Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
27 квiтня
Завантажити ще

Мирні переговори: чи є шанс на їхній початок

Мирні переговори: чи є шанс на їхній початок
Фото: REUTERS

Паралельно з воєнними діями у нашій країні у світі продовжуються пошуки шляхів мирного врегулювання конфлікту в Україні. Так, наприклад, міністр оборони Італії Гвідо Крозетто заявив в інтерв'ю Corriere della Sera, що ситуація на фронті наразі "зайшла у глухий кут". Тому не виключена необхідність політичного вибору для завершення конфлікту.

У Європі вважають, що ситуація зайшла у глухий кут

"На жаль, ніхто не знає, коли це закінчиться. Сьогоднішня ситуація зайшла у глухий кут, що змушує нас думати про довгий, якщо не дуже довгий час. І я, звичайно, говорю це не із задоволенням. Український контрнаступ, як деякі з нас припускали, наштовхнувся на різні труднощі. Російські окопи ускладнюють наступальні дії. Тому це може бути політичний вибір, який визначає кінець конфлікту", – стверджує він.

Паралельно з цим американське видання The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела повідомило, що у Саудівській Аравії (Джидда) 5-6 серпня відбудеться друга зустріч дипломатів для обговорення варіантів припинення війни в Україні. За словами українських дипломатів, які беруть участь в обговоренні, до Джидди мають прибути чиновники із 30 країн світу. Росія на зустріч не запрошена.

Українські та західні офіційні особи сподіваються, що ці зусилля можуть завершитись мирним самітом наприкінці цього року, на якому світові лідери підпишуть загальні принципи щодо припинення війни. Вони сподіваються, що ці принципи матимуть можливість сформувати майбутні мирні переговори між Росією та Україною на користь Києва, зазначає видання.

Зустріч у Саудівській Аравії відбувається після зустрічі високопосадовців у Копенгагені наприкінці червня, у якій взяли участь, зокрема, представники Бразилії, Індії, Туреччини та Південної Африки. У зустрічі брав участь і радник із національної безпеки США Джейк Салліван.

На нову зустріч у Джидді Саудівська Аравія та Україна запросили 30 країн, включаючи Індонезію, Єгипет, Мексику, Чилі та Замбію. Поки що не ясно, скільки з них візьмуть участь, хоча очікується, що країни, які брали участь у переговорах у Копенгагені, зроблять це знову. Серед тих, хто підтвердив свою участь, Велика Британія, Південна Африка, Польща та ЄС. За даними джерела, також очікується, що радник президента США Джейк Салліван знову візьме участь у зустрічі.

Київ домагається виконання свого мирного плану

Нагадаємо, що наразі є кілька варіантів мирної угоди, які пропонують різні країни. Але оскільки більшість із них тією чи іншою мірою пов'язані з Росією, то ці пропозиції пропонують Києву фактичну капітуляцію перед Москвою у тому чи іншому вигляді. Мовляв, Україна має змиритися із захопленням своїх територій в обмін на припинення війни.

Тому Київ та Вашингтон розкритикували "мирні пропозиції" Китаю та інших країн для України. У США заявили, що не ухвалять "мирних пропозицій" Китаю або інших країн, які можуть підігравати Росії. Зокрема, дозволити Москві підготуватися, щоб знову атакувати Україну.

Натомість Україна пропонує план свого президента Володимира Зеленського. Він назвав десять варіантів для встановлення миру із Росією. Зеленський обговорив формулу миру із президентом США Джо Байденом та закликав на основі мирного плану провести Глобальний саміт світу.

Мирний план Зеленського:

  • Радіаційна та ядерна безпека. Основна мета - - відновити безпеку навколо найбільшої в Європі АЕС у Запорізькій області, яка нині окупована російською армією.
  • Продовольча безпека. Забезпечити захист відправки зерна до найбідніших країн, щоб урятувати світ від голоду.
  • Енергетична безпека. Полягає у відновленні інфраструктури України після масованого терористичного ракетного обстрілу Росією. З іншого боку, створити механізм цінових обмежень для РФ.
  • Звільнення всіх полонених та депортованих. Повернення до України всіх військовополонених, а також цивільних, вивезених насильно до Росії, включаючи дітей.
  • Виконання Статуту ООН та відновлення територіальної цілісності України. За цим пунктом Росія має підтвердити територіальну цілісність України у рамках резолюцій Генасамблеї ООН. Таким чином, буде відновлено силу міжнародного права.
  • Виведення російських військ та припинення бойових дій. Російська армія має залишити територію України, а контроль повинен перейти до української влади.
  • Повернення справедливості. Основа цього пункту – це створення трибуналу щодо злочинів, скоєних внаслідок російської агресії.
  • Протидія екоциду. Через російську агресію мільйони гектарів лісу були спалені обстрілами, сотні тисяч гектарів забруднені мінами та снарядами, а вугільні шахти були затоплені.
  • Недопущення ескалації. Створення реальних гарантій безпеки для України, щоб запобігти повторному нападу.
  • Фіксація закінчення війни. Створити та підписати необхідний документ, що засвідчує кінець війни.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

- Зустріч у Саудівській Аравії – це ще не мирні переговори. Це стосується підготовки глобального саміту світу та обговорення формули миру президента Зеленського. Це дипломатичний процес, який спрямований на просування саме української позиції. Саме тому не йдеться про участь у цих переговорах Росії. Але це зусилля Києва та країн «Великої сімки» щодо залучення до цього процесу країн Глобального Півдня. Як поєднати їхні пропозиції із мирною ініціативою президента Зеленського. Йдеться про просування українських позицій. Але це не означає, що Україна піде на поступки у питанні своєї територіальної цілісності. Основа переговорів – відновлення становища на момент 1991 року. Україна на жодну іншу пропозицію не піде!