Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

За крок від "авіаційної коаліції»: на що очікувати від наступного «Рамштайну»

За крок від
Фото: f-16.net

15 червня у Брюсселі відбудеться 13-те засідання Контактної групи з питань оборони України «Рамштайн».

- Міністр оборони США Остін знову вирушить до Брюсселя, де він і голова Об'єднаного комітету начальників штабів НАТО генерал Міллі проведуть засідання Контактної групи з питань оборони України 15 червня, після чого відбудеться засідання міністрів оборони країн НАТО 16 червня, - повідомив речник Пентагону Пет Райдер.

«Літаковій коаліції» - бути

Напередодні міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив, що на "Рамштайні-13" союзники України оновлять статус військової підтримки ЗСУ перед контрнаступом.

- Україна вже підтвердила плани щодо контрнаступу, і він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами. За тиждень на зустрічі у форматі "Рамштайн" буде оновлено статус військової підтримки, щоб нічого не було втрачено у боротьбі з окупантами, - повідомив він.

Міністр оборони України Олексій Рєзніков розповів, на що Київ очікує від наступного «Рамштайна». Там детально обговорюватимуть «літакову коаліцію». Йдеться про підготовку пілотів, техніків та інженерів.

– Це дуже складна система. Предметно питання обговорюватимуться із командами міністерств оборони Нідерландів, Данії, США та інших країн, які приєдналися до «літакової коаліції». У даному випадку ми говоримо поки що про підготовку пілотів, і не лише пілотів, але й наших техніків та інженерів, які займатимуться обслуговуванням літаків, – сказав міністр.

До складу української делегації Рєзніков включив представників українських повітряних сил. Командувач Повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук виділив своїх офіцерів, які займаються підготовкою пілотів та логістичними питаннями.

Крім цього, обговорюватимуться питання боєприпасів та ремонту техніки.

- Далі – все інше. Все щодо ППО, снарядів амуніції, артилерії. Наші пріоритети не змінились. Ця війна – війна ресурсів. А отже, не лише зброї, але й можливості її ремонтувати, обслуговувати і всього того, що цього стосується, - наголосив міністр оборони України.

Він також додав, що важливим для України питанням є відкриття різного типу хабів з ремонту та оснащення техніки як на території України разом із партнерами, так і у дружніх прикордонних країнах.

Які країни готові надати Україні літаки

За даними британського Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), Бельгія, Великобританія, Данія та Нідерланди готові надати українським силам щонайменше 125 винищувачів F-16 у повній бойовій готовності. У Норвегії минулого року також з'явилася деяка кількість вільних F-16 (їхнє число не повідомлялося), які вона замінила на сучасніші F-35 і тепер готова поділитися з Києвом. Німеччина, як сказав канцлер Олаф Шольц, наразі не має наміру приєднуватися до "коаліції винищувачів", а зосередиться на постачанні танків, боєприпасів та ППО.

Але для передачі американських літаків потрібен дозвіл Білого дому. Представник адміністрації Джо Байдена заявив, що Вашингтон, як і раніше, не хоче відправляти Києву свої винищувачі, оскільки це "занадто дорого і довго". США мають намір сконцентруватися на постачання іншого озброєння, але не виключають, що в результаті видадуть союзникам в Європі ліцензії на реекспорт F-16 до України.

Крім цього, США, Австралія та Україна обговорюють можливість передачі ЗСУ 41 літака F/A-18 Королівських ВПС Австралії, які підлягають списанню. Джерела в уряді Австралії повідомили, що США прихильно ставляться до ідеї передати Україні F/A-18. Схвалення Вашингтона на передачу літаків необхідне, оскільки ці винищувачі є інтелектуальною власністю США. Повідомляється, що 41 літак був списаний із озброєння Королівських військово-повітряних сил і замінений на сучасні F-35.

Військовий експерт IISS Дуглас Баррі вважає, що було б дивно, якби адміністрація Джо Байдена не дала "принаймні якоїсь мовчазної згоди чи знака" схвалення для європейського плану закупити F-16 для України та розпочати підготовку її пілотів. Досвідченим українським льотчикам на навчання знадобляться хай "не тижні, а місяці", але все ж таки "не так багато місяців".

Думка експерта

Валерій Романенко, авіаційний експерт:

- «Коаліцію винищувачів» уже створено, але це лише половина справи. Та й постачання літаків можуть розпочатися вже за місяць. Але для нас важливі готові та боєздатні машини і екіпажі у складі наших ВПС. А для цієї підготовки потрібно щонайменше пів року. Тож, швидше за все, ми ці літаки якщо й отримаємо, то вже після контрнаступу. Але загалом це позитивний сигнал, що наші західні партнери погодилися на постачання літаків до України.