші в умовах блокади Росією українських портів. Саудівській Аравії керівник ВП Андрій Єрмак запропонував зробити внесок у питання звільнення українських полонених та продовження дії Чорноморської зернової ініціативи.

Південноафриканській Республіці запропонували зробити внесок у питання звільнення українських полонених, повернення депортованих дітей та продовження дії "зернової угоди". З низкою країн Заходу говорили про подальшу військову допомогу, а з тими, хто приєднався до декларації G7 щодо "гарантій безпеки" для України – про майбутні двосторонні угоди з цього питання.

Західні ЗМІ повідомляють, що після саміту в Саудівській Аравії відбудуться ще одні мирні переговори щодо України. Нова зустріч може відбутися до або в рамках саміту G20 в Індії, який запланований на вересень. Росії там також не буде.

Росія – як завжди, проти

Як повідомляє ВВС, Москва вважає неприйнятними умови, які обговорювали учасники зустрічі в Джидді. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що наразі підстав для мирної угоди з Києвом немає, і операція в Україні продовжиться в найближчому майбутньому.

Пєсков заявив, що Росія нібито не претендує на інші території України, окрім чотирьох областей та Криму, які вона вже незаконно записала до своєї конституції.

"Ми просто хочемо контролювати всю територію, яка тепер записана у нашій конституції як наша", – відповів прессекретар Володимира Путіна.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

– Ця зустріч є дуже результативною для нашої країни. Насамперед позитивом є саме представництво на цій зустрічі, яке було втричі більше, ніж на попередній зустрічі у Копенгагені. Другим позитивним моментом є те, що там обговорювалися питання миру саме так, як його бачить Україна. Наступним позитивом є відсутність Росії на зустрічі, а це означає, що зараз ніхто не заважатиме вироблення мирних угод. Раніше чи пізніше нам доведеться сідати з нею за стіл переговорів, але зараз принаймні вона не ставитиме нам палиці в колеса. Ну і, звичайно, важливо, що у цій зустрічі брав участь Китай, це означає, що Пекін розуміє, що йому не вигідно підтримувати Росію.

Закордонні ЗМІ

Golos Ameriki:

- На зустрічі радників держав у Саудівській Аравії, по суті, закладаються основи нової глобальної політичної архітектури. І демонструється бажання Заходу створити новий коаліційний фронт із можливістю тиску на Росію. Зустріч у Джидді – захід також дуже важливий для України. Вона відкриває можливості співробітництва із країнами Глобального Півдня.

Wall Street Journal:

– Це може стати кроком до майбутніх мирних переговорів на умовах, вигідних Києву. Оскільки Європа та Вашингтон активізують зусилля щодо консолідації міжнародної підтримки мирних вимог України.

BBC:

- Україна намагається переконати країни, що розвиваються, у необхідності підтримати мирний план Зеленського. Сам він висловив сподівання, що переговори в Джидді призведуть до домовленостей про проведення саміту на рівні світових лідерів, під час якого обговорюватиметься мирний план України.

Довідка Коротко про

«Формула миру» Володимира Зеленського включає 10 пунктів, пов'язаних із безпекою в Україні у зв'язку з військовими діями.

Це:

- радіаційна і ядерна безпеку (вихід РФ із території ЗАЕС, відмова від ядерних небезпек);

- продовольча безпека (розширення зернової ініціативи);

- Енергетична безпека;

- звільнення всіх полонених та депортованих (звільнення за формулою "всіх на всіх");

- виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності та світового порядку;

- виведення російських військ та припинення бойових дій;

- Справедливість;

- екоцид; необхідність негайного захисту природи;

- недопущення ескалації;

- Фіксація закінчення війни.