Завантажити ще

Британський збройовий гігант може розпочати виробництво в Україні

Британський збройовий гігант може розпочати виробництво в Україні
Фото: President.gov.ua

Україна поступово стає не лише полігоном для апробації нових видів зброї, а й місцем, де її вироблятимуть світові збройові компанії. Так, президент Володимир Зеленський запросив британську оборонку виробляти зброю в Україні.

Потенційний хаб для озброєнь

Зокрема, він провів переговори з представниками провідної британської оборонної компанії BAE Systems.

- Ця компанія є масштабним виробником зброї - тієї зброї, яка нам потрібна зараз і яка буде потрібна нам і надалі для забезпечення безпеки нашої держави та всього регіону. Працюємо над створенням в Україні відповідної бази для виробництва та ремонту. Йдеться про широкий спектр зброї: від танків до артилерії, - заявив після зустрічі український президент.

Також Зеленський повідомив, що під час зустрічі з представниками BAE Systems обидві сторони домовилися розпочати роботу з відкриття офісу BAE Systems в Україні, а згодом – і потужностей з ремонту та виробництва продукції компанії. Домовленість про це була досягнута під час зустрічі президента України Володимира Зеленського з виконавчим директором BAE Systems Чарльзом Вудберном, керуючим директором Гебі Костіган та директором зі співпраці з Україною Крістіаном Сіаром.

- Ми готові стати великим регіональним хабом для ремонту та виробництва різних видів продукції компанії BAE Systems та зацікавлені у більш глобальних відносинах, ніж ті, що є зараз, - сказав він.

Чим же важлива така співпраця між Києвом та британським збройовим гігантом?

Військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак вважає за великий плюс налагодження співпраці Києва з провідними світовими збройовими компаніями.

- Це не означає, що ось уже зараз розпочнеться виробництво танків і БМП. Для цього потрібен щонайменше рік. Але те, що BAE Systems готове відкрити у нас свій офіс, – це великий прорив в українській інтеграції у світову оборонку. Це означає головне – світова спільнота нам довіряє та готова інвестувати в нашу країну. Якщо військова продукція буде виготовлена у нас, то це скоротить ланцюжки поставок та ремонту озброєнь. А крім цього, це робочі місця для українців та податки до бюджету, – пояснює експерт.

Виробник найсучасніших збройових систем

BAE Systems - найбільша оборонна компанія Великобританії, яка займається розробками в галузі озброєнь, інформаційної безпеки, аерокосмічної сфери. У списку найбільших публічних компаній світу Forbes Global 2000 за 2022 рік BAE Systems зайняла 411-те місце. BAE Systems - це один із найпотужніших оборонних конгломератів взагалі і 7-ма за доходом оборонна компанія у світі з показником у 26,3 млрд доларів за 2022 рік. Компанія має підрозділи у 40 країнах та штат у 93 тисячі осіб.

BAE Systems складається з кількох підрозділів.

Авіація – розробка, виробництво та обслуговування військових літаків (Typhoon, Tornado, Hawk), участь у виробництві винищувача F-35, розробки за програмою Tempest, виробництво ракет та ракетних комплексів. Це дає 39% виторгу.

Флот - розробка та виробництво підводних човнів (Astute, Dreadnought), військових кораблів (фрегати типу 26, Hunter-class frigate); ремонт та модернізація військового флоту США та Великобританії, виробництво радарів та іншої електроніки, бойове оснащення судів; основна верфь знаходиться в Барроу-ін-Фернесс. Приносить 16% виручки.

Платформи та послуги - розробка, виробництво та обслуговування військової техніки, артилерійських та ракетних систем, виробництво боєприпасів, ремонт суден; підприємства у США, Великобританії та Швеції. Також дає 16% виручки.

Електроніка – це розробка та виробництво електроніки для військової та цивільної авіації, контрольних систем для двигунів, систем зв'язку та спостереження. Приносить 21% виручки.

Інформаційні технології - збирання розвідувальної інформації та інформаційна безпека для урядових установ США та Великобританії, а також для комерційних клієнтів. Цей сегмент роботи дає 8% виручки.

Основними ринками є США (43% виторгу), Великобританія (20%), Саудівська Аравія (12%), Катар (6%), Австралія (4%).

Серед продукції BAE Systems – винищувачі Typhoon, Jaguar, Harrier II, Tornado GR4, танки Challenger 2, гусеничні платформи M113, БМП Bradley, САУ Archer. Також компанія є основним партнером у програмі з виробництва винищувачів F-35 Lightning II. Конгломерат має значні частки в MBDA, а це вся лінійка європейських ракет повітряного базування, включаючи Meteor і Shtorm Shadow.

Україна інтегрується у світову оборонку

Українська армія вже використовує більшість розроблених та виготовлених компанією зразків озброєння. Потенційне розгортання сервісних центрів на території України має значно скоротити цикл проведення заходів щодо ремонту та відновлення артилерійських установок та бронетехніки. Також BAE Systems може допомогти Україні з передачею технологій та виробництвом артилерійських боєприпасів та ракетного озброєння.

Раніше німецький оборонний гігант Rheinmetall анонсував намір створити в Україні виробництво бронетехніки з базовим проєктом з випуску БТР Fuchs.

Загалом Україна інтегрується в оборонно-промисловий комплекс НАТО і вироблятиме військову техніку спільно з шістьма країнами Північноатлантичного Альянсу. Вже підписано договори з Польщею, Чехією, Францією, Данією та іншими країнами.

Ця співпраця включає:

  • створення спільних оборонних підприємств,
  • будівництво ліній виробництва боєприпасів замкнутого циклу,
  • спільне виробництво броньованої техніки,
  • виробництво реактивних систем залпового вогню,
  • спільне розроблення нових високотехнологічних зразків зброї.
Новини по темі: Зброя Укроборонпром