Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Словник НАТО: що таке ПДЧ і чим «Рада» для України відрізняється від «Комісії»

Словник НАТО: що таке ПДЧ і чим «Рада» для України відрізняється від «Комісії»
Фото: REUTERS

Саміт НАТО, який розпочався сьогодні у Вільнюсі, прийматиме рішення, які вплинуть на міжнародні відносини. Водночас він же оперуватиме і спеціальними термінами у межах своїх рішень. KP.UA роз'яснює, що це за поняття.

Саміт НАТО

Зустріч глав держав і глав урядів країн - учасників Північноатлантичного блоку, що періодично відбувається, для оцінки та визначення стратегічного напряму діяльності організації, а також для затвердження регламенту проведення виборів нового генерального секретаря. Місце та час проведення самітів визначає Північноатлантична рада. Як правило, на самітах Альянсу визначаються принципові рішення та шляхи їх виконання.

План дій щодо членства (ПДЧ) у НАТО

На саміті у Вільнюсі вже ухвалено рішення про те, що Україна вступатиме до нього без фази «План дій щодо членства (ПДЧ)» до НАТО.

ПДЧ – це програма вступу нових членів у НАТО, яка була розпочата в 1999 році. Призначена для допомоги країнам, які мають намір стати членами НАТО. Вона передбачає виконання та дотримання стандартів Блоку з усіх основних напрямів (політичного, економічного, військового, правового тощо).

Блокування вступу та консенсус НАТО

Затягування вступу до НАТО Швеції пов'язане із блокуванням цього питання Туреччиною та Угорщиною. А все це було викликано тим, що всі рішення Альянсу ухвалюються абсолютною більшістю. І навіть одна країна – член НАТО – може заблокувати ухвалення того чи іншого рішення Блоку.

«Помилка Меркель»

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав уряд Німеччини не повторювати помилок, допущених ексканцлером Ангелою Меркель, яка у 2008 році на Бухарестському саміті НАТО виступила проти членства України та надання їй Плану дій для приєднання (ПДЧ) до НАТО, побоюючись реакції Росії.

Підсумкове комюніке НАТО

За результатами саміту у Вільнюсі країни - члени НАТО ухвалять спільне комюніке, яке резюмує всі їхні рішення. Цього разу воно стосуватиметься шляхів вступу України до НАТО.

Комюніке – це офіційне повідомлення за підсумками переговорів, консультацій або зустрічей між повноважними представниками суб'єктів міжнародного права або їх органів, у цьому випадку країн - членів НАТО. Є обов'язковим дя виконання для всіх його підписантів.

Рада «Україна – НАТО»

На саміті у Вільнюсі буде заявлено про створення Ради "Україна – НАТО". У такому форматі глави держав та урядів зберуться вперше. Вона замінить Комісію «Україна – НАТО», яка була лише консультативним органом на рівні міністрів оборони, але не мала повноважень ухвалювати будь-які рішення.

А ось Рада «НАТО – Україна» – це структура для набагато глибшої співпраці та прийняття спільних рішень. Вона зміцнить політичне партнерство між Україною та союзниками в НАТО на шляху до повноправного членства.

Рада «Україна – НАТО» ухвалюватиме повноцінні рішення, такі, як і будь-яке засідання НАТО, а Україна матиме право ініціативи та голосу.

Гарантії безпеки для України

Якщо НАТО не ухвалить рішення про вступ України до своїх лав, тоді набудуть чинності його зобов'язання щодо надання гарантій безпеки нашій країні на прикладі Ізраїлю.

Ізраїль не входить до НАТО, і члени Альянсу, у тому числі США, не зобов'язані у разі війни приходити на допомогу країні. Але натомість зараз допомога Вашингтона Ізраїлю регламентується спеціальними угодами на десять років, остання з яких зобов'язує США надати військову допомогу у розмірі 38 мільярдів доларів у період з 2019 по 2028 рік.

Гарантії безпеки передбачають передачу Україні зброї, передових технологій і будуть кроком на шляху до Альянсу. Очікується, що угоду про безпеку, засновану на пропозиції, відомій як Київський безпековий договір, підпишуть на саміті НАТО у Вільнюсі, де має взяти участь і президент України Володимир Зеленський.

Новини по темі: НАТО саміт