Завантажити ще

Вперше на фронті: від «Крабів» до «Паладінів»

Вперше на фронті: від «Крабів» до «Паладінів»
Фото: Press Service of the Defence Ministry of Ukraine/Handout via REUTERS

Будь-яка великомасштабна війна - це ще й полігон для випробування в бойових умовах нових видів озброєнь. І зараз Україна стала такою лабораторією для нових зразків західної зброї та інновацій у галузі ведення бою. Війна в Україні надала Сполученим Штатам та їхнім союзникам рідкісну можливість вивчити, як їхні власні системи озброєнь поводяться з інтенсивним використанням на полі бою і що потрібно в них змінити.

– Україна – абсолютно збройова лабораторія у всіх сенсах, бо жодне з цього обладнання ніколи не використовувалося у війні між двома промислово розвиненими країнами. Це бойові випробування у реальному світі, - повідомляє CNN.

KP.UA розбиралася у цьому питанні.

У війні задіяно експериментальні зразки новітньої зброї

Так, США відправлять Україні експериментальну зброю для боротьби з іранськими і китайськими дронами американської державної підрядної компанії SAIC. У січні цього року вона вже провела успішні випробування із застосуванням ракет із лазерним наведенням APKWS, і вони показали 100-відсоткову точність влучення.

Як заявив віце-президент армійського бізнес-підрозділу компанії SAIC Грег Фортьє, один постріл їхнього нового комплексу коштує менше 30 000 доларів, що набагато дешевше великих ракет для ППО, які використовує Україна. Під час випробувань система виявила БПЛА на відстані близько 10 км і вразила  на відстані 5 км, хоча армія вимагала дальність 2 км.

Системний інженер SAIC Джеремі Девідсон додав, що комплекс також включає кулеметну установку M240 і радіоелектронну систему, яка може взяти під контроль будь-який безпілотник, не захищений розширеним шифруванням.

Ракети з лазерним наведенням APKWS. Фото: сommons.wikimedia.org

Ракети з лазерним наведенням APKWS. Фото: сommons.wikimedia.org

Нова бомба: скинув та забув

Бомби GLSDB. Фото: commons.wikimedia.org

Бомби GLSDB. Фото: commons.wikimedia.org

А компанія Boeing надала Україні бомби GLSDB, які можуть знищувати супротивника на відстані 140 кілометрів. Принцип роботи GLSDB відрізняється від традиційних ракет. Спочатку снаряд злітає в небо, потім на певній висоті двигун з паливним баком від'єднується, а сама бомба випускає крила і величезною швидкістю летить до мети. До того ж GLSDB коштує в кілька разів дешевше за стандартні боєприпаси для HIMARS.

Снаряд поєднує авіаційну бомбу малого діаметра GBU-39 (SDB) з ракетним двигуном від реактивного снаряда M26. Для наведення цілі зброя використовує супутникову систему позиціонування (GPS) та інерційну систему навігації. Їх можна запускати з систем MLRS-M270 і HIMARS, що вже є в Україні.

Таким чином, Збройні сили України зможуть знищувати ворожі командні пункти, вузли зв'язку та склади, розташовані далеко в тилу противника. І «крилаті бомби» з GPS-наведенням GLSDB вже "кошмарять" армію РФ на Донбасі.

"Паладини" б'ють на 100 кілометрів

Американська армія також провела успішні випробування чотирьох нових снарядів XM1113ER для самохідної артилерійської установки (САУ) M1299 в рамках програми створення "Ствольної артилерії великої дальності" (ERCA - Extended Range Cannon Artillery), повідомила компанія-розробник General Dynamics. За неофіційними даними джерел у військово-промисловій сфері, дальність стрільби становила близько 100 км.

Самохідна гаубиця нового покоління, що розробляється компанією BAE Systems 155-мм, створюється на базі шасі САУ Paladin M109A7, проте має нову вежу з гарматою XM907 зі збільшеною довжиною ствола 58-го калібру і нову систему управління вогнем, яка забезпечує високу точність стрільби. Швидкострільність САУ, що розробляється, також збільшена за рахунок конвеєрного автомата заряджання. В даний час вже збудовано 18 дослідних зразків САУ M1299.

САУ Paladin. Фото: commons.wikimedia.org

САУ Paladin. Фото: commons.wikimedia.org

У бій – через інтерфейс

Окрім американських новітніх зразків, в Україні проходять апробацію і інші види озброєнь. Так, наприклад, у ЗСУ тепер є «турецькі HIMARS» - РСЗВ, які використовують ракети TRLG-230. Офіційно про ці поставки ніхто не повідомляв, тому можна говорити про «таємну» допомогу від Туреччини.

TRLG-230 потрапляють у цілі з відстані 70 кілометрів. Вони підтримують функцію лазерного наведення, тому можуть працювати разом із безпілотниками Bayraktar. Їх можна запускати із системи артилерійського озброєння Roketsan MCL та платформ із сумісним інтерфейсом.

Малі надзвукові ракети

Великобританія зараз допомагає Польщі розробити нову систему ППО малої дальності Narew. Вона будуватиметься на базі британських ракет Common Anti-air Modular Missile (CAMM) розробки фірми MBDA UK. Ці ракети використовуються в наземному та корабельному зенітних ракетних комплексах (ЗРК) Land Ceptor та Sea Ceptor. При цьому сам боєприпас є удосконаленою версією ракети типу "повітря-повітря" ASRAAM. Великобританія готова надати всю необхідну підтримку для створення польської системи ППО, у тому числі передачі всіх вихідних кодів програмного забезпечення. Потреба ЗС Польщі у ЗРК малої дальності оцінюється у 23 комплекси, загальна вартість яких може досягти 8 млрд доларів.

Франція та Великобританія спільно розробляють нові протикорабельні ракети (FMAN) та крилату ракету (FMC). Вони повинні замінити у озброєнні протикорабельну ракету Exocet у Франції, протикорабельну ракету Harpoon у Королівському флоті, а також крилату ракету SCALP EG/Storm Shadow у Франції та Великій Британії. FMAN буде надзвуковою ракетою, тоді як FMC має стати дозвуковим та малопомітним боєприпасом.

«Краби» дуже швидкі

Польща вже передала кілька своїх 155-міліметрових САУ "Краб" на озброєння ЗСУ. Українські захисники досить швидко опанували польську гаубицю і почали активно використовувати її на фронті.

САУ "Краб" – це 155-міліметрова польська самохідна гаубиця. Переводиться з похідного становища до бойового за 30 секунд. Стільки часу САУ Krab потрібно, щоб змінити позиції після пострілу. Екіпаж складається з 5 осіб: водій, командир, навідник та 2 заряджаючих. Максимальна дальність стрільби – до 40 км. САУ досить швидка у дії – виконує 6 пострілів за хвилину.

Українські військові називають кілька переваг САУ "Краб" - це маневреність та швидкість у роботі. Потенціал нових САУ вже оцінив і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який розмістив у соцмережах відео «Крабів». «Наші воїни швидко опанували західну техніку, більше того – мають досвід, який цінний для партнерів та виробників озброєння», – зазначив генерал.

САУ Krab. Фото: commons.wikimedia.org

САУ Krab. Фото: commons.wikimedia.org