Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Що нам пообіцяли на G7: Індія – допомогти у розмінуванні, а Японія – у лікуванні ветеранів

Що нам пообіцяли на G7: Індія – допомогти у розмінуванні, а Японія – у лікуванні ветеранів
Фото: president.gov.ua

Саміт «Великої сімки» у Японії став великим проривом для української дипломатії. Він дозволив Києву ще більше заручитися підтримкою провідних світових держав за найрізноманітнішими напрямками.

Після саміту президент Володимир Зеленський заявив, що у Хіросімі Україна була почесним учасником роботи G7, а українська тематика – центральною. Вперше з початку повномасштабної російської агресії за одним столом із президентом України були всі лідери G7 та лідери найвпливовіших держав глобального Півдня – Індії, Бразилії та Індонезії. Саме ця сесія G7 стала найголовнішою та найрезультативнішою для України.

Отже, чого в результаті вдалося досягти.

Мир - тільки по-українські

Одним із головних досягнень візиту українського президента до Хіросіми стало те, що лідери G7 визнали: «формула миру» в Україні може бути лише українською.

- Українська сторона чітко пояснила, чому «формула миру» може бути лише українською – адже війна відбувається саме на українській землі, і саме українці виборюють своє право на незалежність, територіальну цілісність, безпечне та успішне майбутнє. Партнери дослухалися до нас і погодилися з аргументами президента України, - повідомив заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.

Глави держав «Великої сімки» узгодили спільне комюніке. У ньому вони наголосили, що "більш ніж будь-коли об'єднані в рішучості впоратися з глобальними викликами сьогодення і прокласти шлях до кращого майбутнього" з дотриманням Статуту ООН та міжнародного партнерства.

"Ми робимо конкретні кроки, щоб підтримувати Україну стільки часу, скільки їй буде потрібно на тлі незаконної агресивної війни з боку Росії", – наголошується у комюніке. У документі згадується окрема заява лідерів G7 щодо України, в якій вони зобов'язуються "посилити дипломатичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку України, збільшити ціну для Росії та тих, хто підтримує її військові зусилля, та продовжувати протидіяти негативним наслідкам війни для решти світу, особливо для найуразливіших верств населення".

– Немає нового шляху для переговорів. "Велика сімка" визнає лише "план президента України Володимира Зеленського" основою міцного миру. Таким чином лідери повністю приймають позицію українського президента, який кілька днів тому відхилив як китайську пропозицію, так і готовність Ватикану допомогти з переговорами, - пише італійська газета Corriere della Sera.

Росія заплатить за шкоду

Лідери G7 продовжать вживати заходів для того, щоб Росія заплатила за довгострокове відновлення України.

"У цьому контексті ми вітаємо створення в рамках Ради Європи та на виконання резолюції Генеральної асамблеї ООН Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України", - йдеться у заяві.

Крім того, країни G7 продовжуватимуть вживати заходів для виявлення, заморожування, арешту та конфіскації активів тих фізичних та юридичних осіб, які потрапили під санкції у зв'язку з агресією Росії.

"Ми знову підтверджуємо, що, відповідно до наших відповідних правових систем, суверенні активи Росії в наших юрисдикціях залишаться без руху доти, доки Росія не заплатить за шкоду, яку вона завдала Україні", - йдеться у заяві.

Країни G7 хочуть виснажити Росію щодо технологій

Лідери «Великої сімки» пообіцяли запровадити нові фінансово-економічні санкції проти Росії, щоб вона була «виснажена» щодо відсутності доступу до західних технологій.

- Ми виснажемо Росію на предмет технологій, промислового обладнання та послуг з країн "Великої сімки", за допомогою яких підтримується її військова машина. Ми й надалі перешкоджатимемо ухилянню та обходу наших заходів проти Росії, у тому числі націлюючись на структури, що доставляють матеріали на фронт, – заявили члени «Великої сімки» у своїй спільній заяві.

США можуть дати F-16

Вашингтон зараз вирішує питання про передачу Україні літаків F-16. Там зараз думають про те, чи передадуть самі Сполучені Штати Україні винищувачі, чи це зроблять союзники.

- Враховуючи кількість F-16, які зараз доступні на складах наших європейських союзників, і те, що виходячи з грошей, які нам виділив Конгрес, є так багато інших пріоритетів щодо систем, які можна надати, можливо, ми більше зосередимося на передачі третьою стороною, Але президент Байден ще не ухвалив остаточного рішення, - заявив радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван.

Великобританія посилює «коаліцію винищувачів»

За темою F-16 прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак також оголосив, що Лондон "працюватиме разом із США, Нідерландами, Бельгією та Данією, щоб забезпечити Україні необхідний їй бойовий повітряний потенціал".

Італія готуватиме українських льотчиків

Італія може приєднатися до міжнародних зусиль щодо підготовки українських льотчиків на сучасних винищувачах, але про передачу F-16 не йдеться, бо країна сама ними не володіє. Про це на пресконференції, за підсумками участі у саміті G7 у Японії, заявила прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні.

Також Італія обговорює можливість передати Україні власні винищувачі, але готова це зробити лише у разі першого аналогічного кроку з боку інших країн.

Японія лікуватиме українських військових

Ця країна вже прийняла на лікування кількох українських поранених військових у приватних клініках, але тепер це відбуватиметься у державній клініці Сил самооборони. Витрати на лікування українських військових сплатить японський уряд. На одну людину воно становитиме приблизно від 15 тис. до 30 тис. доларів, включаючи витрати на госпіталізацію, протези ніг та проїзд.

- Важливо, що Японія поступово нарощує допомогу Україні по лінії оборонного відомства, - повідомив посол України в Японії Сергій Корсунський.

Індія може допомогти у розмінуванні та медициною

Президент Володимир Зеленський зустрівся із прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, який за підсумками зустрічі висловив Україні підтримку.

- Я дуже добре розумію ваш біль і біль громадян України. Я можу запевнити вас, що для вирішення цієї проблеми Індія і я особисто зробимо все, що в наших силах, - сказав Моді.

- Вірю, що Індія візьме участь у відновленні міжнародного порядку, заснованого на правилах, які, очевидно, потрібні всім вільним націям. Обговорили підтримку у розмінуванні, зміцненні нашої медицини, – додав український президент.

Думка експерта

Володимир Фесенко, політолог:

– Це була дуже вдала поїздка Володимира Зеленського на знаковий саміт «Групи семи». Сам факт участі статусно дуже важливий для України. Щодо результатів, то це, звичайно, рішення про можливе надання нам літаків F-16 та формування де-факто «коаліції винищувачів».

Крім цього, важливим є те, що лідери провідних семи країн світу прийняли українську «формулу світу». Це було публічно заявлено в Японії - виведення російських військ та покарання агресора. Окрім цього, «Велика сімка» прийняла пропозицію Зеленського про проведення Саміту світу, де й обговорюватиметься ця формула.

І ще один важливий результат – це початок діалогу України із країнами глобального Півдня. Зеленський зустрівся з індійським прем'єром Нарендрою Моді, який зараз є однією з найвпливовіших особистостей у світовій політиці, та іншими лідерами цих країн.