Завантажити ще

Касетні боєприпаси для України: хто та чому проти

Касетні боєприпаси для України: хто та чому проти
Фото: REUTERS

Постачання нашій країні касетних боєприпасів викликало бурхливу дискусію у світі.

Конвенція є конвенцією

Проти цього виступили навіть такі вірні союзники Києва, як Велика Британія та низка інших держав. Усі вони є підписантами Конвенції заборони касетних боєприпасів.

– Великобританія підписала Конвенцію, яка забороняє виробництво чи використання касетних боєприпасів та не заохочує їхнє використання, – сказав прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак.

Водночас він підкреслив, що країна так само підтримуватиме Україну в боротьбі з агресією РФ.

- Ми продовжуватимемо робити свій внесок у підтримку України проти незаконного та неспровокованого вторгнення Росії, але ми зробили це, надавши важкі бойові танки і зовсім нещодавно - зброю великої дальності, – сказав він.

Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес заявила, що касетні боєприпаси не можна надсилати для допомоги Україні «у жодному випадку».

- «Ні» - касетним боєприпасам і «так» - законній обороні України, яка, як ми розуміємо, не має провадитися касетними снарядами, – заявила голова іспанського оборонного відомства.

Відповідаючи на запитання щодо ставлення НАТО до ймовірного рішення США передати Києву касетні боєприпаси, Генсек Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг сказав:

- НАТО як альянс не має позиції щодо Конвенції з касетних боєприпасів. Певна кількість союзників підписали конвенцію, але певне їхнє число не підписало. І тому кожен союзник сам ухвалює рішення, якого виду озброєння постачати Україні. Це вирішують уряди, а не НАТО.

В уряді Німеччини, яка також підписала Конвенцію з касетних боєприпасів, продемонстрували розуміння планів США все ж таки надати Україні цю зброю.

- Ми впевнені, що рішення наших американських друзів щодо постачання відповідних боєприпасів не було простим, - зазначив офіційний представник уряду ФРН Штеффен Хебештрайт. Він нагадав, що Росія у своїй агресивній війні, яка суперечить міжнародному праву, вже широко використовувала касетні боєприпаси проти України, Київ же застосовує зброю для звільнення українських територій.

Розколу через касетні боєприпаси не буде

У Вашингтоні вважають, що рішення про надання Україні касетних боєприпасів не спричинить розколу серед країн-членів НАТО.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван відповів на запитання журналістів, чи непокоїть президента Сполучених Штатів Джо Байдена те, що це може спричинити суперечки під час саміту НАТО у Вільнюсі 11-12 липня.

- Я не думаю, що ви побачите розкол, поділ або роз'єднаність щодо суті цього рішення навіть незважаючи на те, що багато членів Альянсу і ті, хто підписав конвенцію (про касетні боєприпаси), перебувають у такому положенні, що вони самі не можуть сказати : «Ми за касетні боєприпаси», – зазначив Салліван

Касетні боєприпаси – це бомби чи снаряди, які на підльоті до цілі випускають велику кількість дрібних суббоєприпасів чи бомб на великі площі. ООН повідомляє, що до 40% бомб не вибухають під час удару та залишаються довгостроковою небезпекою для цивільного населення після закінчення війни.

США та Україна гарантують мінімальну загрозу для цивільного населення

У відповідь на ці побоювання варто врахувати, що Америка відправить снаряди зі зниженим коефіцієнтом неспрацювання, що означає набагато меншу кількість суббоєприпасів, що не розірвалися, які можуть призвести до ненавмисної загибелі цивільних осіб. У той час як касетні боєприпаси, які використовує Росія, мають дуже високий коефіцієнт неспрацьовування.

Крім цього, українська сторона повідомила, що має намір усіляко мінімізувати загрозу для цивільного населення. Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що Україна дотримуватиметься п'яти ключових принципів при застосуванні касетних боєприпасів, про передачу яких напередодні повідомили США.

  • Україна використовуватиме ці боєприпаси лише для деокупації своїх міжнародно визнаних територій, касетні боєприпаси не використовуватимуться на офіційно визнаній території РФ.
  • Касетні боєприпаси не будуть використовуватись у міських районах (містах), щоб уникнути ризиків для цивільного населення.
  • Касетні боєприпаси будуть використовуватися лише в місцях скупчення російських військових, для прориву кордонів оборони противника з мінімальним ризиком для життя українських військових.
  • Україна вестиме суворий облік використання цієї зброї та локальних зон, де вона використовуватиметься.
  • На основі даних записів після деокупації територій України ці території будуть пріоритетними для розмінування.
  • Україна звітуватиме перед партнерами про використання цих боєприпасів та їхню ефективність, щоб забезпечити належний стандарт прозорої звітності та контролю.

Касетні боєприпаси допоможуть українським військовим вирішити важливі завдання

Водночас експерти наголошують і на важливості касетних боєприпасів для української армії, оскільки вони можуть суттєво допомогти Україні під час контрнаступу.

- Є законні причини, через які Україні потрібні ті можливості, які забезпечують касетні боєприпаси. Наприклад, Україна має обмежені запаси боєприпасів, і якщо Сполучені Штати поставлять Україні касетні боєприпаси, це розширить набір різних типів зброї, які можуть використовувати українські сили, що допоможе їм зберегти свої позиції та розвивати бойові дії, – наводить слова аналітика Інституту вивчення війни Джорджа Барроса "Голос Америки".

Крім цього, касетні боєприпаси можуть завдавати удару по російських силах, які знаходяться в тилу, по складній мережі польових укріплень і траншеях, які російські сили побудували по всій площі воєнних дій.

Також касетні боєприпаси можуть стати ефективним способом розчищення мінних полів, при цьому США мають значні запаси таких озброєнь. І якщо вони допоможуть Україні домогтися прориву на фронті, рішення буде виправданим за всієї своєї суперечливості.

Залежно від того, який вид касетних боєприпасів буде надано Сполученими Штатами, залежатиме і перебіг українського контрнаступу. Якщо будуть касетні артилерійські снаряди, це дозволить українським артилеристам робити менше пострілів і вирішить питання з нестачею боєприпасів в Україні. Тому що переваги очевидні: чи один касетний боєприпас, чи десять звичайних. Це досить якісно змінить ситуацію на полі бою.