Місія ЮНЕСКО найближчими днями прибуде в Одесу для попередньої оцінки збитків культурній спадщині. Про це повідомили в пресрелізі спеціалізованої установи ООН.
- ЮНЕСКО продовжуватиме співпрацювати з менеджерами об’єктів Всесвітньої спадщини, місцевою та національною владою для визначення нагальних потреб у допомозі. Найближчими днями в Одесу прибуде місія ЮНЕСКО, яка проведе попередню оцінку збитків, — сказано в повідомленні на сайті міжнародної організації.
В ЮНЕСКО додали, що організація “глибоко стривожена та найрішучішим чином засуджує зухвалу атаку, здійснену російськими військами, яка вразила кілька культурних об’єктів у центрі міста Одеса, де знаходиться об’єкт Всесвітньої спадщини «Історичний центр Одеси».
Генеральний директор ЮНЕСКО, ексміністр культури Франції Одрі Азулай закликала Росію дотримуватися своїх зобов’язань згідно з міжнародним правом, включаючи Гаазьку конвенцію про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року та Конвенцію про всесвітню спадщину 1972 року. Навмисне знищення культурних об’єктів може бути розцінене як воєнний злочин, як це також визнано Радою Безпеки ООН, постійним членом якої є Росія, у Резолюції 2347 (2017).
Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило, що ракетний удар Росії по Одесі у ніч на 23 липня пошкодив 29 пам’яток культурної спадщини національного та місцевого значення. Серед них – пам’ятки культурної спадщини в межах об’єкта всесвітньої спадщини «Історичний центр Одеси» та його буферної зони. Зокрема, Спасо-Преображенський собор, закладений в 1794 році, особняк Манук-Бея 1845-1846 років, в якому жив письменник Микола Гоголь, Будинок вчених (Палац Толстого) 1830-1890 років тощо.
МКІП заявило, що готує звернення до Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та Комітету Другого протоколу Гаазької конвенції.