21 листопада
Завантажити ще

Генерал Залужний: У мене багато страхів, і "Вагнер" - серед них

Генерал Залужний: У мене багато страхів, і
Фото: Оксана Парафенюк/The Washington Post

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний в інтерв'ю The Washington Post розповів про український контрнаступ, забезпечення зброєю та невдалий заколот "вагнерівців" в РФ. А також про те, які наслідки це матиме для України.

Про контрнаступ

Генерал Валерій Залужний сказав, що його "бісить", коли він чує, що довгоочікуваний контрнаступ України на сході та півдні країни розпочався повільніше, ніж очікувалося. Українські війська щодня просуваються вперед - нехай навіть лише на 500 метрів.

- Мене бісить, коли чую, що довгоочікуваний контрнаступ України на сході та півдні країни почався повільніше, ніж очікувалося. Мої війська щодня просуваються вперед - нехай навіть лише на 500 метрів. Це не шоу, яке дивиться увесь світ і робить ставки або щось таке. Щодня кожен метр дається кров'ю. І без повного постачання ці плани взагалі нездійсненні, але вони виконуються. Так, можливо, не так швидко, як хотілося б учасникам шоу, спостерігачам, але це їхні проблеми, - сказав Залужний.

Про постачання зброї

Питання, які турбують Валерія Залужного щодня: коли західні партнери України нададуть нам потрібну зброю, особливо більше боєприпасів та F-16?

Залужний сказав, що він висловлює свої побоювання Марку Міллі (голові Об'єднаного комітету начальників штабів. - Ред.), яким він глибоко захоплюється і якого вважає своїм другом, кілька разів на тиждень у розмовах, які можуть тривати годинами.

- Він повністю їх поділяє. І я думаю, що він може допомогти мені позбутися цих турбот. У середу я сказав Міллі, скільки ще артилерійських снарядів потрібно через місяць. Ми маємо домовленість: 24/7 ми на зв'язку. Тож іноді я можу зателефонувати і сказати: "Якщо я не отримаю 100 000 снарядів на тиждень, 1000 людей загине". Встаньте на моє місце. Але не Міллі вирішує, отримаємо ми літаки чи ні. Просто поки ухвалюється це рішення, у очевидній ситуації щодня помирає багато людей - дуже багато. Просто тому, що рішення ще не ухвалено, - сказав генерал.

Хоча F-16 зрештою прибудуть після ухваленого у травні президентом Байденом рішення підтримати міжнародний план навчання українських пілотів і відправлення літаків, брак боєприпасів в Україні створює іншу проблему, каже Залужний. У лютому Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що «поточні темпи витрат України на боєприпаси у багато разів перевищують наші нинішні темпи виробництва». А це означає, що снаряди, які, за словами Залужного, йому потрібні, можуть стати ще дефіцитнішими, доки продовжуватиметься війна.

Про ядерний шантаж РФ

Ядерні погрози РФ і можлива підготовка теракту на Запорізькій АЕС не "поставить на паузу" роботу українських сил щодо деокупації країни, заявив Валерій Залужний.

- Мене це абсолютно не зупиняє. Ми робимо свою роботу. Усі ці сигнали чомусь приходять ззовні: "Бійтеся ядерного удару". Ну то що, нам здаватися? - сказав Залужний в інтерв'ю.

Про заколот ПВК "Вагнер"

Говорячи про заколот ватажка ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина в РФ минулими вихідними, Залужний висловив сумнів, що український контрнаступ отримав вдалий імпульс від цього. За словами генерала, "вагнерівці" вже пішли з лінії фронту після захоплення міста Бахмут місяць тому, тож на полі бою не відбулося жодних помітних змін, коли сталося повстання.

- Ми не відчували, що їхня оборона десь ослабла або щось на кшталт цього. Однак, можливо, Україні доведеться враховувати нову, додаткову загрозу на своєму північному кордоні у зв'язку з релокацією бійців ПВК "Вагнер" до Білорусі. У мене багато страхів, і "Вагнер" - серед них. І вони не єдині. Якщо ми почнемо говорити про це зараз, у мене запаморочиться голова… Наше завдання - підготуватися до найгіршого та найімовірнішого сценарію. І ми намагатимемося мінімізувати можливі наслідки того, що може бути, - сказав Залужний.

Нещодавно Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вперше опублікував відео свого візиту на передові позиції українських військ. На фронті Залужний побував разом із начальником Генерального штабу генерал-лейтенантом Сергієм Шапталою.