Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

"Рамштайн" дав добро авіаційній коаліції для України

Фото: REUTERS

Головним підсумком 13-го засідання Контактної групи з оборони України "Рамштайн" стало максимальне наближення до запуску "літакової коаліції" з передачі Києву літаків F16. Міністр оборони України Олексій Рєзніков після засідання у форматі "Рамштайн" у Брюсселі повідомив, що отримав зобов'язання від союзників щодо старту навчань для українських пілотів на західних винищувачах.

Навчання українських льотчиків розпочнеться вже цього літа

"Сьогодні я чув дуже важливі новини про так звану "пташину коаліцію", або "коаліцію винищувачів". Сьогодні ми отримали зобов'язання від наших партнерів, що навчання розпочнуться і що ми разом збудуємо конструкцію цього консорціуму винищувачів", – сказав міністр. Він підкреслив, що навчання розпочнуть спершу на винищувачах F-16, цей тренувальний процес очолять Нідерланди й Данія. Згодом, за його словами, приєднаються інші країни.

"Ми почули хороші новини від наших шведських партнерів, що матимемо опцію тестувати можливості там", – додав Резніков.

"Як ви знаєте, у нас є танкова коаліція, протиповітряна коаліція, артилерійська родина, родина РСЗВ. Тому я повністю переконаний, що у нас буде "пташина коаліція". Це означає, що майбутні сили України залишатимуться східним щитом Європи та східним щитом НАТО", - наголосив глава українського оборонного відомства.

Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен раніше заявила, що українські льотчики можуть розпочати підготовку до польотів на винищувачах F-16 американського виробництва вже цього літа. "Я щойно повідомила Палаті представників про нову підтримку України. Ми розпочнемо навчання на F-16 протягом кількох місяців", - повідомила міністр. Вона зазначила, що наразі Нідерланди разом із партнерами працюють над центром підготовки F-16. "Ми також продовжимо зміцнювати українську протиповітряну оборону", - наголосила Оллонгрен.

Данія також офіційно запропонує українським пілотам розпочати навчання у серпні на винищувачах F-16, передача яких Україні може тривати кілька місяців. Союзники з НАТО Нідерланди та Данія очолюють міжнародну коаліцію з навчання пілотів та допоміжного персоналу, технічного обслуговування літаків і, зрештою, постачання F-16 Україні, хоча офіційного рішення про постачання літаків ще не ухвалено", - йдеться у повідомленні інформаційного агентства Ritzau.

Міністр оборони України зазначив, що важливим питанням є створення різних хабів для ремонту пошкодженої на полі бою техніки як на території України разом із партнерами, так і в дружніх прикордонних країнах. Традиційно йтиметься про постачання до України систем ППО, артилерії, снарядів, амуніції тощо.

Які країни готові надати Україні літаки

За даними британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), Бельгія, Великобританія, Данія та Нідерланди можуть надати українським силам щонайменше 125 винищувачів F-16 у повній бойовій готовності. У Норвегії минулого року також з'явилася деяка кількість вільних F-16 (їхнє число не повідомлялося), які вона замінила на сучасніші F-35 і тепер готова поділитися з Києвом. Німеччина, як сказав канцлер Олаф Шольц, нині не має наміру приєднуватися до коаліції винищувачів, а зосередиться на постачанні танків, боєприпасів та ППО.

Але для передачі американських літаків потрібен дозвіл Білого дому. Представник адміністрації Джо Байдена заявив, що Вашингтон, як і раніше, не хоче відправляти Києву свої винищувачі, оскільки це "занадто дорого і довго". США мають намір сконцентруватися на постачання інших озброєнь, але не виключають, що в результаті видадуть союзникам в Європі ліцензії на реекспорт F-16 до України.