21 листопада
Завантажити ще

Африканський віп-десант привіз мирний план для Києва

Африканський віп-десант привіз мирний план для Києва
Фото: REUTERS

До Києва прибула чергова делегація закордонних миротворців, яка спробує помирити Україну та Росію. Цього разу цю роль на себе приміряють президенти Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса та ще кількох країн.

З ним до Києва прибули президент Замбії Хакаїнді Хічілема, президент Сенегалу Макі Салл, президент Коморських Островів Азалі Ассумані, який зараз очолює Африканський Союз, прем'єр-міністр Єгипту Мустафа Мадбулі та міністр закордонних справ Уганди Джедже Одонго.

Візит Рамафоси та інших президентів відбувається у рамках так званої африканської миротворчої місії - вони хочуть запропонувати свій мирний план щодо врегулювання війни в Україні. Африканські лідери 16 червня у Києві зустрінуться з президентом Володимиром Зеленським, а наступного дня – у Санкт-Петербурзі з Володимиром Путіним.

Лідер ПАР вперше приїхав до України від початку повномасштабного вторгнення військ Росії. До цього він уже проводив переговори із Зеленським щодо наміру здійснити "мирну" місію в Україну. Про це він говорив також із російським диктатором Володимиром Путіним, лідером Китаю Сі Цзіньпіном та генсеком ООН Антоніу Гутеррішем.

У чому суть "мирного плану"

Наразі стали відомі деякі деталі «мирного плану» африканців. Як повідомляє агентство Reuters, вони пропонуватимуть Києву та Москві якийсь рамковий документ, який передбачає низку заходів для досягнення миру.

Ось ті кроки, які пропонують африканські миротворці:

  • виведення російських військ;
  • виведення тактичної ядерної зброї з Білорусі;
  • призупинення дії ордера на арешт Путіна, виданого Міжнародним кримінальним судом;
  • ослаблення санкцій щодо Росії.

Крім того, список також включає "безумовну угоду щодо зерна та добрив". Африканські країни сильно постраждали від наслідків війни, яка призвела до перебоїв у постачанні зерна та інших продуктів харчування, посилила зростання цін на продовольство і голод людей, що живуть на континенті.

"Вищезазначені заходи мають бути спрямовані на створення умов, які сприятимуть припиненню вогню, що дозволить сторонам зміцнити довіру та розглянути можливість формулювання своїх стратегій відновлення миру", - йдеться у документі.

Угода про припинення бойових дій може бути і має супроводжуватися переговорами між Росією та Заходом, йдеться у документі.

Варто зазначити, що цей мирний план дещо відрізняється від того, що ті ж африканські лідери пропонували Україні раніше. Тоді вони пропонували Києву погодитися з початком мирних переговорів із Росією, навіть якщо війська РФ залишаються на її території.

Українські експерти дуже обережно ставляться до мирного плану, який пропонують африканці. Політолог Володимир Фесенко, наприклад, звертає увагу на неясність деяких пунктів цього плану. Про що там йдеться – про «виведення» російських військ з нашої території чи про «відведення» військ з лінії фронту з наступним введенням туди миротворців.

– Якщо повне виведення, то це нас, звісно ж, влаштовує, якщо лише «відведення» – то категорично ні. Це заморожування конфлікту, - пояснює експерт.

Миротворці дуже близькі до Росії

Варто зазначити, що Україна та її західні партнери мають певні побоювання щодо цього мирного плану через зв'язки африканських країн з Росією. Так, у ПАР заявили, що не заарештовуватимуть Володимира Путіна за міжнародним ордером, коли він улітку приїде на саміт БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР). Щоб не робити цього, влада ПАР попросила його брати участь у цьому заході онлайн.

Також у США висловили припущення, що влада ПАР може постачати Росії зброю. Крім цього, Південно-Африканська Республіка у лютому цього року провела військово-морські навчання «Операція Мосі» за участю Росії та Китаю.

А торік ПАР двічі утрималася під час голосування важливих для України резолюцій у Генасамблеї ООН. Сиріл Рамафоса також виступив проти західних санкцій щодо Росії.

Крім цього, західні аналітики називають час візиту африканської "мирної" місії до Києва неправильним, оскільки це відбувається якраз у той момент, коли Україна починає довгоочікуваний контрнаступ. Через це складається враження, що вони приїхали не для миру, а для того, щоб зірвати визволення українських територій та заморозити конфлікт.

Тому нещодавно двопартійна група американських законодавців попросила адміністрацію президента Джо Байдена покарати Південну Африку за підтримку війни Росії в Україні.

- Не варто забувати, що цю делегацію очолює глава ПАР Сиріл Рамафоса, президент країни, що входить до об'єднання БРІКС, яке фактично контролюється Китаєм та Росією. Тому реальна мета цих переговорів – інша. Весь цей миротворчий антураж спрямований на те, щоб досягти рішень на користь Росії. Вона піде на якісь формальні поступки, наприклад, те саме відведення (а не виведення!) військ, а в обмін – зняття санкцій проти Росії. Крім того, сам візит у розпал українського контрнаступу показує, що мета цього «мирного плану» – заморожування, а не припинення конфлікту, що є абсолютно неприйнятним для України, - пояснює Володимир Фесенко.

Росія «обстріляла» африканських миротворців

Водночас, Росія показала, наскільки вона «прихильна» до миру. У той час, коли в Києві знаходилася делегація африканських миротворців, столицю та інші міста України обстріляли російські балістичні ракети з селища Клинці Брянської області та з Новоросійська. Силами ППО було знищено 6 аеробалістичних ракет "Кинжал", 6 крилатих ракет "Калібр" та 2 розвідувальні БПЛА. Африканські миротворці були змушені ховатися від них у бомбосховищі готелю.

- Російські ракети – це "повідомлення" Африці. Росія хоче більше війни, а не миру. Путін «зміцнює довіру», завдавши найбільшого ракетного удару по Києву за останні тижні саме під час візиту африканських лідерів до нашої столиці, - заявив після обстрілу міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

А глава Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що Україна не потребує альтернативних "мирних планів", зокрема з огляду на сьогоднішню масштабну ворожу ракетну атаку на Україну.

- Ми пам'ятаємо, що ракети летіли й тоді, коли в Україну прибув президент США Джо Байден, а також Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. Світ повинен зрозуміти, що зараз потрібна консолідація та максимально жорстка позиція щодо Росії. Потрібно показати силу державі, яка підриває глобальну безпеку та діє терористичними методами, – зазначив Єрмак.

Миротворці – у чергу

Лідери африканських країн далеко не перші, хто пропонує плани врегулювання війни між Росією та Україною. У річницю повномасштабного вторгнення до України свою позицію опублікував Китай. Цей план передбачав підтримку суверенітету та територіальної цілісності обох країн та припинення бойових дій, але не містив пункту про повне виведення російських військ із території України.

На початку червня зі своїми ідеями виступив міністр оборони Індонезії. Індонезійський мирний план передбачав припинення бойових дій, відведення військ кожної зі сторін на 15 кілометрів та проведення на захоплених Росією територіях референдуму під егідою ООН "для об'єктивного з'ясування бажання більшості жителів" регіонів, які в плані було названо "спірними". Раніше з різними планами припинення війни виступали лідери Бразилії, Мексики та Папа Римський.

- Нині неможливі жодні мирні плани. Реальні переговори можуть розпочатися лише після завершення нинішньої активної фази бойових дій, які завершаться раніше осені. І то тільки якщо агресор буде викинутий з нашої території. А самі переговори можуть реально розпочатися не раніше кінця цього року, – пояснює політолог Володимир Фесенко.