21 листопада
Завантажити ще

«Червоні лінії» для ядерної зброї: наскільки реальними є погрози Кремля

«Червоні лінії» для ядерної зброї: наскільки реальними є погрози Кремля
Фото: REUTERS

Останнім часом з боку Росії почала все частіше звучати ядерна риторика. Зазнавши невдачі у використанні звичайних озброєнь в Україні, Кремль взявся за свою улюблену справу – ядерний шантаж України та Заходу. «Російські війська взагалі некомпетентні, вони не можуть досягти своєї мети здобуття контролю над Україною у військовий спосіб. Тому вони спираються на погрози застосування ядерної зброї», – заявив експосол США в Україні Джон Гербст в інтерв'ю Deutsche Welle.

Наскільки великою є загроза застосування ядерної зброї та чи готова Москва реально піти на такий крок?

Путін лякає активізацією «ядерної тріади»

Російський диктатор Володимир Путін знову шантажує світ своєю ядерною зброєю. Нещодавно він заявив, що незабаром нові російські міжконтинентальні балістичні ракети "Сармат", які можуть нести ядерні боєголовки, будуть готові до розгортання. "Найближчим часом на бойове чергування заступлять перші пускові установки комплексу "Сармат" з новою важкою ракетою", - сказав Путін. Він заявив, що й надалі має намір розвивати «ядерну тріаду» - стратегічну авіацію, міжконтинентальні балістичні ракети та атомні підводні ракетоносії. "Сармат" – це міжконтинентальна балістична ракета, яку на Заході прозвали "Сатана II" і яка здатна нести понад десять ядерних боєголовок.

Також у Кремлі повідомили, що перші російські тактичні ядерні заряди вже знаходяться на території Білорусі, а остаточне переміщення завершиться до кінця року. "Як ви знаєте, ми вели переговори з нашою союзною державою, з президентом Лукашенком про те, що ми частину тактичної ядерної зброї перемістимо на білоруську територію. Це сталося. Перші ядерні заряди доставлені на територію Білорусі", – заявив президент РФ.

«Цей крок був частиною гри, частиною путінського шантажу. Ця гра спрямована не лише на Україну, але й на Захід. Україна тверезо та мужньо ставиться до таких загроз. Проблема – у реакції західних столиць, особливо Берліна та Вашингтона», - вважає експосол США в Україні Джон Хербст.

З іншого боку, влада РФ ще у червні минулого також обіцяла поставити "Сармати" на бойове чергування до кінця 2022 року, але цього не сталося. З чого випливає, що російський диктатор лише лякає Захід цією зброєю, але сам не хоче переходити «червоні лінії» зі стратегічною ядерною зброєю, спрямованою на країни НАТО.

У Москві розуміють, що застосування стратегічної ядерної зброї – це майже 100-процентна гарантія початку ядерного конфлікту. Пуск хоча б однієї такої ракети у бік Європи – сигнал початку ядерної війни. Адже за всіма можливими зонами пусків міжконтинентальних ракет одночасно спостерігають десятки супутників та радіолокаційних станцій. І старт навіть однієї ракети з величезною долею ймовірності призведе до моментального пуску ракет у відповідь, а це вже поставить існування людства під велике питання.

Застосує чи не застосує?

Але це не означає, що є гарантія від застосування тактичної ядерної зброї. Президент США Джо Байден заявив, що загроза застосування президентом Росії Володимиром Путіним тактичної ядерної зброї в Україні є реальною. «Мене непокоїть використання Путіним тактичної ядерної зброї. Це реально", – сказав Байден.

Мовляв, у Росії, якщо вона зазнає подальших невдач на полі бою, може виникнути спокуса використовувати малопотужну тактичну зброю в Україні для того, щоб "змінити правила гри", вийти з глухого кута або уникнути остаточної поразки.

"У мене є всі підстави непокоїтися з приводу того, що за таких обставин Путін може застосувати ядерну зброю - швидше за все, на території України, щоб залякати всіх і домогтися свого. Але ми ще не дійшли до цієї точки", - вважає експерт з ядерної енергії з американського Фонду Карнегі Джеймс Актон.

Але американська розвідка бачить у таких діях ознаку того, що Кремль швидше намагається погрозами змусити Захід припинити допомагати Україні повернути свої землі, ніж планує розв'язати ядерну війну.

Ядерний шантаж частково діє

При цьому слід визнати, що ядерний шантаж частково діє на США. «Президент Путін побачив – і я з жалем про це говорю, – що він зміг злякати американських лідерів. Нинішня адміністрація США іноді демонструє таку слабкість. Високопосадовці неодноразово говорили: ми не можемо робити те чи це, бо, можливо, Путін використає ядерну зброю», - каже американський дипломат Джон Гербст.

Тим часом у Сенаті США підготували проєкт резолюції, який пропонує розглядати будь-яке застосування Росією чи Білоруссю ядерної зброї на території України як атаку на НАТО. Згідно з цим документом, Росія повинна враховувати, що застосування ядерної зброї в Україні викличе "масовану відповідь з боку НАТО, і вона буде у стані війни з НАТО".

Застосування ядерної зброї знищить самого російського диктатора

Український президент Володимир Зеленський також вважає, що російський диктатор Володимир Путін не застосує ядерну зброю, але не можна бути впевненим щодо лідера країни, який втратив зв'язок із реальністю.

"Він говоритиме про використання ядерної зброї, але я не думаю, що він готовий до цього, тому що він боїться за своє життя, він його дуже любить. Але я ніяк не можу сказати напевно, особливо про людину, яка не має жодних зв'язків з реальністю, яка у XXI столітті розв'язала повномасштабну війну проти свого сусіда", - сказав український лідер.

Зеленський також стверджує, що світ не допустить, щоб російський диктатор Володимир Путін застосував ядерну зброю проти України. "Я вважаю, якщо він не припинить погрожувати світові ядерною зброєю, світ знайде формат, як позбавити його життєдіяльності. Це дуже небезпечно, і тому він обережно робить ці меседжі", - сказав Зеленський в інтерв'ю ВВС.

Думка експерта

Сергій Грабський військовий експерт:

- Цілком виключити застосування ядерної зброї у війні в Україні не можна. Але сьогодні ймовірність його застосування дуже низька. Тому що її використання спричинить негайну реакцію з боку Заходу.

Крім того, застосування ядерної зброї може призвести до радіоактивного забруднення території країн-членів НАТО. А це, згідно з 5-ю статтею статуту НАТО, вже буде розцінено як агресія проти всього блоку з усіма наслідками.

Також слід пам'ятати, що Росія – це член ядерного клубу, де існують певні формальні та неформальні домовленості щодо контролю озброєнь. І якщо наразі серйозної реакції з боку Заходу немає, це означає, що там сприймають погрози Кремля як чисту риторику. Адже якби в Росії почалася підготовка до застосування ядерної зброї, це викликало б реакцію західних країн на неформальному рівні. Москву попередили, що на неї чекає найжорсткіша реакція у разі застосування ядерної зброї.

Це цікаво

У той час, коли Росія намагається лякати світ та Україну ядерною зброєю, у неї самої значно впав контроль за ядерними матеріалами. Так, днями стало відомо, що із РФ намагалися вивезти кілограм цезію-137, який може бути використаний для виготовлення «брудної» ядерної бомби. Повідомляється, що злочинна група, діючи на користь іноземного замовника, робила кроки щодо придбання одного кілограма ізотопу цезій-137 за 3,5 мільйона доларів з метою контрабандного переміщення радіоактивної речовини з Російської Федерації за кордон.

Довідка Коротко про

Тактична ядерна зброя - це невеликі ядерні заряди разом із засобами доставки, призначені для застосування на полі бою або нанесення обмеженого ядерного удару. Вони служать знищення цілей у певному районі, без масштабного радіоактивного забруднення. Стратегічну зброю застосовують на дальніх дистанціях, на відстані тисяч кілометрів.

На відміну від стратегічної ядерної зброї, мета якої вразити всю країну-противника у всій глибині її території, тротиловий еквівалент тактичних боєзарядів зазвичай не перевищує кількох кілотон, а часто буває менше однієї кілотонни. Тактична ядерна зброя може існувати як вельми широку номенклатуру боєприпасів - авіаційних бомб, головних частин ракет, артилерійських снарядів, мін, глибинних бомб, торпед тощо.

Тактична ядерна зброя є на озброєнні у всіх ядерних держав, крім Великобританії, яка залишила ядерну зброю лише стратегічного класу. За різними оцінками, найбільші у світі запаси такої зброї є в Росії. Тактична ядерна зброя ніколи не застосовувалась у реальному військовому конфлікті.