Завантажити ще

Українські дипломати отримали нові завдання від президента

Українські дипломати отримали нові завдання від президента
Фото: DiscoverWithDima/commons.wikimedia.org

Президент Володимир Зеленський на екстреній нараді поставив нові завдання перед українськими дипломатами. "Через місяць у країнах-партнерах розпочнеться новий політичний сезон. І нам з вами вдалося зробити так, що минулі політичні сезони у світі стали проукраїнськими. Причому вони були у всіх державах, підтримка яких життєво важлива для України, для українців. Наразі за серпень ми повинні підготуватися до нового політичного сезону в світі, щоб і цей сезон, дуже важливий сезон, теж став проукраїнським. Час з вересня по грудень буде дійсно періодом рішень. Дуже відповідальних рішень - і для України, і для всієї Європи, і, без сумніву, для безпеки всього світу", – сказав президент України.

Президент поставив п'ять завдань дипломатам

Володимир Зеленський надав орієнтири для українських дипломатів. Це Формула миру, зброя та санкції, інтеграція України з Євросоюзом та НАТО. Наступний орієнтир – гарантії безпеки та політика сусідства. Четвертий – економіка та відновлення, трансформація. П'ятий – наші люди як в Україні, так і за кордоном.

"Будь ласка, пам'ятайте, що час минає і має дуже важливе значення. Це півріччя буде дуже насиченим. І я впевнений, на багатьох напрямках вирішальний, історичний. Буквально щодня ми маємо додавати активності. Зараз – Формула миру та гарантії безпеки. Незабаром новий саміт Кримської платформи на рівні лідерів, і він має стати потужнішим, ніж минулого року", - додав Зеленський. Він же наголосив, що головне завдання дипломатів – щоб світ завжди був разом з Україною.

Все це відбувається на тлі чуток про призначення послів України. Представник фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко у своєму Telegram-каналі написав, що нібито міністра оборони Олексія Резнікова може бути призначено послом у Британії.

"Водночас Резніков і сам не проти піти з посади міністра. Він хотів перейти до Міністерства юстиції. Але після звільнення Пристайка з посади посла в ОП вирішили за своєю новою традицією відправити послом не професійного дипломата, а міністра. В ОП вже дізнавалися, як Резнікова сприймуть у Британії. І отримали схвальну відповідь", - написав нардеп.

У відповідь на це речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко заявив, що рішення про призначення послів України ухвалює президент за підсумками обговорення з міністром закордонних справ і розгляд кандидатур продовжується.

«Закликаємо українських народних депутатів, зокрема Олексія Гончаренка, не займатися кадровими призначеннями у сфері зовнішньої політики, оскільки ця тематика не належить до їхньої професійної компетенції», - сказав речник МЗС.

– Роль українських дипломатів значно зросла під час повномасштабної агресії Росії. Наша дипломатія нині працює більш ніж ефективно – вона успішно формує проукраїнський пул у всьому світі. Її авторитет стрімко зростає як усередині України, так і в очах наших зарубіжних партнерів. Волею випадку ми отримали найефективнішу трибуну у світі для просування своїх інтересів. Українське суспільство, влада через наших дипломатів дуже прагматично просувають свої інтереси. Саме наші дипломати забезпечили українську присутність у міжнародній політиці, – розповів KP.UA експерт-міжнародник Олег Саакян.

Посли мають зайнятися ППО для України

Також Володимир Зеленський доручив дипломатам зосередитись на пошуку більшої кількості зброї, зокрема систем протиповітряної оборони (ППО) для України.

Він заявив, що наразі Україна отримує "більше зброї, ніж будь-хто міг передбачити" на початку повномасштабного вторгнення. Незважаючи на це, це все ж менше, ніж треба для переваги над російськими окупантами. Український лідер наголосив на важливості посилення повітряного щита. За словами Зеленського, нам потрібні всі системи ППО, які ми можемо отримати, навіть старі С-300.

"Україна має бути захищена від російського терору. Це справді дуже складне завдання. Але приєднання кожної нової держави до створених нами оборонних коаліцій спрощує виконання цього фундаментального завдання. Коаліція "Петріотів" та "Насамсів", "Самп-Ті" та "Айрісів" - кожної системи, яка ефективна і має стати доступною... навіть С-300... сьогодні війна, сьогодні все важливо", - зазначив президент.

Український лідер наголосив на необхідності і надалі працювати з державами-партнерами і насамперед зі США для отримання далекобійної зброї. "Має настати той день, коли так само звично для всіх нас, для наших воїнів, як "Джавеліни" або "Хаймарси", так само запрацюють і ATACMS", - підсумував Зеленський.

Оперативно-тактичний ракетний комплекс ATACMS (Army Tactical Missile System) призначений для ураження точкових цілей, таких як командні пункти, пускові установки ракет, об'єкти ППО, вузли зв'язку, склади ПММ, розташовані в глибині оборони противника, за будь-яких погодних умов у будь-який час доби. Для запуску ракети використовується модернізована пускова установка M270 залпового вогню системи MLRS (Multiple Launch Rocket System). Дальність дії цих ракет – від 165 до 500 км.

Дипломатам потрібно дати більше інструментів

Також президент Володимир Зеленський у середу вкотре заявив про необхідність внести зміни до закону про дипломатичну службу, щоб надати послам більше можливостей у провадженні діяльності за кордоном.

«Я доручаю Міністерству закордонних справ разом з Офісом невідкладно та спільно завершити процес змін до законів та забезпечити роботу нових норм, а отже, можливостей для послів України вже до кінця цього року», – додав він.

Зеленський наголосив, що нова редакція профільного закону має дати посольствам можливість працювати єдиною командою, а послам – більше можливостей, щоб формувати команду представництва.

Попередню редакцію Закону "Про дипломатичну службу" було затверджено парламентом і підписано президентом Порошенком влітку 2018 року. Тоді зазначалося, що закон покликаний підвищити престижність дипслужби та реформувати її до рівня сучасних європейських та світових стандартів.

Що потрібно

Раніше в ОП заявляли, що Україні необхідно 10-12 комплексів Patriot чи аналогічних систем, щоб покрити всю територію країни.

Нещодавно стало відомо, що Україна до кінця року отримає від Німеччини ще дві сучасні системи протиповітряної оборони малого радіусу Skynex.

Компанія Raytheon Technologies планує виготовити ще п'ять батарей системи протиповітряної оборони Patriot для України до кінця 2024 року.