21 листопада
Завантажити ще

Генерал Суровікін, олігархи Ковальчуки та губернатор Дюмін: хто міг стояти за Пригожиним

Генерал Суровікін, олігархи Ковальчуки та губернатор Дюмін: хто міг стояти за Пригожиним
Фото: REUTERS

Дедалі більше експертів та аналітиків схиляються до тої думки, що власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин не міг самостійно провернути комбінацію із... еммм... назвемо це спробою перевороту. За ним мають стояти сили у самій Москві, які підтримували його у цій акції. KP.UA розбиралася у тому, хто можуть бути ці люди.

Перший пішов… у «Лефортово»

Першим високопосадовцем з вищих військових ешелонів влади є генерал Сергій Суровікін. Він командував Південним угрупуванням російських військ під час вторгнення Росії до України, а потім став командувачем Об'єднаного угруповання російських військ в Україні. Тоді він уславився втечею російських військ з Херсона.

У січні 2023 року Володимир Путін зняв Суровікіна з посади командувача Об'єднаного угруповання військ та призначив на цю посаду начальника Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації – першого заступника міністра оборони Росії генерала армії Валерія Герасимова. А Суровікін став його заступником.

Вважається, що Суровікін вже кілька останніх років «представляє інтереси» групи «Вагнер» у Міноборони Росії. Він разом із керівником «Вагнера» Пригожиним сперечалися з міністром оборони Шойгу та генералом Герасимовим щодо тактик, які застосовуються у ході війни. Аналітики навіть хвалили Суровікіна та Пригожина за деякі успіхи армії РФ на полі бою.

Під час заколоту Пригожина Суровікін звернувся до бійців ПВК «Вагнер», закликавши їх «зупинитися». За даними розвідки США, він знав про підготовку повстання. Після початку заколоту генерал публічно його засудив.

Але Володимир Путін не пробачив йому того, що він не попередив про переворот, що готується. І тепер, за даними російських ЗМІ, його нібито було заарештовано після невдалого заколоту ватажка ПВК "Вагнер". І наразі генерал начебто перебуває у СІЗО "Лефортове".

Чи знали спецслужби та навіть адміністрація Путіна?

Отже, хто ж ще міг ще підтримувати бунт Пригожина у найвищих ешелонах влади?

Представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов заявив, що у Росії існують так звані "вежі Кремля", які конкурують між собою. До однієї з таких «веж» належить ватажок «вагнерівців» Євген Пригожин, який відкрито критикує керівництво Росії.

Щоб визначити ту саму «вежу», яка впливає на Пригожина, варто зазначити такий факт, що хоча його заколот публічно і відкрито не підтримав ніхто з високопосадовців, проте вони промовчали. Минулої суботи багато хто з них не висловив солідарності з Путіним. І це керівники саме силових структур та спецслужб: Патрушев (секретар Ради безпеки Російської Федерації), Бортников (директор ФСБ), Наришкін (глава Служби зовнішньої розвідки).

Тому, окрім Суровікіна, у контексті бунту Пригожина та його підтримки звучать прізвища Миколи Патрушева, а також першого заступника глави адміністрації президента Росії Сергія Кирієнка, колишнього охоронця Путіна, а тепер губернатора Тульської області Олексія Дюміна та навіть голови «Росгвардії» Віктора Золотова.

А в розпал бунту Пригожина заговорили про заміну Шойгу на генерал-полковника Федеральної служби охорони, колишнього охоронця Путіна, а нині губернатора Тульської області Олексія Дюміна, та ще й з можливістю надання Дюміну статусу наступника Путіна у 2024 році.

Чому деякі «вежі Кремля» підтримують Пригожина

Зараз важко говорити про мотивацію «веж Кремля» у підтримці заколоту Пригожина. Але можна окреслити кілька варіантів.

Так, приміром, найекзотичніша версія свідчить, що за бунтом Пригожина через заступника голови адміністрації Кирієнка стоять близькі до Путіна олігархи – брати Ковальчуки. А мотивація така: таким чином вони так хочуть очиститися перед Заходом після того, як самі ідеологічно нав'язали Путіну війну в Україні, і перегрупуватися для підготовки до виборів у вересні 2024 року. А Кирієнку доручено переформатувати інфопростір під вимоги нової внутрішньої політики.

«Якщо вірити кільком моїм інформаторам, безпосередньо за Пригожиним стоїть Кирієнко, а за Кирієнком стоять брати Ковальчуки – це люди, які входять до найближчого кола президента Росії», - заявив у своєму відеоблозі колишній командувач сепаратистів Донбасу Ігор Стрєлков (Гіркін).

На користь того, що за Пригожиним можуть стояти певні сили, свідчить і той факт, що російські спецслужби завжди були конкурентами Міноборони Шойгу, адже саме супроти нього виступив Пригожин зі своїм «Вагнером».

Окрім цього, наразі політична верхівка хоче провести цей перехід та вивести війська з України, домовившись із Заходом. Це допоможе їм вийти з війни з меншими ризиками та втратами. Тому перед військово-політичним керівництвом Росії зараз може бути мета показати, що Путін не здатний впоратися з ситуацією. Довівши, що Володимир Путін слабкий для контролю за всіма процесами, виникне очевидна потреба у зміні керівництва країною.

"Можна стверджувати, що Путін абсолютно точно втратив позиції, але хтось від цього виграв у російських елітах", - сказав Deutsche Welle фахівець із Росії з університету в Регенсбурзі Фабіан Буркхардт.

Думка експерта

Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:

- Звичайно ж, Пригожин не зміг би провернути цю акцію сам-один. За ним стоїть певна група, афілійована із ФСБ. Це також можуть бути і олігархи Ковальчуки зі своїм ставлеником Кирієнком. Мета цієї «вежі Кремля» - запустити ідею транзиту влади в Росії від Путіна до менш токсичного кандидата та зміни путінської системи.

Для нас у цьому є позитив, коли в Росії павуки починають гризтися в одній банці. І це лише початок. У цьому випадку вони витрачатимуть ресурси та відволікатимуть увагу на внутрішньовидову боротьбу, що лише негативно позначиться на російській армії в Україні. А це для нас дуже добре.